Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI



host - 182.44 (?)
8.6.2018 9:10

Dobrý deň, píšete, že pestujete Vostorg. Táto odroda ma veľmi zaujala a chcel by som ju posadiť. Boli by Ste ochotný podarovať mi výhonok Vostorgu? Skúsil by som si ho rozmnožiť za zelena. Tiež som z Trnavska. Ďakujem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 8.6.2017 23:56, zobrazeno: 117971x

V tomto vlakne pisme o svojich skusenostiach s pestovanim odolnejsich interspecifickych stolovych odrod oznacovanych ako PIWI - alebo u predajcov oznacenych nespravne ako "rezistentne" odrody. (skusenosti jasne hovoria, ze odrody nie su rezistentne voci chorobam, ale maju len zvysenu odolnost a vo vacsine pripadov chemicka ochrana je potrebna)

Ake mate skusenosti s odrodami Alexa, Kokl Belij.  Pestujem ich uz 3 roky a za prve 2 roky (plus 1 rok vysadby) zatial nenasadili ziadne kvety. Vlani narasene vyhony zmrzli, tento rok ciastocne - to skresluje plodnost odrod. Na Ukrajine su na ne dobre ohlasy.

Alexa rastie velmi bujne ma velmi silne a dlhe vyhony - len bohuzial velmi malo kvetov nasadzuje. Tento rok cca 2 kvety - a produkuje obrovske mnoztvo dreva. Na Ukrajine si ju chvalia, ze si sama dobre reguluje mnozstvo urody a netreba redukovat rucne. U mna bohuzial velmi malo kvetov - co by som dal za to keby som musel kvety redukovat.

Kokl Belij rastie naopak velmi slabo, a taktiez az tento 3. rok nasadil na jednom koreni zopar kvetov, na dalsich troch ziaden. Teda taktiez problem s urodnostou.

Iste zlepsenie urodnosti by malo nastat ak budem dalsie roky strihat na dlhe vyhony s prebytkom ociek a neskor preberiem vyhony a ponecham hlavne plodne. Doteraz som rezal na stredne dlhe vyhony cca 8 ociek (Alexa) (Kokl cca 6) + capiky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 9.6.2017 0:06

Dalej ma zaujimaju skusenosti s Vostorg Novy cerveny. Mam ho 3 roky. Ma dobry rast, dobra urodnost, vyborna chut, drobne zrnka. Zaujima ma skusenost s odolnostou voci perenospore. Bredik ju oznacuje ako vyrazne citlivu na perenosporu. U mna je odolnost bez postreku dost slusna. Aj v zlych rokoch 2014, 2016 bola sice napadnuta, ale listy sa dlho drzali, vyhony velmi dobre vyzreli a dalsi rok ukazuje velmi dobru urodnost. Teda v zasade s perenosporou nema vaznejsi problem. Urcite nedosahuje na najlepsie odolne odrody na perenosporu ako Galahad, Julian, Kokl, Rosfor, Vostorg Idealnyj ale je na urovni ako napr. Carli, Konzul. Omnoho lepsi ako Nadezda Azos, Jupiter, Saturn, Moskovskij Cernyj, Eszter. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 205.204 (?), 9.6.2017 8:15

Pokial sa Jupiterom mysli Rhea, tak ta je co sa tyka odolnosti perenospore u mna z europskych odrod natolko odolna, ze bez postrekov a bez vaznejsich nasledkov na dreve prezil niekolko rokov. Horsie je to s urodou, bobule vzdy popraskaju a zhniju. Cital som, ze to je ciastocne odrodova vlastnost, ale najma to prisudzujem mucnatke, ktora sa ale na letorastoch neprejavuje. Podobne odolny je Onyx, ktory to ma ale naopak - mucnatka poskodi mierne letorasty, ale strapce len minimalne. Na Eszter som mucnatku ani perenosporu este nevidel - 3 roky bez postrekov. Je odolnejsia nez vedla stojace Nero. Vostorg u mna mierne trpel mucnatkou na letorastoch, na strapcoch ziadne prejavy. Rovnake sadenice Vostorgu som ale sadil aj znamemu, ktory sa ale onho nevelmi stara, nepolieva pocas sucha a pretazuje ho urodou, takze ten Vostorg je teraz slaby a casto ma aj mucnatku na starpcoch, lebo ho maju v predzahradke kde ho casto postriekaju vodou pri polievani inych rastlin. U mna je to naopak najnintenzivnejsie rastuca odroda, s letorastami aj >3m dlhymi. 

Tento rok skusam dat proti mucnatke par krat thiovit (bio rezim). Vacsina odrod je vedena okolo stien hospordarskej budovy (Vostorg, Nero, Eszter, Jalovenskyj ustojcivyj, Smugljanka), Jupiter, Onyx, Ustojcivyj Dokucajevoj su v zahrade z RH vedenia prevedene na pergoloidny tvar, co sa pocas poslednych 2 sezon s neskorymi mrazmi osvedcilo. Smugljanka zo Straznice predavana ako Smugljnaka Moldavskaja, co ma byt neskora odroda zrejme bude nieco ine, lebo je dost citliva na mucnatku, no hlavne zreje este tyzden pred Vostorgom. Vostorg absolutne nelaka osy, ostatne biele odrody lakaju mierne, vsetky cervene a najma Smugljanka su pre ne ako magnet.

Trnavsko, 140mnm, tepla sucha oblast.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.44 (?), 8.6.2018 9:10

Dobrý deň, píšete, že pestujete Vostorg. Táto odroda ma veľmi zaujala a chcel by som ju posadiť. Boli by Ste ochotný podarovať mi výhonok Vostorgu? Skúsil by som si ho rozmnožiť za zelena. Tiež som z Trnavska. Ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 0.194 (?), 31.5.2019 12:50


Pěkný den,

Vostorg je skvělá stolní odrůda pro zahradu, ale pokud vím nejde nebo jen velmi obtížně jde množit pomocí řízků. Pokoušel jsem se o to několikrát, bez úspěchu.

j.h.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 9.6.2017 23:08

Moje skusenosti s PIWI odrodami su z 2 lokalit (3-4 roky):
1. JZ Slovensko, Zahorie - podhorie Karpat 200mnm, svah, tazka poda ale priepustna - il +hlina + zlepence, sucho.  cca 60 PIWI odrod; ~ 150hlav. Posledne 2 roky silne poskodenie jarnym mrazom.

2. JZ Slovensko, rovina, urodna vzdusna poda, blizka spodna voda, 130mnm, 12 Piwi odrod ~ 120hlav, jarne mrazy cca bez skody.

2-3 roky som nestriekal, vlani az neskoro, ked mucnatka na naliatych bobuliach -len BIO postreky Prev-B2, neskoru jesen aj AQ10.

No opravujem sa Vostorg Novy Cerveny (VNC) povazujem za lepsie odolny perenospore ako Konzul, lebo Konzul predcasne stracal perenosporou napadnute listy na rozdiel od VNC - ked tiez drevo dobre vyzrelo a v dalsom roku nasadzuje pekne kvety.
Jupiter som myslel ten americky, nie Rhea.

Citlivost Eszter na perenosporu mi potvrdili aj dalsi ludia. Pravdepodobne u vas hra rolu blizkost stavby kde bude asi chranena aspon ciastocne pred dazdom. Ja pozorujem pri stavbe silny zrazkovy tien a aj po dlhsom dazdi tam byva celkom sucha poda - trava bez polievania sa tam susi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 205.204 (?), 10.6.2017 5:43

Eszter som sadil aj tomu znamemu, co sa nestara velmi o Vostorg a ani tam ziadny problem s chorobami nie je. Ma to sice vo dvore, ale najblizsia stavba tak 4m, prsi na nu normalne. Javi sa tam v porovnani s Vostorgom vitalnejsie aj odolnejsie. U mna je na SZZ stene, takze rano je tam dlho tien a aj tam niekedy naprsi a potom sa tam vlhkost dlho drzi. Napr taka Smugljanka ma pri tej stene lepsiu juznu polohu, tam prsi menej a bez postrekov trpela mucnatkou aj perenosporou, takze by som to len na stavbu nezvaloval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 10.6.2017 8:04

Smugljanku som uz odvrhol - silne citliva na perenosporu ... 2 roky sa ju snazim preockovat zatial neuspesne - to tie jarne mrazy. Vyzera, ze Moldova s podobnymi vlastnostami je odolnejsia. Obe su velmi neskore a vhodne na skladovanie hrozna az do Vianoc. 
I ked Slovplant u Smugljanky i Moldovy udaval rovnaku velmi vysoku odolnost a vhodnost na pestovanie bez postrekov,  u Smugljanky to urcite nie je pravda...  takyto predajcovia napisu cokolvek co papier znesie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 104.15 (?), 10.6.2017 14:59

Len aby sme sa neplietli. Moja Smugljanka kupovana ako Smugljanka Moldavskaja je zrejme cisto Smugljanka. Vela info som k tomu nenasiel, len ze existuje velmi skora odroda s takymto nazvom povodom tusim niekde z pobaltskych statov alebo Ruska. Alebo je to nieco uplne ine, neviem. Jednoducho velmi skora modra odroda, na ktoru strasne rady idu osy. Kto si ju kupi v Straznici, dostane toto. Aj som pisal p. Zibalovi, ze teda co je to za odrodu, kedze to nie je to, co to ma byt, no neodpovedal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 10.6.2017 7:53

Je pravda, ze vlani som mal problemy s perenosporou u Nadezda Azos, Eszter, Franziszka a o cosi menej s Konzul... a vsetky tieto odrody mam zasadene vedla seba. Rozmyslam ci by ten problem mohol suvisiet nejako specialne s touto polohou. Ale je to vyvysene vzdusne az veterne miesto na akoby terase v svahu. Mam ich tam takto Konzul, 2xNadezda, Franziszka, 2x Eszter, potom dalej uz Phillip, a Bianky. Tieto 2 Eszter som sadil, kupoval spolu. Dalsie Ester som kupoval o rok neskor u toho isteho predajcu. A dalsiu Eszter cca 15m dalej ta nemala vaznejsi problem s perenosporou. Ale je ciastocne chranena vysokou ceresnou, ktora ciastocne zmensuje zrazky. Ten predajca mi vlani potvrdil dobru odolnost bez postrekov Polloskay Muskotaly, Muskat Blue, Nera, MOldovy, NO-8, ale priznal citlivost Eszter na perenosporou - u neho. Ale oficialne zdroje na internete hovoria o dobrej odolnosti Eszter, podobne ako Polloskay. Po vlanajsej predcasenej strate listov a mrazoch mi Eszter a Nadezda sa velmi dlho nevedeli prebudit a zacali hnat az z kmena. Dokonca jedna Eszter vyzerala mrtva, teraz vsak vidim, ze uz zenie 5cm nad zemou. Avsak som si vsimol pri nej kusok dieru od krta. Zistujem, ze cca pri vsetkych korenoch ktore tento rok akosi nejdu, nevedia sa prebrat pozorujem aktivitu krtov. Je vysoko pravdepodobne, ze ich rypanie pri korenoch pri mladsich a mozno aj inak oslabenych korenoch sposobuje problemy. Ale zeby krti mohli ovplyvnit vyznamne aj odolnost na choroby sa mi zda dost nepravdepodobne, lebo krti mi tu ryju vsade a napr. Phillip i Bianka i ked su pri nich krtince tak su zdrave a velmi vitalne. Chcel som uz prestepit Eszter i Nadezdu, ale zda sa ze to o rok odlozim. Budem ich zalievat - tym znizim nagativny vplyv krtov a pozorovat + uvidim Eszter v inej polohe. Eszter aspon pekne nasadzuje strapce aj zo starsieho dreva - takze pockam a zhodnotim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika