Závěs, kolik oček?



host - 211.100 (?) 
27.4.2017 14:47, zobrazeno: 2348x

Začátečník, dotaz pro zkušenější.

Réva sázená loni, stolní odrůdy himrod a lakemont.  Je sázená u plotu, cílem je vypěstovat závěs, případně i pergolu, ve výšce cca 2m. Pozemek za plotem je směr jih a o cca. 80 cm výše, proto to honím do výšky. Loni vyrostla réva cca. 2,3 - 3m, zkrátil jsem ji, nicméně umrzlo trochu níže, než požadovaných 2m.

Dotaz, kolik oček mám cca. nechat? Původně jsem počítal 2m kmínek + tažeň s několika očky, což se ale nepovedlo. Zatím spodek vyholen a ponecháno cca. 4-5 oček.

Dále, nižší očka jsou vypučená už cca.  5 cm a některá jenom mírně zvětšená (horní).  Proč, v čem se liší, mám je všechny nechat?

Na jednom očku vyrostlo i sekundární očko, co s tím, ulomit?

Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
pata - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 54.251 (?), 27.4.2017 19:51

Podstatná informace je, ne jak dlouhý urostl loni letorost, ale jak silný. Pokud dostatečně silný, je možné jej ponechat celý a nechat jen to očko, kde chci pokračovat v růstu. Pokud byl letorost slabý, ustřihnou u země a vypěstovat nový. Nic tím neztratíš. Vše záleží jak moc je vyvinutý kořenový systém. Ten rozhoduje o všem…

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 67.164 (?), 28.4.2017 0:18

Je treba rešpektovať pravidlo pre mladé kry, že každým rokom sa môže počet letorastov zdvojnásobiť (max. 2,5x). Tzn. ak boli minulého roku 2 letorasty, tohto roku môžu byť 4. Ak boli 3, tohto roku môže byť 6 atd. Viac než toto pravidlo by som nenechával. Narástlo by aj viac, ale letorasty by asi dobre nevyzreli a vinič by bol ohrozený následujúcou zimou. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 67.164 (?), 28.4.2017 0:30

S vylamovaním treba počkať na dĺžku letorastov asi 15 cm. Nechať samozrejme tie silnejšie. Slabší dvojník sa tiež vyplieva, necháva sa iba v prípade ak by bolo málo vypučaných očiek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika