Víno na balkón



Stránky: 1,  2   
host - 204.10 (?) 
22.3.2010 15:21, zobrazeno: 43165x

Dobrý den,

dopředu předesílám, že jsem absolutní amatér. Poradil by jste mi prosím někdo, jestli se dá víno pěstovat na balkóně a když tak jaká odrůda? Děti mě pořád umlouvají, abych to zkusila. Vloni jsem zasadila sazenici, ani nevím jaké odrůdy, kvetla, ale to bylo všechno. Bydlíme v Táboře, cca 400 m n.m. a balkón máme na jihozápad, takže tam celé odpoledne pere sluníčko do západu. Za případné rady mockrát děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 235.249 (?), 22.3.2010 15:29

Myslím že to nepůjde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.10 (?), 22.3.2010 15:48

Tak to jste mě nepotěšil, ale přesto díky za názor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.88 (?), 15.6.2019 0:14

Ale ano, půjde to... Musíte ale počítat s tím, že to žádná superkvalita nebude. - Existují odrůdy, které jsou bujné, odolné a vydrží i mráz - 40 °C.
Zapomeňte na kamenný květináč, lepší bude umělohmotný pružný mrazuvzdorný plast nebo gumoplast - mějte však na paměti, že Vám dříve nebo později nebude 50 l sud stačit a asi bude jednou potřeba révu ze sudu vytáhnout,, zkrátit kořeny i dřevo a vyměnit zeminu. - Každopádně na podzim doporučuju révu dobře zalít a sud na zimu obalit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 22.3.2010 18:19

Předpokládám, že budete révu pěstovat v květináči, nikoli že jí zasadíte do země a povedete výhon až na balkon. Z mých zkušeností bych doporučil asi tento postup: Sazenici zasaˇˇdte do květináče o průměru cca 20cm, asi 10cm hluboko. V literatuře se sice doporučuje rovnou velký květináč, ale mě se to neosvědčilo - réva prokoření pouze spodní část květináče. Pro lepší kořenový systém je vhodnější každoroční přesazení do květináče cca o 4-5 cm většího, než se dostanete s květináčem na finální velikost - ta je omezena tím, co ještě jste schopna "unést". To bude trvat odhadem tak 5-6 let. Vlastní pěstování révy na balkoně není složité. Počítejte s častější zálivkou a přihnojováním cca jednou za 14 dní roztokem Kristalonu květ a plod, od cca půlky léta kristalon podzim nebo okrasné rostliny. Složitější je přezimování, nejlepší by bylo květináč zapustit u někoho na zahradě celý do země. Nemáte-li tuto možnost, je vhodné ho na zimu dobře ochránit proti silnému promrznutí obalením např. polystyrenem nebo bublinkovou folií. V létě je zase vhodné chránit kořeny před přehřátím rovněž zakrytím květináče. Podle mých zkušeností je réva na balkoně méně napadána houbovými chorobami. Réva v květináči neroste sice tak bujně, přesto nedoporučuji pěstovat silně rostoucí odrůdy. Jako vedení můžete použít buˇˇd vertiko s jedním opěrným kolíkem, nebo nízké vedení s kmínkem cca 40 cm vysokým a řezem na jeden polotažeˇˇ, na které musíte vybudovat už trošku sofistikovanější konsatrukci - třeba tři dráty do W, ke kterým budete letorosty postupně vyvazovat. Jako sazenici můžete použít i cca 15-20cm dlouhý řízek, nejlépe stolní odrůdy. Sám jsem zkoušel Opál  a Chrupku červenou (tu bych ale na balkon asi nedoporučil), vhodných odrůd bude jistě více. Jde spíš o to, co se vám ještě podaří sehnat.

Tolik ve stručnosti pro začátek. Klidně se ptejte, co vám nebude jasné. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 15.184 (?), 13.5.2015 14:35

Dobrý den, loni jsem si koupila vinou révu. Jsem amater,  takže předešlu prostě nějakou vinou révu,  jediný co si pamatuju, že by měla mít červené hrozny :-). Letos mi vyhnala spousty výhonu a už se pne po stropě. Mám z ní radost, protože už na ni je 5 hroznů.

Jenže jsem si všimla že po celé délce stounků a i u vrcholků každého výhonu jsou takové číré malinkate kuličky... a u lístků které se jsou ještě mladé a neotevřené jsou takové černé tečky plus i ty čiré. Nejedná se o nějakého škůdce nebo chorobu? děkuji za jakoukoliv radu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 15.184 (?), 13.5.2015 14:36

tedy oprava " nikoliv červené ale modré hrozny"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 13.5.2015 14:51

Neškodné-něco jako rostl.vosk, nezhnisané beďarycheeky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 15.184 (?), 13.5.2015 15:35

ulevilo se mi :-) děkuju mnohokrát

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 140.211 (?), 14.6.2019 5:58

Už druhým rokem pěstuji révu v kvěináči, krásně se pne, listy jsou opravdu veliké, ale špatně mi plodí. Hrozny jsou takové umrlé, nebo vůbec nejsou a dělá to jen plané šlahouny. Prosím poraďte. Stačí přidat hnojivo? Balkon je jihozápad, krytý květináč, denně zálivka, v závětří. Květináč v.40cm a poloměr 50cm. Predem moc děkuji za rady. Kamila D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika