Vinic ako zivy plot



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 234.19 (?) 
3.6.2015 7:46, zobrazeno: 62576x

Mam mozno trochu nestandartnu otazku k pestovaniu hrozna. Zakupil som 3ks dvojrocne sadenice vinica, odrody Preobrazenie, Monarch a Nizina.

Chcel by som ich pestovat pri plote vo forme ziveho plotu. Viete mi poradit vhodny sposob vedenia pre tieto odrody? Predajca sa mna pri tejto otazke velmi zle pozrel, takze uz som radsej nic nepytal. Podla neho sa mozu pestovat jedine ako vodorovny kordon. Ja skor rozmyslam nad vertikalnym vedenim. Je to vobec vhodne pre tieto odrody? Su vraj velmi silno rastuce a velmi rychlo prehustia plochu.

Mam pripraveny priestor pri plote na juznej strane rozmeru asi 0.8x5m. Zatial mam tri sadenice, ale rad by som este doplnil nejake bezsemenne odrody. Predpokladam, ze 5 sadenic by som mohol umiestnit do priestoru dlzky 5m.

Momentalne pripravujem drotennu konstrukciu, mozem ist az do vysky 2.1m, pokial je to vhodne.

V tejto chvili mi aj tak nejde o velkost urody. Ci sa urodi o jeden strapec viac alebo menej nam bude jedno. Skor ide o to, mat po co najdlhsiu dobu zaplnenu a zelenu co najvacsiu plochu pri plote.

Este doplnim, ze sa jedna o lokalitu pri Bratislave, nadmorska vyska asi 130mnm.

Dakujem za kazdu radu.



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 3.6.2015 8:14

Před časem jsem pěstoval hrozny přímo na plotě. Na jaře odstřihnuté větvičky jsem zapíchal podél plotu a několik let jsem to nechal růst jak dříví v lese. Teprve když to zakrylo celou plochu plotu (tak po třech letech), jsem to na jaře vždycky trochu zredukoval, tak, že jsem nějaké šlahouny vystříhal, ale i tak to bylo tak husté, že by to jistě žádný vinař nepochválil. Úroda byla většinou podle mne slušná.  No a lokalita, výhled na Lysou horu, asi 350mnm.

Nyní jsem si na podobných principech založil nové " vinohrady", mám to kolem altánu, šopky, telefonního sloupu. Nechávám růst z jednoho kořene více výhonů od země, a to hlavně proto, že nějaký ten výhon semtam překousnou psi, když je jich tam víc tak je větší šance, že něco zůstane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 250.122 (?), 5.6.2015 10:11

Taky s tím experimentuju. Chtěl bych z toho udělat neprůhlednou stěnu. Do zemních vrutů jsem dal opěrné kolíky, do výšky přes dva metry jsem to spojil s horizontálními kolíky. Mezi ně jsem dal okurkovou síť. Dva výhony od země bych chtěl přehodit přes horní horizontální kolík. Ty povedu zpátky k zemi a až u konce sítě je střihnu. Dál bych to chtěl nechat růst.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.131 (?), 3.6.2015 21:36

Nakonec nejméně pracné je obyčejné Rýnsko - Hessenské vedení.  Funkci živého plotu splní stejně jako jakákoliv ptákovina /kordóny, styl džungle atd. / Jakmile opadne listí bude každý plot z révy průhledný.  Výšku si určíte dráťěnkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 193.82 (?), 4.6.2015 7:49

Co sa tyka pracnosti, tak Rýnsko - Hessenské vedeni by mi vyhovovalo. Zatial nemam ziadnu prax, ale podla instrukcii co som cital a sledoval na youtube by to malo byt jednoduche. Akurat to ma ten problem, ze funkciu ziveho plotu to bude plnit az niekedy zaciatkom letnych prazdnin. Chcel by som, aby to do urcitej miery tienilo uz v maji/juni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 3.6.2015 22:30

Co je hustý, není tlustý, kam nechodí slunce, tam chodí lékař, kdo chce moc, nakonec nemá nic... I ty ov.stromky-třešeň, slivoň, broskvoň či nektarinka jsou podle mě příliš blízko u sebe. Tož to je můj názor, S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 193.82 (?), 4.6.2015 7:45

Vdaka aj za takuto reakciu.

Bohuzial vsetko je o kompromise, pozemok ma len par m2 a nechcem ho mat cely zaplneny stromami, taktiez nechcem cisty travnik. Stromky by som este mohol posunut, su na mieste iba 1 rok. Kolko myslite, ze je minimalna akceptovatelna vzdialenost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 4.6.2015 7:48

Pokud to chcete jen na zakrytí plotu, tak to jste si tam mohl koupit habry.

Co na to říci. Spon 1m(5sazenic na 5m) je pro "normální" pěstování málo. Ale budiž je to vyjímečná situace. Ve Vašem případě pro zakrytí prostoru bude vhodný hodně nízý vedení, které bude díky Vaší nadm. výšce v pohodě fungovat. Takže buď vodorovný kordón, nebo RH vedení, klidně 30-40cm nad zemí a nebo se vrátit do minulosti a použítí pěstování na hlavu. Vypadá to trochu jako pěstování rybízu, kdy se letorosty rostou z hlavy 5-10cm nad zemí. Pak bude listová stěna už od země. Nemusím asi připomínat, že i hrozny a spodní listy budou velmi blízko zemi a tedy budou více trpět na plísně, ale o hrozny Vám nejde, takže chuj s tím.

GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 193.82 (?), 4.6.2015 7:51

Ale toto vobec nechcem. Urcite nechcem ist nizsie ako 70cm od zeme. Praveze potrebujem na jar co najrychlejsie vyplnit priestor medzi 70-170cm vyskou od zeme. Priestor nizsie pod 70cm mi zakryva betonovy murik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 4.6.2015 12:41

Já překoukl fotku.blush Pak je RH vedení celkem na pohodu. Stejně pokud by jste krajní sazenice zasadil na hranici záhonu a směřovat vně, tak by se tam mohli vejít i v počtu 5 ks. Otázka zacolnění na jaře je hodně ošemetná. U garáže jsem měl už před měsícem skoro 1m. Na nechráněné zahradě teď tak 20-40 cm výhony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika