Zbytky postřiků na plodech



zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 130.3 (?)
13.10.2009 13:49

Bušek ani Karel s tímto problém neměli - houbové nemoci se vyskytovaly zatím pouze v Americe, která v té době ještě nebyla objevena.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 12.10.2009 16:22, zobrazeno: 8231x

Nějak nám starší diskusní témata uvadla a tak si dovolím nadhodit téma nové.

Letos to bylo s plísněmi hodně špatné a tak kdo chtěl udržet úrodu, musel hodně stříkat, častěji, než v minulých letech (alespoň v našich končinách).  Při sklizni úrody řeším jeden související problém, na který bych rád znal názor ostatních : Po postřicích měďnatými fungicidy zůstávají na plodech dlouhodobě viditelné skvrny - zbytky z postřiků. Nejsem chelmik, ale laicky tuším, že měďnaté přípravky obsahují nezanedbatelné procento mědi ve formě chemických sločenin. Měď patří do skupiny těžkých kovů, pochybuji, že zdaví prospěšných. I když dodržím předepsanou ochrannou lhůtu před sklizní, stejně na plodech zůstávají zřetelné a viditelné stopy po těchto přípravcích. Zejména letos, kdy v srpnu a v září téměř nepršelo, zůstaly skvrny z postřiků na bobulích déle než dva měsíce. Ptám se : myslíte si, že postačí běžné omytí hroznů tekoucí vodou, aby člověk nekonzumoval měďnaté soli, či oxidy? A jak to řeší velcí pěstitelé, kteří hrozny zpracovávají na mošt? Ať mi nikdo netrvdí, že každý hrozen bývá pečlivě omytý...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.10.2009 18:33

"Vinaře, který by před odzrňováním a lisováním hrozny umýval, jsem ještě nepotkal", pravil mi jeden kamarád, "a proto víno nepiju!" 
   Než zjistil, že pivo se vaří v měděných kotlích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 29.122 (?), 12.10.2009 19:50

K jídlu pěstuji odolné druhy révy na provětrávaném místě. Pravdou je, že se hrozny nechlubím, ale jíst se nechají. Letos jsem udělal postřik keřů Sulkou na začátku sezony a v létě jeden postřik Cuprikolem na jediném révovém keři, který rodí stolní ovoce. Tudíž i vzhledem k velikosti bobulí dobře omyvatelné. Domnívám se, že je lepší pěstovat méně náročný sortiment, než vysokou kvalitu vyžadující chemii.  Karel IV. s Buškem z Velhartic také pili asi chuťově drsnější vína...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 13.10.2009 8:29

Tady je těžko něco radit. Měďnaté fungicidy jsou ve vodě nerozpustné, ve chvíli, kdy se slupky dostanou do kontaktu s kyselou šťávou, budou konvertovány na rozpustné měďnaté ionty. Míra konverze a potažmo výsledná koncentrace bude mj. záviset na době, po které jsou slupky v kontaktu se šťávou.

Není tedy problém najít rezidua mědi ve víně - pokud Vás to však uklidní, b. jícha se používá po staletí a obsahuje daleko více mědi, nežli moderní fungicidy typu Kuprikol, Champion (za předpokladu, že je dodrženo předepsané ředění). Současně s tím nemám pocit, že by nám vinaři nějak hromadně hynuli, jejich věkový průměr je spíše nadprůměrný 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.2 (?), 13.10.2009 8:45

Ten závěr je parádní! Mám 56 roků a tak se tím budu řídit a večer se zase mrknu na tu lahvinku Zweigeltrebe, ročník 2007. Chci tady být do 90i, tak tomu kapánek pomůžu. Ať se resveratrol taky trošku snaží. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 13.10.2009 11:23

Možná ještě jedna poznámka - aniž bych chtěl zpochybňovat své závěry uvedené výše, myslím, že na prvopočátku si každý musí zodpovědět spíše filozofickou otázku, co je pro mně (mou rodinu, děti...) ještě akceptovatelné a přes co už nejede vlak. 

Hrozno nepěstuji, zato broskve ano. Stříkám proti kadeřavosti a to je pro mně - u broskvoní - ona hranice.  Jedna z mých broskvoní, Harbinger, krásně roste a nasazuje spoustu plodů, které jsou bohužel těsně před sklizní masivně napadány hnilobou. Postřiky před sklizní pro mně nejsou akceptovatelné, takže nadávám na blbou odrůdu a jsem smířen s tím, že 50% úrody z tohoto stromu shnije - není to pravda konečné řešení, strom se časem přeočkuje nebo skončí na ohni...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 96.3 (?), 14.10.2009 17:41

Moc to tady nepatří - k broskvoni Harbinger - taky končím postřikem proti kadeřavosti, a i ten mívá jen podpůrný účinek. Pokud "nevyjde" počasí, je kadeřavost i přes postřiky velká. A při dozráívání je to totéž - nejdůležitější je, aby se ke každému plodu dostalo slunce. Pokud je červenec deštivý, žádná chemie nepomůže /ale letos byla úroda exluzivní, že?/. A určitě to odrůdou není, jsou na tom stejně téměř všechny broskvoně, záleží na stanovišti. Všeobecně si myslím, že chemie by se na malých zahradách moc používat neměla. Kdo z vinařů potvrdí, že byť stříkal proti perenospoře, tak letos se mu na listech neobjevila? Všeobecně používám chemii u všech plodonosných rostlin do stádia květu, pak už ne. A pokud srovnávám s "chemiky", vychází mi to téměř nastejno. Něco jiného je pěstování révy ve velkém - tam se nemoc rychle přenáší a zásah je nutný. A tak riskuji -  buď si pochutnám na vědomě zdravém hroznu či jiném ovoci, nebo to nevyjde a musím do marketu koupit si to, co bych sklidila po použití chemie u sebe-a to pak mně to v tom marketu vyjde levněji.

Moje réva má ještě pořád krásně zelené listy /ty, které byly chráněné před deštěm-pod stříškou/. Když se dívám z okna, na těch 20 cm sněhu, je mi ouvej. Bude to mít vliv na vývin oček pro příští rok?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 16.190 (?), 13.10.2009 13:13

Tak ať Vám chutná pane Stanislaw!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 130.3 (?), 13.10.2009 13:49

Bušek ani Karel s tímto problém neměli - houbové nemoci se vyskytovaly zatím pouze v Americe, která v té době ještě nebyla objevena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 160.6 (?), 21.2.2010 16:38

Dobry vecer moje mala osobni skušenost. Minuli rok ve franci jsme neodolali a ač seto nesmi par hroznu utrhli a snědli asi pul kila rano jsme se vzbudili uplně osipani zmizelo to až za 3 dny. Odruda asi Muskador. Piti vina sem se nevzdal ale často si na to vzpomenu. Nekde sem četl že zbytky postřiku se odstrani odkalovanim moštu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika