Vinná réva do vyšších poloh



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 50.7 (?) 
22.9.2015 8:23, zobrazeno: 40068x

Prosím o radu jaký druh vinné révy zvolit do nadm. výšky cca 500 m. Révu bych zasadil k dřevěné části chaty na slunné místo na jihozápad. Chtěl bych bílé víno, odolné proti mrazu i chorobám a hrozny pokud možno větší a chutné. Děkuji moc za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 22.9.2015 9:06

Hodně záleží kromě nadmořské výšky i na dalších faktorech (mrazové kotliny atp.). Pokud nejsou zimní mrazy silnější než  -25°C, dal by se zkusit třeba Vostorg, případně Galahad, z bezsemenných třeba Himrod.
Vostorg a Galahad jsou slušně odolné plísni, proti padlí je lepší ošetřovat snad všechny odrůdy, co znám. Himrod je odolnější zimním mrazům. Jarní mrazíky jsou ale mnohdy nebezpečnější než ty zimní, ale stěna chaty by tomu mohla napomoci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.7 (?), 22.9.2015 9:32

Děkuji za odpověď, v mrazové kotlině nejsem, pěstuji venku běžně zimovzdoné juky, kaktusy, agave apod. Tak snad i ta réva by mohla u mě vydržet. Místní pěstitelé mě nabízií Prim nebo Augustonské. Tak nevím, mohu to zkusit, nebo začít shánět třeba ten Vostorg? S těmi jarními mrazíky máte pravdu. Jsem v tomhle laik, tak se nezlobte na mé reakce. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 22.9.2015 9:48

Prim mám obavu, jestli by dozrál. Známý ho má v 550 m a bývá tam na hraně. Augustovskij se dá doporučit, ale nemá moc velké bobule, Vostorg je má větší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 35.93 (?), 22.9.2015 9:55

Hodi se vyssi polohy Einset Seedless?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 22.9.2015 11:56

S Einsetem by neměl být problém, měl by dozrát, i když Himrod zrál letos o cca týden před ním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 35.93 (?), 22.9.2015 12:34

A jak je to s mrazuvzdornosti? U odrudy Himrod uvadite na svych strankach -22 stupnu, coz muze byt do vyssi polohy malo (jednou za par let). Einset (-29 stupnu) z tohoto hlediska vypada lepe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 22.9.2015 13:41

Údaj o mrazodolnosti odrůdy Himrod jsem převzal z vinograd.info, ale dnes si myslím, že neodpovídá.

Např. na stránce L. Rombougha je uvedeno okolo -15°F, tj. -26°C, stejný autor udává odolnost Einsetu stejnou, tj -15°F

Jak labruskové odrůdy jinak nemusím, tak Himrod mi chutná, dnes už je hodně přezrálý, ale nijak nehnije a dá se stále jíst, je "sladký jako cumel".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 21.134 (?), 22.9.2015 14:59

Ztratil jsem po havárii pc uživ. jméno, takže jsem se znovu registroval, toť pro začátek. Jako pěstitel révy v 600 mnm mám zkušenosti tyto. Prim dozraje dobře, sklizeň od začátku září do teď, v horších letech je o cca 10 dní pozdější. Nebál bych se omrzání oček, ale oběcně jak mi tu potvrdí vinohradníci amatéři z drsnějších klimatických podmínek, tak adrenalin jsou jarní mrazíky. Zatímco honíme rostliny za co nejkratší vegetativní dobou, aby bobulky dozrály, tak riskujeme brzkým ranným rašením těchto odrůd, že nám okolo tří zmrzýlch pojdou výhony s nasazeným květenstvím. A to s mnohem větší pravděpodobností než na nižších a jižnějších polohách. Samozřejmě také riziko zvyšují mrazové kotliny. 

Jako mrazuodolné bych ze zkušeností i ostatních doporučil třeba Krystal nebo Vostorg, nicméně i modrý Nero s poměrně krátkou veget. dobou, když ho přikryjete na zimu pod zem tak dá úžasnou úrodu jako třeba mě letos. Ani bych se nebál vyzkoušet Solaris

Alfaomega jsou jarní mrazíky, všechna další rizika tzn. pro ochranu před omrznutím hlavy atd přes zimu jsou ozkoušené fígle, videa jak se takový keř přikryje před zimou na jutubu najdete dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PetrHl. - (5) - 21.134 (?), 22.9.2015 15:10

ještě připojuji snímky

Prim, 598 mnm, cukernatost 14. září 15° NM
Prim, 598 mnm, cukernatost 14. září 15° NM
Solaris, 602 mnm, cukernatost 20. září 19° NM
Solaris, 602 mnm, cukernatost 20. září 19° NM
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika