Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI



Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?)
26.9.2019 7:58

Pred istým časom sa tu riešili bobule s "nosíkom". K tomu či a nakoľko sú tieto tvarové ňuansy rozhodujúce pri výbere konkrétnej odrody sa vyjadrovať nebudem. Tiež mám doma dve odrody, ktoré sú tvarovo odlišné od ostatných, a síce Heliotrop a Rheu. V oboch prípadoch sa jedná o šľachtenie z dielne známej slovenskej šľachtiteľky Doroty Pospíšilovej. Upozorňujem, že to nie sú PIWI odrody, hoci sme v rovnomennom vlákne. Chcel som skôr poukázať na ich tvarovú odlišnosť a že takéto odrody nájdeme aj v tuzemskom šľachtení. Ak by to nebolo z obrázkov dosť jasné, obe odrody majú vajcovitý tvar bobule, dalo by sa povedať s "nosíkom". Akurát Heliotrop je pri stopke zúžený a smerom nadol sa rozširuje.

Rhea
Rhea
Rhea v plnej zrelosti
Rhea v plnej zrelosti
Heliotrop
Heliotrop

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                  
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 255.40 (?), 10.9.2019 7:08

Je fajn si přečíst zkušenosti z pěstování, tím spíš z mojí oblasti, ale přiznám se, že pokud se neprokáže v několika letech po sobě nějaká převratná vlastnost, mám na mysli odolnost chorobám výrazně vyšší než je běžné, velikost nebo chuť bobulí, nebo nějaká jiná spec. vlastnost, kvůli které by tu odrůdu mělo smysl pěstovat, pak moc ten hon po novinkách, kdy jde o to samé na 150 způsobů pořád dokola, nechápu. Pochopil bych u těch co se tím živí, nebo jsou spěbratelné co muí mít skoro všechno nové, že hledají něco super po čem bude trh hladový, ale toto... Co je tak speciálního na tvaru bobule s nosíkem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 219.162 (?), 10.9.2019 14:38

Co je tak speciálního na tvaru bobule s nosíkem?

Odpovím otázkami.

Co je tak speciálního na jablku s pruhovanou slupkou? Míním Karneval.

Nebo z jiné oblasti - co je tak speciálního na úzkých kalhotech (typu slim)? Vždyť při oblékání a svlékání jsou z užitného hlediska výrazně méně pohodlné než kalhoty standardního střihu.

Mohl bych mít spoustu otázek podobného druhu "Proč mít takovou známku, minci, tričko, nádobí...", kdy přísná logika (užitečné x neužitečné) chování lidí nechápe. Jenže lidem záleží i na tom, jak něco vypadá. Navíc pohled lidí podléhá módnosti, která je dokonce v oblasti stolní vinné révy. Tak na východě v současnosti "jedou" (tedy jsou žádané na trhu) spíše žluté odrůdy s bobulemi podlouhlého tvaru. Dříve tomu prý bylo jinak.  Alespoň to tvrdí někteří pěstitelé a prodejci vína. Přísná logika jde opět stranou.

Prostě člověk je už takový, že po uspokojení základních potřeb chce mít něco zvláštního. A oko bývá zpravidla na prvním místě ve vnímání smysly, proto je pro většinu lidí barva, tvar a velikost bobulí (ne nutně v tomto pořadí) důležitější než jejich chuť, pěstitelské vlastnosti pak často bývají úplně vzadu.

Je to jednoduché, komu se jinak vypadající odrůdy nelíbí, nechť je nepěstuje. Ostatně ani nemusí o nich číst příspěvky. Já také nenosím slimky a stránky v časopisech věnované módě ignoruji.

Na druhé straně od tuzemských prodejců sazenic révy vím, že o novinky zájem je, na stejném principu je postaven také třeba Slovplant. Tak proč se nepodělit o zkušenosti s nimi?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 63.94 (?), 11.9.2019 15:57

Já tomuto pohledu rozumím, možná to mám ale jinak než ostatní, pro mě a myslím, že nejen pro mě jsou právě ty pěstitelské vlastnosti naprosto zásadní a jestli má bobule nosík nebo ne a jestli je pruhovaná mi nepříjde vůbec zásadní oproti tomu jestli nezmrzne, musím/nemusím ji stříkat a jak moc a jakou má velikost a chuť... Je mi jasné, že ti co nové odrůdy šlechtí na tom pak také chtějí vydělat, často za cenu neférových praktik. Tohle je ale to co odsuzuji a myslím, že pro většinu normálních pěstitelů jso zásadní právě ty pěstitelské vlastnosti a na vzhledu sice záleží, ale až na některém ze zadních pozic v důležitosti. A to že je zájem o novinky je jasné, ale myslím, že skutečnou motivací u normálních pěstitel je právě hledání těch odolnýcha chuťově dobrých pdrůd a ne to jestli má odrůda nosík nebo proužky na bobuli. To je to co jsem svým příspěvkem chtěl říct. A to že nové, skutečně zásadní odrůdy se objevují jednou za x moc let a ne málem každý měsíc, jak se nás snaží krmit ti co odrůdy šlechtí a pak na nich vydělávají. Ty informace od nich je třeba brát s rezervou. Proto jsem rád za každé střízlivé hodnocení od Bred_Ika nebo právě od vás a nerad za každý hype popis na webu prodejce, protože tam je každá odrůda super novinka, málem ultraranná a superatraktivní a supertržní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 26.9.2019 7:58

Pred istým časom sa tu riešili bobule s "nosíkom". K tomu či a nakoľko sú tieto tvarové ňuansy rozhodujúce pri výbere konkrétnej odrody sa vyjadrovať nebudem. Tiež mám doma dve odrody, ktoré sú tvarovo odlišné od ostatných, a síce Heliotrop a Rheu. V oboch prípadoch sa jedná o šľachtenie z dielne známej slovenskej šľachtiteľky Doroty Pospíšilovej. Upozorňujem, že to nie sú PIWI odrody, hoci sme v rovnomennom vlákne. Chcel som skôr poukázať na ich tvarovú odlišnosť a že takéto odrody nájdeme aj v tuzemskom šľachtení. Ak by to nebolo z obrázkov dosť jasné, obe odrody majú vajcovitý tvar bobule, dalo by sa povedať s "nosíkom". Akurát Heliotrop je pri stopke zúžený a smerom nadol sa rozširuje.

Rhea
Rhea
Rhea v plnej zrelosti
Rhea v plnej zrelosti
Heliotrop
Heliotrop

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.96 (?), 10.9.2019 16:39

A kdopak jiný může ostatním sdělit objektivní zhodnocení mnoha nových pseudo-odrůd, které se valí jako lavina každým rokem, než ten, který si je skoro všecky pořídí a dokáže je několik roků pečlivě pozorovat a testovat? Tahle pravdivá a mnohdy nepopulární hodnocení nečekejme od producentů či prodejců, dokáže to jen opravdový zanícenec, nezávislý na komerčním využití svých výpěstků. Když se objeví jakákoli novinka, provází ji obvykle určitá propagační kampaň, kde se to výjimečnými a "speciálními" vlastnostmi jen hemží. Jak snadné je skočit na takový připravený špek. Děkujme proto zanícencům, jako je Mevík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?), 12.9.2019 6:52

Zolotce

Nyní (alespoň doufám) udělám radost i těm, kteří hledají něco kvalitativně odlišného. Zolotce skutečně tuto charakteristiku naplňuje ve více ohledech.

Jedná se o bezsemennou odrůdu vyšlechtěnou v Institutu v Novočerkassku. Deklarována je velikost bobulí 4-5 g, hrozny 500 g až kilogram, raně střední zrání (na úrovni Talismanu), dobrá odolnost proti chorobám a dobré vyzrávání réví. U mne je čtyřletý keř. Jaké jsou mé zkušenosti?

Začnu růstem, je zatím pouze středně silný. Žádné mnohametrové přírůstky se nekonají. Réví opravdu vyzrává dobře. Na snímku je vidět, že největší bobule skutečně mají hnotnost 4-5 g. V bobulích jsou někdy rudimenty, ale při jídle nejsou cítit, takže ta bezsemennost platí. Velice zvláštní je chuť. Je tam muškát, ale další příchuti jsou tak silné, že muškát není moc cítit. Zdroje z východu hovoří o příchutích citrónu a tropických plodů. Já jsem vloni cítil spíše broskev a letos velice příjemnou směsku všeho možného, nedokážu definovat. Chutí neustupuje Koktejlu, bobule a úrodnost jsou přitom větší. Hrozny vydrží velmi dkouho na keři bez poškození, jen přibývají cukry. Zralé bobule jsou žluté barvy a naplňují svůj název.

Hmotnost hroznů se zatím moc neblíží deklarovaným alespoň 500 g, snad to má za vinu letošní květnový mráz a příště to bude lepší. Jediný parametr, kde zatím nejsem spokojen.

A nyní to nejlepší. Jednak jsem na Zolotci nepozoroval napadení hmyzem. Hrozen na snímku byl sice v sáčku, ale většina hroznů zůstala nechráněna a nic. Stejné to bylo vloni.

Dále jsem na Zolotci ani letos nepozoroval napadení plísní, a to přesto, že keř byl proti plísni zcela neošetřen a okolní keře plíseň dosti decimovala. Někde jsem četl (asi na webu bred ika), že má Zolotce dva geny odolnosti proti plísni. Mé zkušenosti s tím souznějí.

Navíc je u mne Zolotce (alespoň letos) mimořádně odolné proti padlí. Opět žádné ošetření, nechal jsem docela hustý keř a žádné napadení. V okolí jsou podobně husté keře padlím napadeny velmi silně.

Zolotce
Zolotce
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 255.40 (?), 12.9.2019 7:36

Udělal jsi. Zeptám se ještě, jak je na tom u tebe tato odrůda s násadou květů v letech kdy nenamrzla? Musí se snižovat násada, nebo sama od sebe dobře reguluje násadu květů? Jak se opyluje? Nesprchává? Jak s odolností proti mrazu v zimě a na jaře? Jak s praskáním bobulí po deštích? Děkuju. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 219.162 (?), 12.9.2019 10:15

Vzhledem ke slabšímu růstu odrůda Zolotce nenasadila ani druhým rokem žádné květy. Vloni byla první plodnost, násada slabší, malé hrozny. Letos v květnu namrzla, z náhradních výhonů plodnost zhruba jako vloni (jen keř je silnější a výhonů více). Na snímcích z východu jsem viděl plodnost normální, proto doufám v totéž i u mne. Ostatně u bred ika jsem na jaře viděl velikost hroznů slušnou (u něj letos v květnu nemrzlo). Proto ohledně regulace násady květů zatím nemohu uvést nic definitivního.

K odolnosti proti mrazu v zimě se nemohu vyjádřit, za dobu existence Zolotce u mne bylo nejméně -20 (zima 2017/2018), to dopadlo v pohodě. Zolotce je u mne v dolině, to znamená květnový mráz byl větší než nahoře na větru. Postižení stejné jako u okolních keřů.

Vloni ani předloni se sprchání nebo hráškování nekonalo, Bobule nepraskly ani letos, a to minulý týden spadlo skoro 50 mm vláhy. Více odrůd to překvapivě nevydrželo a popraskalo. Zolotce se drží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 255.40 (?), 12.9.2019 12:02

To zní velmi dobře. zeptám se, bylo b možné u tebe pár kuliček ochutnat? Tahle odrůda mě začíná zajímat... Jak se s tebou spojit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?), 13.9.2019 21:55

Tavel belyj

Tato odrůda byla vyšlechtěna současnou kometou ukrajinských šlechtitelů Viktorem Kaluhinem z křížení Talismanu a Veliky. Deklarováno je rané zrání, žlutá barva, harmonická sladká chuť, velikost bobulí 15-20 g.

U mne tříletý keř, vlastnosti se zatím v zásadě potvrzují. Vloni několik bobulí, letos (po květnových mrazech) dva menší hrozny. Bobule slušné velikosti, největší sice zatím jen přes 12 g, ale to by se se stářím keře (a pokud na jaře nezmrzne) mělo zlepšit na deklarovanou úroveň. Odrůda už dozrála, je harmonické chuti a i v letošním roce dostatečně sladká.

Odrůda zdědila po Talismanu barvu i velikost bobulí. Proti němu má jednu velkou výhodu - normální typ květu a dobré opylování. Na druhou stranu tu jsou nevýhody - zcela schází muškát, který se u Talismanu (byťi slabě) zpravidla vyskytuje, a křížením s Velikou (což je vinifera) podle mého názoru přišla o gen odolnosti vůči plísni, kterou letos dosti trpí (pravda, při prakticky nulové ochraně).

Tavel belyj
Tavel belyj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika