Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI



MartinNZ - (14) - 147.78 (?)
16.1.2020 20:25

Dobrý deň,

nemáte niekto skúsenosti s týmito odrodami? Názvy píšem tak, ako boli na visačke.

Kišmiš Arseněvský - kúpené u Jonáš Kolín

Odyseja - kúpené EDEN Poľsko

Rád by som sa o nich dozvedel viac, resp. získal info aj odinakiaľ,ako od predajcu. Akurát som sa k ničomu nedogúglil.

Za prípadné info vopred ďakujem

Martin

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
host - 31.176 (?), 1.10.2019 10:47

Odrodu mám na 2 stanovištiach.V obidvoch prípadoch ako vlastnokorennú.Na stanovišti s piesočnatou pôdou je praskanie oveľa menšie max. tak do 5 %.

Na hlinitopiesčitej však konkrétne tento rok popraskala viac ako napr. Favor a ten je na praskanie zo všetkých odrôd čo som skúšal asi najviac náchylný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.176 (?), 1.10.2019 11:14

Ešte by som dodal že múčnatka tam samozrejme prítomná bola, ale dá sa povedať že iba v náznakoch.Tento rok bol u nás veľký tlak chorôb a keby som chcel mať úplne zdravý porast, tak to by som ho musel striekať tak isto ako neodolné odrody.Po zamekaní sa snažím ošetrovať proti múčnatke iba Cocanou a Vitisanom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 219.162 (?), 1.10.2019 12:10

Že praská Favor, to je vlastnost odrůdy, proto jsem ho už vyřadil. Ale u odrůdy Čarli to je pro mne novinka. Nicméně i tak vzhledem k rozdílu praskání bobulí na rozdílných stanovištích je zřejmé, že na hlinitopísčité půdě je problém (asi drží vodu lépe než písek). Ze zkušenosti (mé i ostatních) vím, že praskání je největší, pokud po delším suchu přijde více vody. Proto se doporučuje udržovat půdu u choulostivých odrůd stále vlhkou, rostlina se přizpůsobí a praskání bobulí se v případě deště hodně omezí. Opravdu to funguje!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.98 (?), 1.10.2019 19:54

Ano silne dazde po dlhom suchu su najhorsie. To bolo asi pred 4 rokmi, vtedy popraskalo aj dost bobul Galachadu, ktory je super odolny praskaniu. Vtedy hodne praskal aj Carli.
U mna tiez Carli patri k tym odolnejsim voci praskaniu. Nevsimol som si, zeby to bol taky rozdiel v praskani pred a po dozreti.
Prekvapuje ma vasa spokojnost s jeho chutou a trvanlivostou, to prave u mna vnimam ako jeho slabiny.
Ale je pravda, ze po extremne dlhom cakani na nabeh cukrov byvala chut niekedy ozaj dobra, bohata. Skor ovocna, ceresnova a aj duzina pevna. (ale pevnost duziny nebyva taka samozrejma).
Ja som ho spociatku videl perspektivne, rozmnozoval som ho, ale casom som ho kvoli priemernej chuti a rychlemu kazeniu zavrhol a prestepil. (U mna je - mozno inde netypicke - napadanie tmavych bobul octomilkami - preto kazenie bobul)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lubos. - (7) - 2.212 (?), 1.10.2019 21:51
Chcem sa spýtať na Váš nazor na odrodu Arni chut u mňa perfektná silný muškat ale strapce a bobule male mlada hlavička. Mate niekdo skúsenosť? Popripade foto. ĎAKUJEM
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?), 2.10.2019 7:12

Arni

Tato odrůda u mne roste čtvrtým rokem. Na snímku loňská úroda, letos kvůli nevhodným podmínkám byl pouze jeden malý střapec. Bobule jsou velikosti nejvýše 10 g, v chuti silný muškát. Zrání spíše rané než velmi rané. Letos díky plísni vypadá hodně jinak.

Arni
Arni
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.98 (?), 1.10.2019 20:40

Alexa je posledna 2 roky moja najlepsia a najoblubenejsia odroda.
Dobre rastie a dava kvalitne hrozna aj v horsej pode.
Treba rezat na dlhsie tazne, prebierku netreba, co nasadi to utiahne. Velmi dobre vzdy odkvitla - v tomto smere spicka.
Cenim si ju pre mimoriadnu kvalitu bobul - velke, pevne, mesite, chrumkave. Velmi prijemna chut. Velkost bobul by som povedal viac ako 10-14 skor kategoria 10-16 - mnohe bobule i viac (u mna zatial jasne vacsia ako Svetlana).
Spominal som, ze ma hrubsiu supku, ale ked dobre dozrie, tak supka nevadi a neposobi hrubo ale bezne.
Vydrzia az do mrazov a potom sa daju este dobre skladovat. Idealna odroda na zaver sezony.
Dobra odolnost perenospore, strapce ma slusne odolne mucnatke, viac ako Galachad, Aladdin, naopak listy su menej odolne ako Galachad, Aladdin (cca stredne) - ale dolezitejsie su strapce!
Mimoriadne odolna plesni sivej, praskaniu i voci hmyzu. Cierna hniloba ju vsak napada a dokaze znicit viac bobul, ale nic strasne - ta sa tusim nevyskutuje v normalne chemicky osetrovanych vinohradoch - ja vsak striekam BIO postrekmi a tam cierna hniloba je nebezpecnajsia.  V zasade nie je vazny problem.
Ja som videl poskodene bobule, dovod asi nie su osi, mozno prasklina, mravce, srsne - radsej som zasackoval.
Maximalna spokojnost, mozno jedina nevyhoda, slabsia nasada strapcov; po zmrznuti z podociek nenasadila kvety.
 

alexa
alexa
alexa
alexa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.150 (?), 2.10.2019 12:11

Alexa ma dalsiu cennu vlastnost:
Na velkost bobuli ma len malo semien.
Velka bobula 14-16g ma bezne len 2 zrniecka.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.108 (?), 3.10.2019 19:41

Chvalil som Alexu, ze dobre rastie v horsej pode a aj tam ma kvalitne bobule. Tu je priklad. Toto je v zlej lokalite strmy svah, blizko silnej visne, ktora odcerpava vodu i ziviny - zalievka len pri velkom suchu. Navyse jej tam este ryju krtkovia.
Tuto ma Alexa vyrazne mensie bobule, ale kvalita bobul i chut je vyborna.
Takze i tu plati, ze strapce co nasadi aj utiahne.
Ine odrody casto v takych podmienkach bud maju zlu kvalitu bobul, alebo aj skolabuju.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
MartinNZ - (14) - 147.78 (?), 16.1.2020 20:25

Dobrý deň,

nemáte niekto skúsenosti s týmito odrodami? Názvy píšem tak, ako boli na visačke.

Kišmiš Arseněvský - kúpené u Jonáš Kolín

Odyseja - kúpené EDEN Poľsko

Rád by som sa o nich dozvedel viac, resp. získal info aj odinakiaľ,ako od predajcu. Akurát som sa k ničomu nedogúglil.

Za prípadné info vopred ďakujem

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika