Založená pidi vinice + další postup



host - 119.228 (?)
14.10.2019 10:43

Teď jsem si uvědomil, že jsem vlastně sazenice fotil mobilem. Posílám foto.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 119.228 (?), 14.10.2019 7:59, zobrazeno: 4156x

Dobrý den,

o víkendu jsem zasadil 12 keřů révy. Asi tři odrůdy. Jsou to kontejnerové. Zasadil jsem asi 40 cm hluboko. Voskované místo je asi 10 cm nad zemí. Mám to místo nějak na zimu přikrýt hlínou a narostlé výhony sestřihnout? U některého keře je cca 50 cm a u jiného jen 30 cm.

Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 14.10.2019 9:12

Ku každému koreňu prihrňte zeminu čo najviac to pôjde. Nič nezastrihávajte, to spravíte až na jar podľa toho, koľko dreva ostane živého. Neviem ako dobre sú nadzemné časti vyzreté, no ak sú už zdrevnatené, bolo by dobré aj tie ochrániť napr. nejakou textíliou (omotať okolo nich vo viacerých vrstvách). Ak nie sú, zrejme vymrznú a budete sa musieť spoliehať na očká zasypané zeminou. Z nich potom na jar vyrašia nové výhony, ktoré budú zakladom budúceho kmienka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 119.228 (?), 14.10.2019 9:39

Sazenice vypadají nějak takto. Asi 10 cm nad zemí je ten štěp.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 14.10.2019 10:08

To je aktuálny stav? Lebo tá sadenica je zelená ako v júni a vyzerá, že ešte stále rastie. Čo je problém, lebo nie je dostatočne vyzretá a hrozí, že vymrzne. Zaštipnite jej rastový vrchol a treba dúfať, že aspoň zopár najspodnejších očiek stihne do zimy ako tak vyzrieť. Pred príchodom mrazov ju prihrňte zemou, aby ostalo niekoľko spodných očiek pod zemou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 119.228 (?), 14.10.2019 10:12

Nene, to jsem vygooglil jen jako ilustrativní obrázek. Ty moje jsou již bez listí, krom asi dvou. Zítra to nafotím a hodím to sem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 119.228 (?), 14.10.2019 10:43

Teď jsem si uvědomil, že jsem vlastně sazenice fotil mobilem. Posílám foto.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 119.228 (?), 14.10.2019 10:46

Ještě jedna


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 14.10.2019 13:49

To je už lepšie, s tým sa dá pracovať. Na obrázku som znázornil vyzreté časti, ktoré je potrebné do jari ochrániť. Zvyšok je bylinný a vymrzne. Keďže sú to len zopár očkové krátke časti, bude najlepšie ich zahrnúť zemou. Na jar potom len odstrihnete vymrznuté časti až po zdravé drevo. Úplne bude stačiť, ak ostanú živé 2 očká, z ktorých vyrastú nové letorasty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 119.228 (?), 14.10.2019 15:17

Díky za info. Mám tam nahrnout tolik zeminy, aby bylo to vyzrálé celé pod zemí? Kolik hlíny stačí? Nobo co to obalit do nějaké juty?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 219.162 (?), 14.10.2019 13:51

Nejméně dvě sazenice (ty nejblíže zdi) vypadají, že jsou celé zelené a nemají žádný vyzrálý pupen. Pokud jste je zasadil do země, tak je velmi málo pravděpodobné, že v druhé polovině října alespoň nějaké réví ještě vyzraje.

Popíšu další pravděpodobný vývoj. Přijde mráz a celý naroubovaný výhon zmrzne. Kdybyste měl pravokořené sazenice, zřejmě by na řízku nějaký spící pupen byl a na jaře by rostlina obrazila. Měl byste sice slabý keř (na první rok), ale přece jen by rostla odrůda, kterou chcete. U naroubovaného keře nevyraší buď vůbec nic (nejpravděpodobnější) nebo výhon podnožové révy, což Vám asi nepomůže.

Proto doporučuji (nejméně ony dvě) sazenice vyrýt a vrátit do kontejnerů. Pak je možno je nechat pár týdnů někde na okně, v takových podmínkách vyzraje réví spíše než v chladné zemi. Ať se to podaří nebo ne, uložit je na zimu do bezmrazé místnosti, držet je relativně v suchu (ať neshnijí kořeny) a začít s nimi pracovat až v dubnu, potom po zmrzlých vysadit na stanoviště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika