Zapěstování kmínku révy - 1.rok



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
robo27 - (30) - 224.66 (?) 
28.4.2018 8:35

Dobrý deň

Trošku sa cítim až trápne ale prosím čo je to ten ruvek? Na foto moja sadenica. Vysadil som rok dozadu. Mal som cieľ nechať to vyrásť cca 1m do výšky a potom to ťahať po plote, ale za minulý rok to narástlo len cca pol metra. 

Niekde som čítal že ak sadenica nedosiahne za prvý rok požadovanú výšku tak sa odstrihne na 2 očká, to som urobil a na foto vidieť ako začína rásť. Ak by to ani tento rok nedosiahlo požadovanú výšku tak to buď skúsim ešte raz alebo to vyhodím...

ďakujem za info.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 28.4.2018 10:02

Růvek = kopeček, kopeček hlíny kolem sazenice, který překrývá roubovanou část.

Sazenice na fotce vypadá v dobrém stavu, roste pěkně. Mě taky prvním rokem nevyrostl galahad ani 60cm a příští rok přes 3 metry a první signální hrozen. Záleží jak se povedlo sazenici zakořenit, jestli měla dobré podmínky pro růst: dostatek vody, živin, slunce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
robo27 - (30) - 224.66 (?), 7.5.2018 7:18

Zdravím

mali ste pravdu, za ten týždeň poskočili asi o 20 až 30cm. Posím Vás ale ak mi z tej sadenice idú hore viac než jeden letorast, ostatné odcvaknúť a nechať len jeden? Pretože kmeň chcem len jeden... A odtrhnúť to kedykoľvek teda aj teraz?

Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 7.5.2018 7:51

Vylomit je co nejdříve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 7.5.2018 7:55

Doporučuje se nechat jen jeden. Vylomit hned, je menší ranka. ALE. U mne se stává, že to co určím jako hlavní kmen zmrzne. Takže teď nechávám růst první rok v podstatě všechno, jeden výhon rovnám a vedu jako kmínek, ostatní asi v metru začnu zaštipovat. Stříhám až na jaře napřesrok. Protože je tu krátká vegetační doba a mráz, potřebuju aby sazenice maximálně zesílila a měla zásobu dřeva. Myslím si, že to je správně. Ve vinohradnických oblastech je to jiné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
robo27 - (30) - 95.72 (?), 3.10.2018 12:26

Zdravím

potvrdzujem že po odstránení na v podstate 1 púčik tento v druhom roku - teda vpriebehu tohoto riku vyhnal asi 2,5 metrový prut. ak to správne chápem tak na jar tento skrátim na výšku aká mi vyhovuje a nechám odbočiť na každú stranu po 1 až dva pruty a všetko ostatné ostrihám?

ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 3.10.2018 20:20

Ten prut zakrátíte na výška kmínku + délka tažně. Třeba výška kmínku 80cm a délka tažně 60cm (podle počtu oček). Tak jsem to aspoň dělal já, jak to dělají ostatní nevím, ale bude to podobné. Třeba v literatůře se zakrátí ten šlahoun na budoucí výšku kmínku a nechají se vyrůst třeba tři nejvyšší pupeny a z těch jsou pak letorosty na kterých už může být první signální úroda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.90 (?), 29.4.2018 23:28

Díky všem za rady, jen upřesňující dotaz, jakou miskou se nahradí růvek? Jak to má vypadat, jakou to má mít funkci? Rád se poučím, jsem z kraje, kde se réva nepěstuje, tak nemám s kým konzultovat (Brdy,,500mnm).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.138 (?), 2.5.2018 6:42

Prohlubeň jako pro zalévání, jde o obnažení kmínku, ale zem nebudete hrabat daleko, protože za hvíli zase budete kopčit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 28.5.2018 13:03

Roubované sazenice révy začaly v dubnu rašit, ale dnes, po více než měsíci, je u všech vyrašeno cca tak do 5cm. Je takový pomalý počáteční růst běžný? Nebo je něco špatně a šlo by révě nějak v růstu pomoct? Poznamenám jen, že byly zasazené na podzim, i když do hlinitopísčité půdy s málo humusem, ale do jámy vyplněné směsí kvalitní hlíny ze zahrady a kompostu. Celodenně na slunci. A zalívány.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika