Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI



Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?)
16.8.2019 20:49

Rajskij

Odrůda Rajskij (na snímku) byla svého času prodávána Slovplantem jako "Super skorá bezsemenná modrá odroda", měla mít dobu zrání 80 až 90 dnů a bobule 6-10 g.(na webu Slovplantu je možno údaje stále nalézt, jakkoliv se tam tato odrůda již neprodává).

Problém je v tom, že se nejedná ani o superranou odrůdu (rozhodně ne pod 100 dnů, letos u me teprve dozrává) ani o odrůdu bezsemennou (semínka tam jsou a jde o regulérní semena, nikoliv rudimenty). Samozřejmě ani velikost bobulí se zatím neblíží 6 g, ale jde teprve o první plodnost, snad se to zlepší.

Šlo a stále jde o oblíbenou hru některých ruských a ukrajinských šlechtitelů (autor této odrůdy - nedávno zemřelý V. U. Kapelušnyj tím byl proslulý) udělat kolem některé odrůdy obrovský humbuk (dnes by se řeklo marketingovou akci), na prodeji rostlinného materiálu vydělat slušné peníze a po pár letech, když už odrůda začne na vinících kupujících plodit, se obrnit mlčením a "vytáhnout" z rukávu něco jiného.

Bohužel na tuto hru přistupují i někteří prodejci, kteří takové odrůdy "pustí" dále do světa s informacemi nekriticky přijatými od autora (samozřejmě to nemají jednoduché, každý chce novinky a hned). Zajímaly by mne zkušenosti vinařů, kteří si odrůdu Rajskij od Slovplantu koupili. Zatím totiž váhám, zda to s ní ještě rok zkusit anebo udělat krátký proces.

Rajskij
Rajskij
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
            
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?), 16.8.2019 20:49

Rajskij

Odrůda Rajskij (na snímku) byla svého času prodávána Slovplantem jako "Super skorá bezsemenná modrá odroda", měla mít dobu zrání 80 až 90 dnů a bobule 6-10 g.(na webu Slovplantu je možno údaje stále nalézt, jakkoliv se tam tato odrůda již neprodává).

Problém je v tom, že se nejedná ani o superranou odrůdu (rozhodně ne pod 100 dnů, letos u me teprve dozrává) ani o odrůdu bezsemennou (semínka tam jsou a jde o regulérní semena, nikoliv rudimenty). Samozřejmě ani velikost bobulí se zatím neblíží 6 g, ale jde teprve o první plodnost, snad se to zlepší.

Šlo a stále jde o oblíbenou hru některých ruských a ukrajinských šlechtitelů (autor této odrůdy - nedávno zemřelý V. U. Kapelušnyj tím byl proslulý) udělat kolem některé odrůdy obrovský humbuk (dnes by se řeklo marketingovou akci), na prodeji rostlinného materiálu vydělat slušné peníze a po pár letech, když už odrůda začne na vinících kupujících plodit, se obrnit mlčením a "vytáhnout" z rukávu něco jiného.

Bohužel na tuto hru přistupují i někteří prodejci, kteří takové odrůdy "pustí" dále do světa s informacemi nekriticky přijatými od autora (samozřejmě to nemají jednoduché, každý chce novinky a hned). Zajímaly by mne zkušenosti vinařů, kteří si odrůdu Rajskij od Slovplantu koupili. Zatím totiž váhám, zda to s ní ještě rok zkusit anebo udělat krátký proces.

Rajskij
Rajskij
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?), 16.8.2019 21:18

Madonna

Raná odrůda "šibala" Kapelušného, autora odrůdy Rajskij. Tříletý keř, letos po mrazech má menší hrozny než vloni dvouletý, ale i záložní pupeny nějakou úrodu daly. Bobule slušné velikosti, přes 10 gramů, chuť harmonická, příjemná, bez nějakých zvláštních příchutí. Řekl bych - klasická obchodová, když se hrozno podaří, bohužel podle mých zkušeností se takto podaří málokdy. Pěsitelsky celkem nenáročná, roste silněji, nějaké zvláštní napadení chorobami jsem nezaznamenal.

Madonna
Madonna
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?), 16.8.2019 21:30

Senator

Odrůda Senator (šlechtitele Burdaka - nezaměnit za Senator Pavlovského - ten je tmavý s muškátem, zrání raně střední, u mne po deštích praskaly bobule, proto jsem se s ním rozloučil) je raná, zraje hned za nejranějšími odrůdami. Na snímku čtyřletý keř. Nehledě na ženský typ květu se opyluje slušně, hráškoval jen druhým rokem, ale první plodnost bývá často nepovedená. Vloni i letos opylení výborné, jen po mrazech nejsou tak velké hrozny. Na snímku jsou vidět krásné žlutě vybarvené velké bobule (přes 10 g), vzadu v sáčku je hrozen větší. Chuť velmi příjemná, harmonická. Choroby jsem nezaznamenal, možná je to výhodnou polohou. Rozhodně s ním budu pokračovat i nadále.

Senator
Senator
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?), 16.8.2019 21:41

Artek

Odrůda Artek (na snímku) je u mne třetím rokem. Zaplodila poprvé a hned několik hroznů kolem kilogramu. Růst keře je silný, tuto zátěž bez problémů zvládá. Bobule žluté barvy mají zvláštní protáhlý tvar s takovým nosíkem, který se má zbarvit růžově. Má velmi příjemnou harmonickou chuť, slibovaný slabý muškát při úplném dozrání jsem ještě nezaznamenal. Snad se ještě dočkám.Tmavé skvrny na bobulích jsou následkem krupobití.

Na východě nyní docela populární odrůda, po první plodnosti u mne vypadá zajímavě.

Artek
Artek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?), 26.8.2019 8:21

První hrozen odrůdy Artek již sklizen, hmotnst 1267 g, na keři jsou i větší hrozny. Růžový nosík se již také dostavil, takže hrozny vypadají velmi efektně. Chuť je ovšem stále "jen" harmonická, muškát zatím nikde. S muškátem (zejména slabým) to ale někdy bývá všelijaké, některou sezónu je, některou není.

Artek
Artek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (364) - 167.81 (?), 18.8.2019 11:10

Připomíná mi tvarem, barvou, velikostí odrůdu Galahad.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?), 20.8.2019 7:34

Artek skutečně velikostí bobulí a barvou připomíná Galachad (na snímku). Pokud se týká velikosti bobulí, jsou prakticky všechny nové odrůdy z východu hodně podobné, ty rané kolem 10 g. Pokud se týká barvy, tak Artek by měl mít po úplném dozrání růžovou špičku bobule, což Galachad docela jistě nemá. Z hlediska tvaru bobulí ji má Artek výrazně protáhlejší, i když zpočátku to bylo zřetelnější. S nabýváním bobulí na objemu se tyto trošku zaoblují, jakoby (alespoň opticky) do šířky rostly ke konci rychleji než do délky.

Galachad
Galachad
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?), 22.8.2019 6:57

Ajuta

Odrůda Ajuta (na snímku) je již starší, na východě prověřená a skutečnost, že se stále pěstuje, je důkazem její kvality. Podrobný popis je na Slovplantu s tím, že tuto odrůdu připravují na budoucí sezónu. Dodal bych jen tolik, že podle mých zkušeností je skutečně velmi raná, i když spíše oněch 105 dnů. Bobule jsou na tak ranou odrůdu slušně velké (u mne kolem 8 g), hrozny zatím menší, do 300 g. Snad se to v budoucnu zlepší. Plodí i ze zásobních oček (můj letošní případ). Zralé bobule vypadají nádherně, jsou až do fialova. Chuť je muškátová, velmi příjemná. Mám čtyřletý keř a růst zatím není příliš silný, ve srovnání s jinými odrůdami z východu spíše slabší.

Ajuta
Ajuta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?), 22.8.2019 7:14

Julian

Další již starší a prověřenou ranou odrůdou je Julian. Na východě jsou odlišné názory na to, zda se skutečně jedná o odrůdu Julian anebo jde fakticky o Preobraženie (případně Jubilej Novočerkasska, Viktor) Mám jak Jubilej Novočerkasska, tak Julian, u kolegy mám možnost vidět Preobraženie. Porovnával jsem tvar a velikost bobulí všech těchto "odrůd", jakož i jejich růstové vlastnosti (rostou dosti neuspořádaně). Vše podle mne totožné. ´Mají úplně stejně bohatou plodnost na zálistcích. prostě podle mne jde o jednu odrůdu, nejsem schopen rozeznat žádný jen trochu výrazný rozdíl. Pokud se někde různě vybarvují nebo dozrávají o pár dnů různě, je to podle mého názoru místem. Pokud mám stejnou odrůdu na více místech (třeba jen pár desítek metrů od sebe), také pozoruji odlišnosti ve vybarvení, veliosti či zrání plodů.

Jinak je Julian (a všechny výše uvedené "odrůdy") kvalitní, má velké bobule (i přes 15 g). Barva by měla být do růžova, ale hodně to závisí na počasí. Jsou-li vedra, nevybarví se vůbec a bobule zůstane žlutá, za chladnějších nocí v době zrání je až tmavě růžová. U mne se projevuje výrazná citlivost na padlí, příznaky jsou na něm vždy nejdříve.

Zajímavostí je slušná násada hroznů a bobulí na zálistcích. Většinou také dozrají a na rozdíl od hlavních hroznů jsem nezaznamenal hrášek. Často ovšem podlehnou padlí.

Julian
Julian
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 22.8.2019 8:39

Odroda Ajuta mi vzhľadom pripomína Rozmus. Keď som ho chutnal, tak mi veľmi chutil, muškátové odrody môžem. Bohužiaľ, na jeseň vysadená sadenica sa mi neujala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika