Vedení révy, RH nebo na víc pater?



Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 62.17 (?) 
8.9.2019 13:47, zobrazeno: 2584x

Rád bych se u domu, kde mám na délce cca 6m zasazené 4 hlavy révy, dobral co největších hroznů a bobulí a měl co největší pokoj od plísní (tj. preferuju vzdušné keře). Odrůdy jsou 3x Nero a 1x Talisman. Je pro optimální velikost hroznů a bobulí lepší RH vedení s tím, že letorosty mají od tažně po vrch drátěnky cca 2m výšky, tj. cca 15-17 listů, nebo je lepší vedení na patro, tj. první tažeň ze stejného keře dejme tomu v 80cm a druhý o patro výše třeba ve 140cm? Jaké jsou výhody a nevýhody?

Za sebe v patrovém vedení vidím výhodu většího množství starého dřeva, což může vyhovovat některým odrůdám, ale zase zbyde méně prostoru pro letorost a ty tak, logicky, budou míň méně listů a budou mít tendence se zahušťovat. Jde mi v prvé řadě o velikost a kvalitu úrody, ne o množství za každou cenu. poprosím o radu co preferovat. U domu jsem pořád, takže zelené práce nejsou problém.

Nyní používám RH vedení a otec vedení na patro. Vedeme mezi sebou diskuse co je lepší pro úrodu a choroby.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 255.40 (?), 10.9.2019 7:08

Nikdo neporadí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 228.115 (?), 10.9.2019 9:06

Na těch 6 metrů jste měl dát jeden Talisman nebo tři Nera a pak chtít poradit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 63.94 (?), 11.9.2019 15:50

Nerozumím? Protože přesně takto jsem to udělal. Jde mi o to že př. rok budu stříhat a chci se rozhodnout jak to v dalších letech vést.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 239.79 (?), 11.9.2019 16:59

Ale neudělal, dal jste jeden Talisman a tři Nera. Jen samotný Talisman využije těch šest metrů. Chcete vzdušnost a místo odrůd s rozvolněnými střapci si vysadíte Nero, které je navích háklivé na deficit hořčíku. Přitom je takový výběr pěkných odrůd různých tvarů, barvy a velikostí bobulí, rannosti, které Nero strčí do kapsy hodně hluboko. Na jiném fóru řešíte poměrně zbytečně bobule s nosíky místo toho, abyste si ověřil na jakém dřevě Talisman nejlépe plodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 63.94 (?), 11.9.2019 23:25

Pardon, špatně jsem to po vás přečetl. Místo nebo jsem četl a, proto mi to nedávalo smysl. No, ono to Nero vykopat nebo přeroubovat není takový problém. Jde o to, že ty Nera jsou už několik let staré hlavy, které jsem sadil ještě v době, kdy jsem neměl s révou naprosto žádné zkušenosti. A právě proto, že si chci nechat poradit se ptám na to na co se ptám. Tj. nejen kolik a jakých hlav na dané délce, ale především, jak je stříhat. Nero jako takové není ani náhodou tak odolné jak jsem čekal, takže nemám problém se ho zbavit. Sice mi chutná, ale malé bobule, velká semena a navíc poměrně dost husté hrozny. Takže jestli můžu poprosit, zkuste mi něco napsat k tomu na co jsem se ptal. Jak ten talisman vést a jak ho stříhat? Za radu budu rád.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika