Zmrzla nebo ještě po raší?



Stránky: 1,  2   
Hausman - (5) - 145.79 (?) 
5.6.2017 22:19, zobrazeno: 7953x

Ahoj, loni na jaře jsem zasadil revu, v létě krásně šla pomalu až do dvou metrů.

letos v unoru jsem ji zastřihl, je červen a réva neraší, ale když jí zkusím zastřihnout tak pláče. Myslíte že se ještě probere nebo je potřeba vykopat a zasadit novou?

děkuji


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
pata - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 54.251 (?), 5.6.2017 23:34

Pokud je to roubovaná sazenice, tak mám obavy, že podnož přežila a tlačí nahoru šťávy, ale ušlechtilá část je po smrti.
Pokud je to pravokořenná sazenice, měla by odrazit od kořenů... Ale i na to je již dost pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 19.131 (?), 6.6.2017 21:27

Letos v zimě byly extrémní mrazy. - 20 je problém i pro starší keře. Mladé sazenice, které nebyly ukryty v půdě,  jsou mnohem náchylnější.

I v této době bude dobré kolem sazenice udělat růvek /něco jako krtinu/, aby sazenička byla v teple a vlhku. Pokud má v sobě život, ještě může vyrašit nějaké spící očko.

Nezakrytá sazenice na prudkém slunci vysýchá. K tomu přispívají i neošetřené řezné rány.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Hausman - (5) - 35.1 (?), 6.6.2017 22:34
Jsou roubované, ze tří se jedna dnes chytla a přímo na roubu raší. Ruvek měli všechny, mohlo tedy dojít řezem k pomrznutí? Pořád ještě doufám a dávám jim šanci, nerad bych je hned vykopal.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 16.204 (?), 10.6.2017 13:08

Času dost.

Dal bych jí ještě čas do Srpna. Osobní zkušenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 16.6.2017 11:57

Jak řešíte částečně zmrzlé roční kmínky, ze kterých nevyrašila horní očka, ale až očka 20-30 cm nad zemí? Vybrat nejsilnější letorost, ostatní vylomit (+ jeden záložní ponechat?) a dobudovat kmínek na požadovanou výšku, tam ho na jaře zastřihnout, nebo lépe ohnout a rovnou použít jako tažeň na příští rok?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 156.67 (?), 16.6.2017 14:04

Řešil jsem úplně stejný problém. Solaris - výsadba 2015, loni v zimě vše střiženo u země na 2 očka, ponechán a vypěstován jeden krásný silný letorost. Ten letos v zimě střižen u 80% keřů na kmínek s tažněm, u 20% na kmínek. Naražená očka na tažních a na vrcholu kmínku letos v květnu z velké části pomrzla. Poté velmi často obrostl kmínek ze záložních oček jen v dolních 2/3 délky, hodně letorostů raší od země. Sem tam na tažni 1-3 letorosty, ale téměř žádný nevyrašil na kmínku 10-20 cm pod vodícím drátem, který bych použil napřesrok jako tažeň. Vyřešil jsem to tak, že ponechám minimálně jeden letorost od země, na stávajícím kmínku/kmínku s tažněm/ 3-5 letorostů, ať rostou odkudkoli, příští rok z toho letorostu od země založím nový kmínek/kmínek s tažněm, ten již zapěstovaný a odplozený odstřihnu u země. Sice ztráta 1 roku v budování tvaru, ale bude letos úroda. Solaris má i na letorostech ze záložních oček 3-4 květenství. Lze to udělat i tak jak píšeš, kmínek zapěstovat nadvakrát (já to tak budu nucen udělat u těch keřů, které od země nevyhnaly žádný letorost).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 16.6.2017 14:25

U mě se jedná asi o 4-5 hlav různých odrůd. Většinou vyrašila jen očka kolem 20cm nad zemí, někde i 4 vedle sebe. Je z toho takový přízemní keřík. Od země nic, nebo jen slabší letorost kolem 10cm od země, který se na kmínek moc nechodí. Tak se mi jeví jako nejměnší časová ztráta vybrat nejsilnější letorost a na jaře jej ohnout ve výšce 60-70cm od země s tím, že nahradí zmrzlý vršek kmínku a zároveň bude tažeň pro příští rok.

Sranda je, že jsem po dlouhá léta balil kmínky do novin a letos se na to poprvé úplně vykašlal, páč velké mrazy nebývaly - a zrovna dorazily:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 156.67 (?), 16.6.2017 14:48
Pokud ti od země neraší nic, nezbyde ti nic jiného, než ponechat - jak píšeš - jeden letorost co raší z kmínku a tím kmínek "nastavit" a zároveň - pokud bude dost dlouhý a silný - jej již ohnout na tažeň. Jde to tak udělat. Jediný problém, který nadvakrát zapěstovaný kmínek přináší je, že v místě nastavení bude každé jaro na kmínku rašit hodně zeleného obrostu, které se bude muset vylámat. To u 5 keřů ale není žádná práce navíc. Pokud ti raší malý 10-centimetrový letorost od země, můžeš jej nechat - třeba ještě doroste a zesílí. V zimě při střihání se pak rozhodneš, který z těch dvou použiješ. Co mě trochu štve, že tyhle praktické vědomosti - jak zapěstovat keř když ti mladý keřík omrzne - se nikde v literatuře člověk nedočte. Kolik miligramu molybdenu potřebuje révový keř, aby plocha listů vzrostla o 17,45% to jo.. Ale co třeba dělat s takovým keřem, jako je na obrázku, to aby si člověk hlavu udrbal. 2 letorosty na tažni mají nyní tloušťku 1,5 cm a během měsíce vyrostly na 1-1,5 metru, a ten od země, ze kterého bych chtěl udělat napřesrok nový kmínek a tažeň, je tenoučký a moc se mu růst nechce. A to jsem na těch 2 silných nechal všechny 4 květenství, abych je zbrzdil v růstu. No, celé léto je ještě před námi, ono se to nějak vyvrbí..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 16.6.2017 20:48

Vycházím ze starého vinařského pravidla, že výhon pro založení nového kmínku by měl mít aspoň sílu tužky, což s přehledem letos splní. Problém je místo nasazení na původním kmínku.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika