Zapěstování kmínku révy - 1.rok



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?) 
17.4.2018 10:33, zobrazeno: 23721x

Zasadil jsem révu, nikdy jsem ji nepěstoval a vůbec nic o tom nevím. Snažím se pochopit návody na její správné pěstování, kde se píše:

Ošetřování v 1. roce
Jakmile vyraší letorosty, opatrně odhrneme přihrnutou zem, vybereme dva nejsilnější letorosty a ostatní vylomíme! Růvek opět nahrneme, jinak by světlé letorosty slunce spálilo! Ponechané výhony postupně vyvazujeme v krátkých intervalech ke kůlu, aby rostly zpříma a neohýbaly se (snižoval by se růst letorostů i kořenů!). Silné fazochy (zálistky) vylamujeme. V červenci růvek rozhrneme, nožem opatrně odstraníme všechny rosné (povrchové) kořínky a opět zem přihrneme. V srpnu opět stejným způsobem odstraníme rosné kořínky, ale růvek již nenahrnujeme. Pozor - předčasné odstranění růvku snižuje růst letorostů a zvyšuje úhyn sazenic!

Popisuje neustálé odhrnování a zahrnování růvku, aby se letorosty nepopálili od slunce, ale předpokládám, že rychle letorost vyraší nad růvek, takže jak je myšleno to odhrnování a zahrnování, a jaký má smysl? Jakože zahrnovat pouze roubované místo? Je to popisováno podobně dále i v dalších letech pěstování...

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 17.4.2018 11:31

1) odhrnete, abyste vylomil nadbytečné letorosty u báze, ponecháte 2 nejsilnější

2) odhrnete, abyste odstranil kořínky, které vyžene nad úrovní země.

Vždy poté zahrnete. Co je na tom nejasného?smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 17.4.2018 12:22

Nejasného je to, že se píše, že letorosty se nesmí dostat na přímé slunce, proto se zahrnují, a na druhou stranu se píše, že je vyvazuji. Takže mi není jasné, proč se místo roubování zahrnuje (tedy opravdu jen místo roubování?), když stejně letorost záhy vyraší nad povrch a vyvazuji je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 211.100 (?), 17.4.2018 15:59

Zdravím,

taky mne to zajímá, jaká je hlavní funkce růvku a jestli je nezbytně potřeba. Všude se píše, zahrnout, ale výhony jsou křehké, nerad bych je pak ulomil. První funkce je ochrana proti mrazu, to jsem schopen ohlídat dle předpovědi, v případě rizika sazenice něčím přikreju.

Druhá věc, ochrana proti slunci či zaschnutí? Je to nutné a proč vlastně? Měl jsem před 2 roky voskované sazenice, vše vyrostlo, letos další, vysazeno před několika dny, opět jsem je nezahrnul.  Mám raději?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 17.4.2018 18:44

Nejsem moc povolaný radit. Domnívám se, že to šmoulení s růvkem a podobně platí hlavně pro roubované révy. A taky je to nějaký tradiční tradovaný postup. Místo roubování je citlivé. Když jsem sázel pravokořenné řízkované, namydlil jsem to do země, chvíli trochu přistínil netexem a rostlo všechno. Hlavní nebezpečí vidím v možnosti vyschnutí sazenice, kdy ještě nejsou zapojené kořeny a hlava už raší. Réva je plevel. A když se koupí v centru v kontejneru a má listy, přece s tím nebudu dělat nějaké škumprnákle. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 18.4.2018 8:25

Réva je opravdu plevel - loni jsem použil pár prutů z jarního ořezu jako oporu k hrachu a ač byly v zemi 15cm a zbytek půl metru nad zemí, zakořenila. Ale někdy se jí nechce a pak je dobré pomoct.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 18.4.2018 8:17

Na slunce se nemá dostat slunci nepřivyklá část letorostu, vyvazujete část nad zemí, aby se nevylomily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 18.4.2018 8:55

Jasně, ale co to znamená "slunci nepřivyklá část letorostu"? Znamená to, že se mají nechat prorašit výhony skrz růvek a ty už nijak neclonit? Ta nepřivyklá část je tedy pouze 5 cm výhonu z očka, než se prodere skrz růvek? Těch 5cm mám neustále zahrabávat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 18.4.2018 9:03

Nechápu, co nechápete, kolega to popsal. To byste to přihrnoval pořád výš a výš? Jak vysoko?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 18.4.2018 9:14

No právě, výš je nesmysl. Spíš mi uniká ta logika, proč celoročně clonit 5 cm začátku šlahounu, když celý další metr bude na slunci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika