Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Réva vinná > Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI

Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI

roni (166) - xxx.xxx.253.99 (?)
8.9.2017 23:56

odroda ATAMAN od Krajnova (Talizman x Rizamat)

U mna este neplodil tak neviem. Udavaju velke bobule 12 - 16 g, Dozrieva za 130dni,  Katalogovo vyzera zaujimava neskorsia odroda.
Ake mate skusenosti?

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

roni (166) - xxx.xxx.172.42 (?)
8.6.2017 23:56, počet návštěv: 21803
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

V tomto vlakne pisme o svojich skusenostiach s pestovanim odolnejsich interspecifickych stolovych odrod oznacovanych ako PIWI - alebo u predajcov oznacenych nespravne ako "rezistentne" odrody. (skusenosti jasne hovoria, ze odrody nie su rezistentne voci chorobam, ale maju len zvysenu odolnost a vo vacsine pripadov chemicka ochrana je potrebna)

Ake mate skusenosti s odrodami Alexa, Kokl Belij.  Pestujem ich uz 3 roky a za prve 2 roky (plus 1 rok vysadby) zatial nenasadili ziadne kvety. Vlani narasene vyhony zmrzli, tento rok ciastocne - to skresluje plodnost odrod. Na Ukrajine su na ne dobre ohlasy.

Alexa rastie velmi bujne ma velmi silne a dlhe vyhony - len bohuzial velmi malo kvetov nasadzuje. Tento rok cca 2 kvety - a produkuje obrovske mnoztvo dreva. Na Ukrajine si ju chvalia, ze si sama dobre reguluje mnozstvo urody a netreba redukovat rucne. U mna bohuzial velmi malo kvetov - co by som dal za to keby som musel kvety redukovat.

Kokl Belij rastie naopak velmi slabo, a taktiez az tento 3. rok nasadil na jednom koreni zopar kvetov, na dalsich troch ziaden. Teda taktiez problem s urodnostou.

Iste zlepsenie urodnosti by malo nastat ak budem dalsie roky strihat na dlhe vyhony s prebytkom ociek a neskor preberiem vyhony a ponecham hlavne plodne. Doteraz som rezal na stredne dlhe vyhony cca 8 ociek (Alexa) (Kokl cca 6) + capiky.

Připojit reakci   

9.6.2017 0:06
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Dalej ma zaujimaju skusenosti s Vostorg Novy cerveny. Mam ho 3 roky. Ma dobry rast, dobra urodnost, vyborna chut, drobne zrnka. Zaujima ma skusenost s odolnostou voci perenospore. Bredik ju oznacuje ako vyrazne citlivu na perenosporu. U mna je odolnost bez postreku dost slusna. Aj v zlych rokoch 2014, 2016 bola sice napadnuta, ale listy sa dlho drzali, vyhony velmi dobre vyzreli a dalsi rok ukazuje velmi dobru urodnost. Teda v zasade s perenosporou nema vaznejsi problem. Urcite nedosahuje na najlepsie odolne odrody na perenosporu ako Galahad, Julian, Kokl, Rosfor, Vostorg Idealnyj ale je na urovni ako napr. Carli, Konzul. Omnoho lepsi ako Nadezda Azos, Jupiter, Saturn, Moskovskij Cernyj, Eszter. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.205.204 (?)
9.6.2017 8:15

Pokial sa Jupiterom mysli Rhea, tak ta je co sa tyka odolnosti perenospore u mna z europskych odrod natolko odolna, ze bez postrekov a bez vaznejsich nasledkov na dreve prezil niekolko rokov. Horsie je to s urodou, bobule vzdy popraskaju a zhniju. Cital som, ze to je ciastocne odrodova vlastnost, ale najma to prisudzujem mucnatke, ktora sa ale na letorastoch neprejavuje. Podobne odolny je Onyx, ktory to ma ale naopak - mucnatka poskodi mierne letorasty, ale strapce len minimalne. Na Eszter som mucnatku ani perenosporu este nevidel - 3 roky bez postrekov. Je odolnejsia nez vedla stojace Nero. Vostorg u mna mierne trpel mucnatkou na letorastoch, na strapcoch ziadne prejavy. Rovnake sadenice Vostorgu som ale sadil aj znamemu, ktory sa ale onho nevelmi stara, nepolieva pocas sucha a pretazuje ho urodou, takze ten Vostorg je teraz slaby a casto ma aj mucnatku na starpcoch, lebo ho maju v predzahradke kde ho casto postriekaju vodou pri polievani inych rastlin. U mna je to naopak najnintenzivnejsie rastuca odroda, s letorastami aj >3m dlhymi. 

Tento rok skusam dat proti mucnatke par krat thiovit (bio rezim). Vacsina odrod je vedena okolo stien hospordarskej budovy (Vostorg, Nero, Eszter, Jalovenskyj ustojcivyj, Smugljanka), Jupiter, Onyx, Ustojcivyj Dokucajevoj su v zahrade z RH vedenia prevedene na pergoloidny tvar, co sa pocas poslednych 2 sezon s neskorymi mrazmi osvedcilo. Smugljanka zo Straznice predavana ako Smugljnaka Moldavskaja, co ma byt neskora odroda zrejme bude nieco ine, lebo je dost citliva na mucnatku, no hlavne zreje este tyzden pred Vostorgom. Vostorg absolutne nelaka osy, ostatne biele odrody lakaju mierne, vsetky cervene a najma Smugljanka su pre ne ako magnet.

Trnavsko, 140mnm, tepla sucha oblast.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.182.44 (?)
8.6.2018 9:10

Dobrý deň, píšete, že pestujete Vostorg. Táto odroda ma veľmi zaujala a chcel by som ju posadiť. Boli by Ste ochotný podarovať mi výhonok Vostorgu? Skúsil by som si ho rozmnožiť za zelena. Tiež som z Trnavska. Ďakujem.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.194 (?)
31.5.2019 12:50

Pěkný den,

Vostorg je skvělá stolní odrůda pro zahradu, ale pokud vím nejde nebo jen velmi obtížně jde množit pomocí řízků. Pokoušel jsem se o to několikrát, bez úspěchu.

j.h.

Připojit reakci

9.6.2017 23:08

Moje skusenosti s PIWI odrodami su z 2 lokalit (3-4 roky):
1. JZ Slovensko, Zahorie - podhorie Karpat 200mnm, svah, tazka poda ale priepustna - il +hlina + zlepence, sucho.  cca 60 PIWI odrod; ~ 150hlav. Posledne 2 roky silne poskodenie jarnym mrazom.

2. JZ Slovensko, rovina, urodna vzdusna poda, blizka spodna voda, 130mnm, 12 Piwi odrod ~ 120hlav, jarne mrazy cca bez skody.

2-3 roky som nestriekal, vlani az neskoro, ked mucnatka na naliatych bobuliach -len BIO postreky Prev-B2, neskoru jesen aj AQ10.

No opravujem sa Vostorg Novy Cerveny (VNC) povazujem za lepsie odolny perenospore ako Konzul, lebo Konzul predcasne stracal perenosporou napadnute listy na rozdiel od VNC - ked tiez drevo dobre vyzrelo a v dalsom roku nasadzuje pekne kvety.
Jupiter som myslel ten americky, nie Rhea.

Citlivost Eszter na perenosporu mi potvrdili aj dalsi ludia. Pravdepodobne u vas hra rolu blizkost stavby kde bude asi chranena aspon ciastocne pred dazdom. Ja pozorujem pri stavbe silny zrazkovy tien a aj po dlhsom dazdi tam byva celkom sucha poda - trava bez polievania sa tam susi.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.205.204 (?)
10.6.2017 5:43

Eszter som sadil aj tomu znamemu, co sa nestara velmi o Vostorg a ani tam ziadny problem s chorobami nie je. Ma to sice vo dvore, ale najblizsia stavba tak 4m, prsi na nu normalne. Javi sa tam v porovnani s Vostorgom vitalnejsie aj odolnejsie. U mna je na SZZ stene, takze rano je tam dlho tien a aj tam niekedy naprsi a potom sa tam vlhkost dlho drzi. Napr taka Smugljanka ma pri tej stene lepsiu juznu polohu, tam prsi menej a bez postrekov trpela mucnatkou aj perenosporou, takze by som to len na stavbu nezvaloval.

Připojit reakci

10.6.2017 8:04

Smugljanku som uz odvrhol - silne citliva na perenosporu ... 2 roky sa ju snazim preockovat zatial neuspesne - to tie jarne mrazy. Vyzera, ze Moldova s podobnymi vlastnostami je odolnejsia. Obe su velmi neskore a vhodne na skladovanie hrozna az do Vianoc. 
I ked Slovplant u Smugljanky i Moldovy udaval rovnaku velmi vysoku odolnost a vhodnost na pestovanie bez postrekov,  u Smugljanky to urcite nie je pravda...  takyto predajcovia napisu cokolvek co papier znesie.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.104.15 (?)
10.6.2017 14:59

Len aby sme sa neplietli. Moja Smugljanka kupovana ako Smugljanka Moldavskaja je zrejme cisto Smugljanka. Vela info som k tomu nenasiel, len ze existuje velmi skora odroda s takymto nazvom povodom tusim niekde z pobaltskych statov alebo Ruska. Alebo je to nieco uplne ine, neviem. Jednoducho velmi skora modra odroda, na ktoru strasne rady idu osy. Kto si ju kupi v Straznici, dostane toto. Aj som pisal p. Zibalovi, ze teda co je to za odrodu, kedze to nie je to, co to ma byt, no neodpovedal.

Připojit reakci

10.6.2017 7:53

Je pravda, ze vlani som mal problemy s perenosporou u Nadezda Azos, Eszter, Franziszka a o cosi menej s Konzul... a vsetky tieto odrody mam zasadene vedla seba. Rozmyslam ci by ten problem mohol suvisiet nejako specialne s touto polohou. Ale je to vyvysene vzdusne az veterne miesto na akoby terase v svahu. Mam ich tam takto Konzul, 2xNadezda, Franziszka, 2x Eszter, potom dalej uz Phillip, a Bianky. Tieto 2 Eszter som sadil, kupoval spolu. Dalsie Ester som kupoval o rok neskor u toho isteho predajcu. A dalsiu Eszter cca 15m dalej ta nemala vaznejsi problem s perenosporou. Ale je ciastocne chranena vysokou ceresnou, ktora ciastocne zmensuje zrazky. Ten predajca mi vlani potvrdil dobru odolnost bez postrekov Polloskay Muskotaly, Muskat Blue, Nera, MOldovy, NO-8, ale priznal citlivost Eszter na perenosporou - u neho. Ale oficialne zdroje na internete hovoria o dobrej odolnosti Eszter, podobne ako Polloskay. Po vlanajsej predcasenej strate listov a mrazoch mi Eszter a Nadezda sa velmi dlho nevedeli prebudit a zacali hnat az z kmena. Dokonca jedna Eszter vyzerala mrtva, teraz vsak vidim, ze uz zenie 5cm nad zemou. Avsak som si vsimol pri nej kusok dieru od krta. Zistujem, ze cca pri vsetkych korenoch ktore tento rok akosi nejdu, nevedia sa prebrat pozorujem aktivitu krtov. Je vysoko pravdepodobne, ze ich rypanie pri korenoch pri mladsich a mozno aj inak oslabenych korenoch sposobuje problemy. Ale zeby krti mohli ovplyvnit vyznamne aj odolnost na choroby sa mi zda dost nepravdepodobne, lebo krti mi tu ryju vsade a napr. Phillip i Bianka i ked su pri nich krtince tak su zdrave a velmi vitalne. Chcel som uz prestepit Eszter i Nadezdu, ale zda sa ze to o rok odlozim. Budem ich zalievat - tym znizim nagativny vplyv krtov a pozorovat + uvidim Eszter v inej polohe. Eszter aspon pekne nasadzuje strapce aj zo starsieho dreva - takze pockam a zhodnotim.

Připojit reakci

roni (166) - xxx.xxx.253.103 (?)
8.5.2019 23:11

Eszter v r.2018 bola super. S BIO postrekmi nebola chora, chut vyborna, prekvapivo aj dlho vydrzala vysiet na koreni bez straty kvality.

Připojit reakci

9.6.2017 0:18

Odroda Veronika:
3 rocna, prva uroda vlani. Na jednom koreni velmi dobra. Opelenie velmi dobre. Na inom koreni v inej lokalite opelenie slabe - ale v blizkosti po mrazovych skodach bolo len malo kvitnucich korenov. Veronika kvitne neskor ako vacsina mojich odrod Galahad, Solaris, Bianka, Vostorg, Julian, Denal. Viaceri sa stazovali na problem s opelenim u Veroniky - mozno je to len ten problem neskoreho kvitnutia a nedostatku opelovacov. Vyzera, ze by mohla kvitnut spolu s Ruslanom, mozno i Svetlanou, Carlim.
Velka vyhoda Veroniky je, ze nasadzuje velke mnozstvo kvetov (podobne ako Ruslan) aj zo zalistkou, teda aj po spaleni mrazom. Som zvedavy tento rok na kvalitu opelenia. Rast je bujny, Odolnost perenospore dobra, voci mucnatke zvysena. Chut neviem dobre posudit, lebo vlani mi ju poskodili vinne musky a len malo bobul zostalo.

Připojit reakci

14.6.2017 23:17

Termin kvitnutia sa v poslednych dvoch rokoch kvoli zmrznutiu vyhonov neda porovnavat. Vidim, ze Veronika kvitne cca teraz, ale jeden kvet uz pred tyzdnom, a dalsie este ani nie. Ten najskorsi kvet je asi z vyhonka, ktory prezil mrazy a teda ma predstih pred ostatnymi. Opelenie toho prveho kvetu vyzera zatial dobre. A kvetov ma nasadenych ozaj vela, to sa tesim, nie je problem ich neskor zredukovat.

Připojit reakci

17.6.2017 23:12

Tento rok Veronika nesprchava, bobule su huste a strapcov vela, mozno budem aj redukovat - to je v tej lokalite kde vlani hodne sprchavala. Teraz bolo aj cca pekne pocasie aj opelovace v blizkosti.

Připojit reakci

roni (166) - xxx.xxx.72.120 (?)
8.9.2017 11:04

VERONIKA:
opelenie na Zahori dobre, pri Bratislave horsie. Uroda bohata. 
Vyzorovo velmi atraktivna - fialova farba, velke bobule, stredne huste. 
Bobule su dost meke, malo chruplava ale zlepsilo sa to pri plnom dozreti - vtedy je aj dost sladka. Chut dobra, ale su aj vyrazne lepsie odrody (Aladdin).
Predvapilo ma ze pred 2 tyzdnami na jednom koreni po dazdi niektore strapce silne praskali az 30% a ine len malo alebo vobec! - nerozumiem tomu... neviem ci to bolo rozdielnou zrelostou, ale viac praskal tam kde bol ker husty.
Posledny dazd, ked Vostorg Idelnyj popraskal, posledne 2 strapce Veroniky boli OK. 
Ukazuje dost rozporupne skusenosti ale celkovo vyzera, ze Veroniku netreba nechavat dlhsie na koreni zrelu. Ochrana proti hmyzu je potrebna, je poskodzovana vyrazne silnejsie ako ostatni - nie som si isty ci tie bobule poskodene hmyzom boli predtym prasknute.
Nie je zla odroda, ale plne ju nahradia ine lepsie - uprednostnim Galahad, Aladdin.

Připojit reakci

22.9.2017 21:56

VERONIKA:
Silne dazde predoslych 4dni (spolu 70mm) Veronika vydrzala prekvapivo dobre. Mam uz len 2 male strapce prasklo asi 10%bobul a to povazujem za dobry vysledok - len kusok horsie ako najlepsi. Pred tyzdnom som na inom koreni obral zabudnuty nezasietovany strapec a ten nebol vobec poskodeny hmyzom ani prasknute bobule. Takze skusenost s Veronikou je dost rozporuplna - niekedy sklame inokedy prekvapi.Chut dobra sladka bobule len malicko chruplave.

Připojit reakci

9.6.2017 0:24

Odroda Svetlana:
Mam len 2. rok. Rast velmi dobry, tento rok nasadila 2 strapce, este nekvitne. Referencie su na Ukrajine velmi dobre. Vraj dobra nahrada za Talizman. Podobna ako on ale o tyzden skor kvitne, lepsie opelenie (zensky kvet) a lepsia odolnost voci mucnatke. Udajne dobra urodnost. V mojich podmienkach mozno bude lepsia volba ako Alexa, Kokl (kvoli ich problemu s urodnostou)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.114 (?)
9.6.2017 12:51

Odrůdu Alexa mám teprve druhý rok, takže osobní zkušenosti s plody nejsou. Viděl jsem ale u kolegy hrozen přes kilogram a hroznů na keři bylo více (ovšem nemohu vědět, kolik bylo původně květenství). Bílý KoKl mám asi 5 let, jeden keř v dolíku s jarními mrazíky, jeden na kopečku.

Mé zkušenosti jsou takové, že po jarních mrazech (tedy již druhý rok po sobě) nebyla na keři v dolíku žádná květenství. Na druhém keři bylo něco vloni a letos to vypadá ještě nadějněji. Jinak hrozny jsem měl (na obou keřích) velmi malé, do 10 bobulí. Bobule jsou slušně velké, harmonické a sladké chuti, jejich barva ovšem není příliš lákavá, zůstává stále zelená. Závěr - KoKl zřejmě z vedlejších pupenů neplodí, proto jsem keř v dolíku tento týden odstranil a nahradil jinou odrůdou. Keř na kopečku si ještě letos ponechám a uvidím. Osud druhého keře závisí na tom, jak velké hrozny letos sklidím. Budou-li alespoň kolem 500 g, má šanci zůstat. V opačném případě je mnoho zájemců o jeho místo.

Připojit reakci

10.6.2017 0:12

Zo skorych odrod je moj jasny favorit:
Galahad - je skory, je spickou v odolnosti, urodnosti, chuti / vyzore, velkosti, vydrzi na koreni.
Nemam vyskusane dokedy vydrzi na koreni, ale neverim ze az do neskorej jesene.
Preto hladam podobne kvalitnu neskorsiu odrodu. Verim, ze s 2 (pripadne 3mi) TOP odrodami - skorou a neskorsou - co dlho vydrzia na koreni, nepraskaju, nehniju -  by sa dala pokryt cela hroznova sezona.
Tu skoru TOP odrodu som nasiel - Galahad, ale neviem najst podobnu TOP neskorsiu odrodu. Veril som v Alexu a Kokla - ale kvoli slabej urodnosti musim hladat dalej - tu moze hrat rolu aj horsia kvalita mojej pody. Kvoli mladosti revy, jarnym mrazom ci chorobam mi vacsina PIWI odrod este neplodila.
Z tych neskorsich mi 1x plodili Aladdin, Carli, Vostorg novy cerveny, Vostorg idealny, Denal, Glasa, Phillip, Veronika, Konzul, Nadezda Azos, Jupiter, Saturn, Talem.
Aladdin je kusok neskorsi ako Galahad, tiez velmi kvalitny, no neviem, neviem ci vydrzi az do neskorej jesene - skor mam pocit, ze potrebujem neskorsiu odrodu ku Galahadu.
Z hladiska odolnosti vyzadujem realnu odolnost voci perenospore bez postreku, dlha vydrz strapcov na koreni, odolnost praskaniu a hnilobe, zvysena odolnost mucnatke - pri 2 BIO postrekoch.

Připojit reakci

8.5.2019 22:56

Galahad bol v r.2018 najhorsi zo vsetkych odrod. Bohata nasada plodov, ale zasychanie trapiny znicilo skoro vsetky strapce na cca 20 hlavach. S napatim cakam ako sa moj jasny favorit predoslych rokov osvedci dalsie roky.
pozri:
zahrada.cz/forum/reva-vinna/galachad-vadnutie-trapiny-scvrkavanie-bobuli-441201
v predoslych rokoch vysoko vynikal odolnostou voci praskaniu bobul po dazdoch.... mozno je to prave tym, ze ma tendenciu k zasychaniu bobul... to by znacilo, ze je skor vhodnejsi do vlhkych poloh? a v suchych moze mat problem? No dufajme, ze to je problem vo vyvazenej vyzive a da sa to zvladnut.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.248 (?)
8.5.2019 23:25

jjj... stejná zkušenost, Galahad mam na dvou různých místech již 3x u většiny hroznů zaschnul spodek třapiny bobulí. Dále má velmi neuspořádaný růst pro vyvazování do dvoudrátí a nevydrží na keři moc dlouho(proti Vostorgu). Musel ven... nechal jsem dvě hlavy. Jirka

Připojit reakci

Peter.pe (145) - xxx.xxx.64.44 (?)
11.5.2019 6:47

no nepotesil ste ma, cital som vase skusenosti a som sa potesil ked som ho zohnal, som si ho tento rok naockoval (uvidim ako budem uspesny) a zakorenil odrezky ze ho povysadzujem, tak som zvedavy ako pojde u mna. Mam aj Alladin, aj Super extra, no mali v minulom roku prvu urodu, zatial som spokojny s chutou a zdravotnym stavom, tak uvidim v dalsich rokoch. Alladin sa mi zda o chlp lepsi :-) Tento rok by som sa mal dockat aj urody z inych odrod, tak som zvedavy.

Připojit reakci

15.5.2019 22:15

ja som tiez nastepil Galahad na velke mnozstvo korenov, lebo bol jasne najlepsi v predoslych rokoch.... a hned dalsi rok tak mohutne sklamal. Kazdy rok je iny.
Alaldin nam trosku viac chuti, ma slabu prichut muskatu,... ale kto ma Galahad nepotrebuje Alladin (Galahad je lepsi). Alladin ma huste bobule a preto je citlivejsi na mucnatku aj plesen. Vlani som mal v niektorych miestach Aladin dost napadnuty hnilobou (bobule) - otrhal som ich... ale nevedel som chorobu zastavit. (postrek som nerobil). Super Extra vlani prvy krat rodil, kvalitne bobule, vysoka sladkost, je skorsi ako Galahad... zatial spokojnost.
Garold je tiez skorsi ako Galahad, ma trochu mensie bobule, vynikajuca chut, silna aroma muskatu, vysoka sladkost,...som spokojny...
Volba Alladin ci Garold... volil by som Garold lebo je vyrazne skorsi a ma redsie strapce.
Alladin je neskorsi ako Galahad, ale na koreni vydrzi kratsie.

Připojit reakci

16.6.2017 23:33

odroda KOKL BELIJ

Kokl Belij mam v 2 lokalitach (spolu 5 hlav) na vlastnych korenoch a v oboch rastie vyrazne slabsie ako ostatne odrody. Tento rok som ho nastepil na bujne stare hlavy v urodnej pode - to by uz mal rast dobre. Bohuzial v horsej lokalite sa mi jedine 2 strapce cele zasusili - zda sa, ze Kokl nebude u mna hlavnou neskorsou odrodou,

Připojit reakci

8.9.2017 23:17

KOKL BELIJ

tak predsa som mal tento rok urodu z neho. Na jar som ho naockoval na niekolko silnych korenov a tie priniesli urodu. Uz koncom augusta boli zrele. Velke pretiahnute bobule, chrumkave, vyborna chut. Prekvapilo ma, ako skoro dozreli. Vyhonky z novych ociek boli vyrazne oneskorene vo vyvoji, tak som necakal ze dezrie tak skoro. Ockoval som aj Galahad i Aladdin. Zaockovany Glahad dozrel skor, ale Kokl mal oneskorenie odhadom len 2 tyzdne. Pozrel som aj Bredikove stranky a z nich tiez vyzera, ze Kokl dozrieva skor ako za udavanych 120dni - pri porovnani s Galahadom (95dni). Dokonca mam tusenie, ze Kokl dozrieva podobne ako Aladdin (100dni) alebo este pred nim. Na druhej strane vyzera, ze Aladdin dozrieva vyrazne neskor ako sa udava.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.144.42 (?)
18.7.2017 8:59

Booscop Glory - trochu jsem se o ní rozepsal v tomto příspěvku.

V Praze to pro ni sice nejsou moc krušné podmínky, ale její řízky jsem rozpěstoval u příbuzných v Horních Tošanovicích (360 m.n.m) a nově i Novém Městě na Moravě (600 m.n.m.). Tam je už opravdu krušno, přesto réva bezpečně přežila dvě tamní zimy a letos jsme zaznamenali první dva hrozny - necháme je ze zvědavosti, jaké budou.

Obrázky:
Nové Město na Moravě
Nové Město na Moravě
Připojit reakci

20.8.2017 0:37

GALAHAD:

Galahad si cenim nie len pre super kvalitu plodov, odolnost, ale aj pre dobre pestovatelske vlastnosti - co ocenia jednak zaciatocnici, ale aj ini v horsich podmienkach. Myslim tym vitalny rast, dobra odolnost chorobam, velmi dobre vyzrievanie dreva i pri pretazeni urodou - to je zaklad pre urodu a odolnost voci mrazu a chorobam v dalsom roku. Velmi dobre nasadzuje kvety aj po poskodeni jarnymi mrazmi, samoopelivy, dobre opelenie, velke a vyrovnane bobule, skory nastup plodnosti po vysadbe.Cize Galahad pokladam za jednu z najspolahlivejsich odrod (v dosiahnuti kvalitnej urody).

Připojit reakci

8.9.2017 10:48

VOSTORG IDEALNYJ:

Vostorg idealnyj silne praska po dazdi ked je zrely. A neboli to ziadne nezvycajne dazde, len jeden cely oprsany den - celkove mnozstvo zrazok nebolo vysoke. Cca 25% bobul popraskalo, dal som ich do sietkovych vreciek aby ich nebabral hmyz, ale aj tak sa zacinaju kazit - tak ich musim rychlo obrat. Dobra sprava je, ze praska len ked je zrely - dobry na jedenie. Zacal praskat na jednom koreni uz pred 2 tyzdnami - tam bol zrely. Na inom koreni silne zatazenom, vyrazne oneskorenom, nepraskal vobec - a prave tam zacal praskat teraz ked uz dozrel. 
Praskanie mi silne prekaza - lebo potrebujem aby zrele hrozno dlho vydrzalo na koreni. Takze u mna sa diskvalifikoval. Je to skoda, lebo doteraz sa ukazoval velmi dobre - hlavne odolnost na choroby aj bez postreku. 
To praskanie som necakal, lebo klasicky Vostorg udajne dlho vydrzi zrely na koreni.  Galahad omnoho skor dozrel a dodnes nepraska.

Ake mate skusenosti s praskanim klasickeho Vostorgu? 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.31.176 (?)
8.9.2017 12:29

Klasický Vostorg už pestujem 16-tu sezónu ako štepený na Kober 5BB, taktiež ako vlastno korenný alebo aj ako prištepený do starého kmeňa Konkordie.Pestujem ho na dvoch rozdielnych stanovištiach.Za celú dobu sa praskanie nikdy neobjavilo a to ani v daždivom roku 2010.   Stano

Připojit reakci

8.9.2017 11:12

RUSLAN:

Mam prvu urodu a ukazuje sa velmi slubne. Velmi velke, temno fialove bobule. Nechavam ich este na koreni. Chut je slubna, velmi prijemna ovocna, bobule pevne, chrumkave, nekazia sa ani pri poskodeni. Sladkost fajn, ale nie je vysoka, asi este naberie. Zda sa, ze vydrzi dlho zrela na koreni.

Připojit reakci

29.9.2017 22:33

RUSLAN:

Ruslan este nabral cukor a chutovo bol vyborny, mimoriadne pevna chrumkava duzina - lahodka hlavne pre milovnikov chrumkavych bobul. Konzistenciou i chutou nam pripomina slivky. Najvacsie bobule 17g. Mensie dazde vydrzali, ale po 4 dnovych silnych dazdoch popraskali mnohe bobule cca 50%. Takze som radsej obral. Nabuduce ho oberiem radsej este pred velkymi dazdami. Vdake pevnej duzine aj prasknute bobule dost dlho vydrzia - nekazia sa tak do hlbky ako meke bobule.

Připojit reakci

8.9.2017 13:37

odroda ROŠFOR:

Prva uroda v minulom roku sa ukazovala slubne. Bol to len jeden strapec na slabej sadenici v zlej polohe. Velky strapec, bobule, dobra chut, odolnost.
Vlani potom koncom augusta, zhodil vsetky listy (pocas dovolenky) - asi suchom - je pod silnou ceresnou. Mrazy ho znicili a vyhnal jeden slaby vyhon nad zemou. Tak uroda ziadna. 

Ako si viedol ROSFOR u vas? Mal by neskoro rasit co je vyhoda pred jarnymi mrazmi. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.31.176 (?)
8.9.2017 14:22

Rošfor je vynikajúca odroda a po minulé roky naozaj nebol poškodzovaný jarnými mrazmi no keďže u nás v januári nebol sneh tak vymrzol spolu s odrodami Sfinks, Kišmiš Nachodka, Sindikat,Viktoria...   Stano

Připojit reakci

vimon (403) - xxx.xxx.162.11 (?)
8.9.2017 18:37

Rošfor raší pozdě a proto vždy unikne jarním mrazům. Úroda je vždy výborná a hrozny vydrží dlouho na keři (jsou tak velké, že se ani nevejdou do sáčků od Bredika). Pokud sáčky nasadím tak nejdou při sklizni ani sundat. Rošfor sklízím postupně až do konce října. Nepraská ani po dešti.

Obrázky:
Rošfor
Rošfor
Připojit reakci

9.9.2017 0:00

Chvala ma tesi, podomne info mam uz z minuleho roku.  Skusim ho namnozit. Tento rok som ho chcel naockovat, ale nemal som vyzrete vruble.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.194.239 (?)
1.6.2018 22:53
Concordia biela, stary amerikanec rodil aj ked ostatnym zamrzlo, akurat je potrebne vytunit postup vyroby vina :)...kvoli vysokej aromatike a latkam ktore prinasa vitis riparia do chuti vina... inak co sa tyka pestovania tazky luxus bez postrekov... jedina chyba tejto odrody je ze sa mi ju nepodarilo rozmnozit inym postupom ako potapanim..
Připojit reakci

host - xxx.xxx.253.107 (?)
25.5.2018 23:46

odroda ALEXA:
Alexa tento rok (na rozdiel od predoslych) nasadila velke mnozstvo velkych strapcov na vsetkych 5 korenoch. Tento rok som ju rezal na dlhe vyhony zo zamerom, ze ich neskor zredukujem. Takze pri dlhsom reze verim, ze urodnost bude dobra aj v dalsich rokoch. Slaba urodnost bola moja najvatsia vyhrada voci tejto odrode. ALexa ma velmi velke bobule, mimoriadne pevne a chruplave. Dozrieva cca v polke septembra a vydrzi dobre zdrava na koreni az do konca sezony. Vysoka odolnost voci praskaniu bobul - teda naozaj velmi vhodna odroda na zaver sezony. Rastie velmi silno. Odolnost voci mucnatke je zvysena, ale zaostava za najlepsimi, hlavne sa objavuje na listoch v zavere sezony.

Připojit reakci

8.5.2019 22:48

Alexa bola v r.2018 jednoznacne moja najlepsia odroda. Velmi dobre odolala chorobam, bohata uroda, obrovske strapce i bobule, vynikajuca kvalita bobul, sladke chrumkave.
Tento rok 2019 sa ukazuje velmi dobra nasada strapcov. Takze po prvych 2 rokoch kedy nemala cca ziadnu urodu sa rozbehla a vyzera, ze to bude moja najlepsia neskora odroda, ktora vydrzi od septembra cca do mrazov.

Připojit reakci

8.9.2017 23:56

odroda ATAMAN od Krajnova (Talizman x Rizamat)

U mna este neplodil tak neviem. Udavaju velke bobule 12 - 16 g, Dozrieva za 130dni,  Katalogovo vyzera zaujimava neskorsia odroda.
Ake mate skusenosti?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.182.44 (?)
6.7.2018 13:06

Tiež by som sa rád podelil o svoje skúsenosti s pestovaním odolných odrôd viniča. V okolí Trnavy pestujem odrody Nero, Moldova, Kardinal Ustojčivij, Rizamat Ustojčivij a Talizman. Z každého mám 1 koreň, vinič je vedený na pergole. Chemická ochrana spočíva v 1-2 ošetreniach pre kvetom v kombinácii síra+meď+vitisan a takým istým ošetrením po kvete. Ďalšie ošetrenia aplikujem podľa potreby, väčšinou kombinácia síra+vitisan, meď postupne vynechávam. Tento rok som začal aj s používaním aquasilikátu cca 1 mesiac pred dozretím (3 aplikácie). Každý rok robím prebierku, takže vždy nechám len to najlepšie. Pripájam stručné hodnotenie jednotlivých odrôd:

NERO:

Spomedzi všetkých najskoršia odroda, už teraz sú strapce sfarbené domodra, odhadujem, že bude zrelá do 2 týždňov. Vďaka krátkej vegetačnej dobe a dobrému zdravotnému stavu jej stačí minimálna chemická ochrana. Tento rok strapce dosť sprchávali, no aj tak sa ukazuje pekná úroda.

KARDINÁL USTOJČIVIJ:

Dozrieva kúsok po odrode Nero, vyznačuje sa veľkými strapcami s veľkými boubľami. Bobule sa už pomaly začínajú vyfarbovať. Čo sa týka zdravotného stavu, tak je menej odolný ako Nero, pri ochrane uvedenej vyššie býva poškodených do 5% bobulí. Naopak, chuťovo sa mi zdá byť lepší ako Nero.

MOLDOVA:

Zo všetkých dozrieva najneskôr a aj pri plnom vyfarbení potrebuje ešte dosť času na to, aby bola aj chutˇovo konzumovateľná. Dlho vydrží na kríku, takmer do prvých jesených mrazíkov. Povedal by som, že je vhodná skôr do teplejších oblastí. Strapce sú stredne veľké a riedke. Zdravotný stav je zatiaľ veľmi dobrý, no väčšinou býva nutný postrek v neskoršom období proti múčnatke na listoch.

RIZAMAT USTOJČIVIJ:

Pre mňa dosť nezaujímavá odroda, minulý rok prvýkrát zarodila. Bobule by mali mať ružový nádych, no u mňa boli skôr zelené, mdlé. Zdravotný stav priemerný, pri mojej chemickej ochrane uspokojivý. Dozrieva po odrode Kardinal Ustojčivij. Tento rok jej dám ešte šancu, zatiaľ ma moc neohúrila.

TALIZMAN:

Jediná biela odroda, dozrieva pred odrodou Rizamat Ustojčivij. V mojich podmienkach má nehomogénne strapce, kombinácia veľmi veľkých a veľmi malých bobúľ. Po minulé roky som dokonca mal pocit, akoby kvety neboli dobre opelené, nakoľko na strapci bolo iba zopár bobulí. Možno by to chcelo nejakú ďalšiu odrodu, ktorá by bola ako opeľovač. Ak by sa podarilo odstrániť tento problém, bola by to vcelku zaujímavá odroda.

Připojit reakci

9.9.2017 0:23

odroda ALADDIN

udavaju dozrievanie za 100dni. Velke bobule 8-9g. Strapce huste 600-800g.
Moja skusenost: Vynikajuca chut, bobule pevne - vyrazne chruplave, vyrazne sladka, plna chut s muskatom. Chutovo ho u nas hodnotime ako najlepsi zo vsetkych. Odolnost chorobam- - jeden z najlepsich medzi stolovymi. Nie je citlivy na praskanie po dazdoch. Urodnost dobra.
Realne mi dozrieva vyrazne neskor cca 15-20dni za Galahadom. To sa mi prave paci a ukazuje sa mi ako dalsia top odroda navazujuca na Galahada. Som zvedavy dokedy vydrzi vysiet na koreni bez poskodenia, zatial to vyzera nadejne. Ak vydrzi minimalne do konca septembra tak sa moze stat u mna spolu s Galahadom taziskovou odrodou. Zatial hlavnym negativom vidim huste strapce - bobule su natlacene -co je rizikom choroby.

Připojit reakci

15.5.2019 22:18

Belyj Kokl vlani i tento rok ma konecne dobru nasadu strapcov. Velmi velke bobule, vysoka sladkost,

Připojit reakci

katoo (294) - xxx.xxx.167.81 (?)
13.8.2019 8:37
Kokl u mě zatím nezralý. Násada velká, střapce rozdílné velikosti, bobule obrovské (po dozrání zvážím). Za mě velmi sympatická odrůda, která má střední růst a je nenáročná.
Obrázky:

Připojit reakci

Mevík (8) - xxx.xxx.101.14 (?)
12.8.2019 21:33

Katalonija

Rok 2019 byl v mých podmínkách (jih okresu Kroměříž, 270 m.n.m.) plný nepřiznivých událostí. V dubnu sucho, počátkem května poškodil nejméně polovinu révy mráz. od května časté deště  (květen asi 100 mm, červen 40 mm, červenec 100 mm, srpen zatím přes 30 mm). Padaly i kroupy lámající letorosty a poškozující bobule. Do toho vlny veder a téměř tropická vlhkost. Nastal silný tlak chorob, zpočátku plísně (už několik let jsem vůbec neošetřoval, nebylo to třeba) a posléze také padlí. Prostě velmi neobvyklé podmínky jinak suché oblasti s ročním úhrnem srážek lehce přes 400 mm (v posledních letech výrazně méně). Tzv. PIWI odrůdy si s nimi poradily rozdílně, také v závislosti na konkrétním umístění keře.

Katalonija (na snímku) dopadla hůř než vloni. Bobule sice dotáhla do uspokojivé velikosti i chuti, ale hrozny za moc nestály. Tlaku padlí celkem unikla kvůli velmi ranému zrání bobulí. Vybarvuje se jako jedna z prvních (možná i úplně první), ale po zmodrání bobulí potřebuje ještě tak týden nebo dva na nabrání cukrů a odbourání kyselin. Chuť je harmonická, příjemná, ale žádné zvláštní příchuti jsem letos necítil. Prostě průměrná odrůda s mimořádně raným zráním. Cílem pro další léta je dosáhnout výrazně větších hroznů, pak bude mít smysl ji pěstovat.

Obrázky:
Katalonija
Katalonija
Připojit reakci

12.8.2019 21:46

Další již dozrálou odrůdou je Rombik (v překladu zřejmě kosočtvereček, takový má tvar bobulí). Tato odrůda je zřejmě ještě o něco ranější než Katalonija, barvu nabírá současně s ní, ovšem prakticky hned po vybarvení bobulí je vhodná ke konzumaci. Velikost bobulí je přebližně stejná jako Katalonija, tedy reálně kolem 10 gramů, spíše méně. Chuť je harmonická, zdá se mi lepší než u Katalonije. Hrozny mívá menší velikosti (zřejmě je to odrůdová vlastnost), jen stovky gramů. Proto se na východě často nechávají dva hrozny na výhon, aby bylo zatížení keře alespoň nějaké.

Díky letošním podmínkám se Rombik letos moc nepředvedl.

Obrázky:
Rombik
Rombik
Připojit reakci

12.8.2019 22:03

Bruno

Bruno se v letošních podmínkách ukazuje velmi slušně. Mrazy jej prakticky nepoškodily. Čtyřletý keř má v řadě k dispozici 1,25 m, úroda se bude blížit 10 kg. Jen hrozen na snímku bude mít kolem 1,5 kg, vloni vážil největší 2,75 kg. Roste velmi silně, zasloužil by více prostoru. Plodnost je výborná. Bobule dosahují hmotnosti až 10 g a jsou harmonické, velmi sladké chuti. Ještě nejsou zcela zralé (schází asi týden), hned po vybarvení jsou vhodné ke konzumaci. Odolnost proti chorobám je velmi slušná. Po dvou letech plodnosti mohu jen doporučit. Takovým odrůdám říkají na východě "rabočaja lošaďka" (pracující koník).

Obrázky:
Bruno
Bruno
Připojit reakci

16.8.2019 20:49

Rajskij

Odrůda Rajskij (na snímku) byla svého času prodávána Slovplantem jako "Super skorá bezsemenná modrá odroda", měla mít dobu zrání 80 až 90 dnů a bobule 6-10 g.(na webu Slovplantu je možno údaje stále nalézt, jakkoliv se tam tato odrůda již neprodává).

Problém je v tom, že se nejedná ani o superranou odrůdu (rozhodně ne pod 100 dnů, letos u me teprve dozrává) ani o odrůdu bezsemennou (semínka tam jsou a jde o regulérní semena, nikoliv rudimenty). Samozřejmě ani velikost bobulí se zatím neblíží 6 g, ale jde teprve o první plodnost, snad se to zlepší.

Šlo a stále jde o oblíbenou hru některých ruských a ukrajinských šlechtitelů (autor této odrůdy - nedávno zemřelý V. U. Kapelušnyj tím byl proslulý) udělat kolem některé odrůdy obrovský humbuk (dnes by se řeklo marketingovou akci), na prodeji rostlinného materiálu vydělat slušné peníze a po pár letech, když už odrůda začne na vinících kupujících plodit, se obrnit mlčením a "vytáhnout" z rukávu něco jiného.

Bohužel na tuto hru přistupují i někteří prodejci, kteří takové odrůdy "pustí" dále do světa s informacemi nekriticky přijatými od autora (samozřejmě to nemají jednoduché, každý chce novinky a hned). Zajímaly by mne zkušenosti vinařů, kteří si odrůdu Rajskij od Slovplantu koupili. Zatím totiž váhám, zda to s ní ještě rok zkusit anebo udělat krátký proces.

Obrázky:
Rajskij
Rajskij
Připojit reakci

16.8.2019 21:18

Madonna

Raná odrůda "šibala" Kapelušného, autora odrůdy Rajskij. Tříletý keř, letos po mrazech má menší hrozny než vloni dvouletý, ale i záložní pupeny nějakou úrodu daly. Bobule slušné velikosti, přes 10 gramů, chuť harmonická, příjemná, bez nějakých zvláštních příchutí. Řekl bych - klasická obchodová, když se hrozno podaří, bohužel podle mých zkušeností se takto podaří málokdy. Pěsitelsky celkem nenáročná, roste silněji, nějaké zvláštní napadení chorobami jsem nezaznamenal.

Obrázky:
Madonna
Madonna
Připojit reakci

16.8.2019 21:30

Senator

Odrůda Senator (šlechtitele Burdaka - nezaměnit za Senator Pavlovského - ten je tmavý s muškátem, zrání raně střední, u mne po deštích praskaly bobule, proto jsem se s ním rozloučil) je raná, zraje hned za nejranějšími odrůdami. Na snímku čtyřletý keř. Nehledě na ženský typ květu se opyluje slušně, hráškoval jen druhým rokem, ale první plodnost bývá často nepovedená. Vloni i letos opylení výborné, jen po mrazech nejsou tak velké hrozny. Na snímku jsou vidět krásné žlutě vybarvené velké bobule (přes 10 g), vzadu v sáčku je hrozen větší. Chuť velmi příjemná, harmonická. Choroby jsem nezaznamenal, možná je to výhodnou polohou. Rozhodně s ním budu pokračovat i nadále.

Obrázky:
Senator
Senator
Připojit reakci

16.8.2019 21:41

Artek

Odrůda Artek (na snímku) je u mne třetím rokem. Zaplodila poprvé a hned několik hroznů kolem kilogramu. Růst keře je silný, tuto zátěž bez problémů zvládá. Bobule žluté barvy mají zvláštní protáhlý tvar s takovým nosíkem, který se má zbarvit růžově. Má velmi příjemnou harmonickou chuť, slibovaný slabý muškát při úplném dozrání jsem ještě nezaznamenal. Snad se ještě dočkám.Tmavé skvrny na bobulích jsou následkem krupobití.

Na východě nyní docela populární odrůda, po první plodnosti u mne vypadá zajímavě.

Obrázky:
Artek
Artek
Připojit reakci

18.8.2019 11:10

Připomíná mi tvarem, barvou, velikostí odrůdu Galahad.

Připojit reakci

20.8.2019 7:34

Artek skutečně velikostí bobulí a barvou připomíná Galachad (na snímku). Pokud se týká velikosti bobulí, jsou prakticky všechny nové odrůdy z východu hodně podobné, ty rané kolem 10 g. Pokud se týká barvy, tak Artek by měl mít po úplném dozrání růžovou špičku bobule, což Galachad docela jistě nemá. Z hlediska tvaru bobulí ji má Artek výrazně protáhlejší, i když zpočátku to bylo zřetelnější. S nabýváním bobulí na objemu se tyto trošku zaoblují, jakoby (alespoň opticky) do šířky rostly ke konci rychleji než do délky.

Obrázky:
Galachad
Galachad
Připojit reakci

host - xxx.xxx.202.200 (?)
16.8.2019 21:23

Firmám ako slovplant táto hra len vyhovuje. Všetky odrody ktoré predávajú sú odolné chorobám a majú super chuť a väčšina sú super skoré. No my vieme že niektoré nespĺňajú ani len jednu vec z toho. Na to sú fóra kde sa dozvieme viac. Žiaľ odrodu rajskij nemám tak vám neviem pomôcť. Ani žiaden z ukrajinských alebo ruských youtuberov ju nespomína a to ich pozerám vyše 15. To znamená že odroda upadla do zabudnutia = nebola dobrá. Nerád kupujem novinky, lebo už som sa tiež pár krát okašľal. Radšej si kúpim osvedčené odrody, ktoré sa spomínajú viac rokov po sebe a veľa ľudí má s nimi dobré skúsenosti. Ak sa horúca novinka po troch rokoch vytratí s debaty, je jasné prečo. Radovan

Připojit reakci

13.9.2017 23:07

BIANKA:

Bianka uz zaciatkom septembra je zrela. Je to mustova odroda bobule cca 2gramy, ale velmi sa mi paci aj ako stolova odroda. Stapce su redsie, urodnost vysoka ma cca 3 strapce na vyhon (2-4). Chut je prijemne prekvapenie je dobre sladka, chruplava, zrniecka mi ani nevadia. Vsetkym nam velmi chuti, ked ich mame, vobec nepotrebujeme velkoplode odrody.
Solaris zatial u nas ma vyrazne mensie bobule ako Bianka a zrnka su tiez vyrazne. Je pravda, ze Solaris mam v horsej - suchej polohe v svahu.
Bianka je u nas na Zahori cca 200mnm spolahlivo odolna celkom bez postrekov.
Ja ju velmi odporucam ako odrodu c. 1 pre pestovatelov, ktori nechcu striekat.

Připojit reakci

14.9.2017 18:49

Jak jsi na tom s cukernatostí?

U mě jeden dvouletý keř hodně přetížený má 17°Bx ještě by to chtělo dotáhnout nad 20, ale počasí to už asi nedovolí.

Připojit reakci

15.9.2017 8:03

cukor nemeriam - len chutovo posudim.

Připojit reakci

22.9.2017 22:11

odroda SOLARIS:
je to velmi odolna odroda z redsim strapcom - mozno preto som niekde cital, ze moze byt pestovana aj ako stolova. Ale ked porovnam Solaris s Biankou tak je tam velmi velky rozdiel v chutovych vlastnostiach. Obe odrody su mustove. Som prekvapeny o kolko mensie bobule ma Solaris ako Bianka. Bobule SOlarisu su skoro ako ribezle. Na jedenie su bobule prilis male, ale hlavne mi vadi supka - je vyrazna a pri hryzeni ma horkastu chut - takze pokazi celkovy chutovy dojem, aj zrnka su dost vyrazne. Bianka chuti ovela lepsie.
Samozrejme Solaris bol vyslachteny na vino a nie na jedenie, takze tym nechcem povedat, ze je to zla odroda. To len pre tych co vino robit nebudu - tak ako ja.

Připojit reakci

22.9.2017 23:01

odroda čARLI:
Udavana ako velmi skora modra odroda. V skutocnosti u mna je vyrazne neskorsia. Vyfarbuje sa naozaj skoro, ale plody su este nechutne. A trva im neuveritelne dlho kym naberu dostatok cukru. Chut sa spomina ako priemerna - mozno len preto, ze sa obera priskoro. Koncom septembra je na Zahori vskutku chutna, sladka, chrumkava. Dokonca mi pripomina chut ceresni - ktore mam velmi rad. Ked sa vyfarbi treba ju chranit pred hmyzom sietkou, lebo ju napadaju, hoci je este nechutna surovo kysla.
Bobule su vysoko odolne praskaniu a dlho vydrzi vysiet na koreni - vyzera to byt perspektivna odroda pre koniec sezony.
Listy i plody su velmi odolne mucnatke, ale perenospora moze v zlych rokoch poskodit listy - niekde by mohla zvladat aj pestovanie bez postrekov.

Připojit reakci

1.10.2017 0:37

odroda Pölöskei muskotály:

zaujimaju ma skusenosti ostatnych s touto odrodou, ktora mala byt vysoko odolna a velmi chutna.
U mna rodila prvy rok a je to najvacsie sklamanie tohto roka. Bobule su male 2-3g, dodnes vodnate pri trhani z bobul strieka stava takze vsetko je z toho zaleptane- velmi zla vlastnost. Niekde som v popise odrody videl, ze ma byt chrumkava - u mna vobec. Chutovo taktiez silne sklamanie, je meka vodnata, menej sladka a pritom pevnejsia supka, muskat je citit. Mnohe bobule po dazdi hniju. Viacere bobule boli napadnute mucnatkou - najviac zo vsetkych odrod. Ale priznavam, ze ma zle podmienky. Kvoli zmrznutiu hornych vyhonkov na jar som nechal vyhonky kusok nad zemou - takze aj strapce su pri zemi a je to tam prehustene.
Ak by bude mat hrozno takuto kvalitu aj nadalej, tak ho zlikvidujem.
(Uz aj mam pochybnosti ci je to pravy Poloskei)

Bianka je vo vsetkom ovela lepsia - odolnostou, vydrzou, konzistenciou a chutou, velkost bobuli podobna.

Připojit reakci

Mart (245) - xxx.xxx.5.168 (?)
9.5.2019 9:14

Zajímají mne širší zkušenosti z odrůdou Naděžda Azos, mrazuodolnost. vyzrávání dřeva, úroveň hroznů atd.Díky.Martin

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Ochrana proti vosám a ptákům3320.8.201946626
Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI6020.8.201921804
Co vaše réva 2019?8818.8.201915990
Peničkova metóda zakoreňovania viniča 21715.8.2019190382
Ide to aj (ne)chemicky2414.8.20194114
Choroba vínné révy? 2414.8.20195439
Postřik na vinnou révu113.8.2019177
Vertiko612.8.2019882
Ochrana hroznů proti ptákům5912.8.201953654
Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli189.8.20192349
Garold 34.8.2019380
Super skorè odrody - Tajná Monacha, Chrust 262.8.201912775
Moon Drops 71.8.20192184
Choroba bobul, odroda Aladdin 1129.7.20191260
Réva ve skleníku4028.7.201928017
Odrůda Talisman2127.7.201912340
Řez mladé révy4227.7.201925121
Scvrkavani bobuli - choroba nebo jim neco chybi? 427.7.2019533
Odrudy do nejteplejsich oblasti225.7.2019382
Co Vaše réva 2018?11125.7.201940233
Nedostatek živin? 1122.7.20191535
BIO ochrana revy2921.7.201911916
Preočkovanie starého vinohradu 9421.7.2019100599
Pomoc s výběrem odrůdy2819.7.20191995
Zalistky na buducom tazni1817.7.20191425
Nedostatek draslíku?417.7.2019616
Málo květů a ovoce815.7.2019624
Co je mému hroznovému vínečku? prosím o pomoc prosím 47.7.2019754
O jakou nemoc jde? Doplnění. 71.7.20194930
Co vylámat nebo střihnout 824.6.20191457
Vinná réva - Tereza1320.6.201910673
Vinná réva nerodí. Loni ještě bylo pár hroznů518.6.2019854
Nemoc na listech vinné révy 1415.6.20192475
Víno na balkón1915.6.201929437
Postrek révy pred kvetom 2019613.6.20191248
Proti okusu zveri - ochrana revy v lete1812.6.20197544
Jak příští rok udělat řez 512.6.2019764
Sáčky na hrozno168.6.20195670
Biely povlak na viniči 123.6.20191571
Dotaz na Kumulus WG23.6.2019606
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Záchůdek catgenie 120+14:52
Krmivo pro slepičky- 200kč velký pytel zbylo mi po chovu slepic13:10
Chov krůt16.8.2019
Nemocná chodidla slepic15.8.2019
Chov pstruhov12.8.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů