Vedení mladé révy - více možností?



Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 164.66 (?)
13.2.2020 9:30
No třeba na tom něco bude. Soused má u plotu jednu hlavu a má ji po plotu nataženou na každou stranu asi 5 m. A když jsem si byl u něj natrhat na burčák tak z jedné strany byla plná vinařská bedna.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 105.69 (?), 12.2.2020 20:41, zobrazeno: 4799x

Loni zjara jsem vysadil řadu révy, 20 Solarisů, 15 Cabernetu Cortis a několik stolních. Jsem okrajovka, 365mnm. Moštové odrůdy vytvořily během loňského roku krásné letorosty, které jsem poctivě vyvazoval a vylamoval zálistky. Koncem února se na ně chystám s nůžkami. Chci jet klasické RH vedení, vodící drát v cca. 65 cm, tři dvojdrátí.  Chci plochý tažeň a nechat 6-8 oček. Za vlhka pozvolna ohnu a vyvážu. Vzdálenost mezi sazenicemi necelý metr. Tím, že jich mám jako amatér "tolik" tak spekuluji, zda nezkusit i jiné vedení, než to co chci. Pro porovnání, které se časem ukáže. 

Má smysl laborovat i s něčím jiným, než RH vedením? A co byste případně doporučili?

Podzimní mladé letorosty
Podzimní mladé letorosty
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 135.14 (?), 12.2.2020 22:08
S muštovými by som asi veľa nelaboroval aj vzhľadom na okrajovú polohu. 6-8 očiek je tento rok ešte veľa, rátajte skôr 4-5 letorastov. Očiek môžete nechať aj tých 8, ale potom vylámať na 4-5. Laborovať by sa dalo so stolovými. Napríklad nechať viacej kmienkov, aby bolo viac starého dreva. Alebo kmienky založiť šikmo, aby sa viniče dali na zimu prihrnúť zemou ako ochrana pred mrazom. To len ak by ste tam mal citlivky na mráz. Stejne si myslím že menej ako meter bude pre stoláky málo. Rátajte s dvojnásobným rastom oproti muštovým. Radovan
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 135.14 (?), 12.2.2020 22:15
Práve pozerám na foto, že ste tam mal vlani len po jednom letoraste na koreni. Tak tohto roku najviac 3. Ráta sa 2-3 násobok, každý rok. Radovan
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 105.69 (?), 12.2.2020 22:58

Nechal jsem jen jeden výhon, chci pouze jeden kmínek. Ostatní jsem vylámal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.164 (?), 13.2.2020 9:09
Nemohla by taku plochu vykryt jedna dobre vyhnojena sadenica? Vzdy ma zaujimalo ci nema jeden sadenec vacsi rodivy potencial ako ho strihat len na jeden tazen s 5-7 ockami?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 164.66 (?), 13.2.2020 9:30
No třeba na tom něco bude. Soused má u plotu jednu hlavu a má ji po plotu nataženou na každou stranu asi 5 m. A když jsem si byl u něj natrhat na burčák tak z jedné strany byla plná vinařská bedna.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 194.100 (?), 13.2.2020 15:31
U muštových odrôd je teória takáto: Hustý spon núti rásť korene viacej do hĺbky a čerpať minerálne látky (hlavne draslík) z hlbšej vrstvy pôdy, kde ich je viac. To prospieva mineralite vína a teda jeho kvalite. Preto nové výsadby určené na akostné vína sú 2,2 x 0,8 m. Za socializmu sa sadilo voľnejšie ale aj víno bolo väčšinou v kategórii stolové. U stolových odrôd je to vcelku jedno. "Standardnaja posadka" na Ukrajine je 3 x 3 m, teda koreň má k dispozícii 9 m2 a je zaťažený v dospelosti 40 letorastami. 15 cm na letorast, dvojitá drôtenka. Ja mám tiež stoláky 3 x 3 m, ale len normálnu drôtenku, teda miesto na 20 letorastov. V medziriadkoch pestujeme niekedy nenáročnú zeleninu. Spôsobov je mnoho, treba to len dobre nastaviť na svoje podmienky. Radovan
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 128.42 (?), 15.2.2020 7:32

R-H je u moštovek klasika. Můžete časem vyzkoušet i kordon, ale hrozny budou menší. Letos střihněte letrorost nad úrovní vodícího drátu tak, aby třetí ponechané očko od zhora bylo cca 15 cm pod vodícím drátem. Při jarním podlomu tyto horní tři očka nechejte růst v nové letorosty. Při bujném růstu můžete ponechat po jednom hroznu na letorostu. Tažeň zakládejte až dalším rokem z nejníže uloženého letorostu. U stolních odrůd o ničem než RH neuvažujte, tam jsou důležité velké hrozny, ty by vám na jiném než RH nenarostly..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 105.69 (?), 15.2.2020 16:25

A ještě jedna otázka, chtěl jsem jak píšu výš ohybat tažeň a nechat těch asi 6 oček. A teď jsem dostal radu, že bych měl střihnout jen na tři očka mezi spodním a drátem nad ním) ty nechat volně růst a nic neohybat. Příští rok mám vybrat z těch tří tažeň a zásobní (většinou tažeň z prostředního a zásoba spodní a to vrchní celé pryč. A ohybat tažeň až bude hlava starší. Jaký je Váš názor?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 251.154 (?), 15.2.2020 21:45

Pěstuji révu úplně poprvé a letos jsem potřeboval začít budovat kmínek, proto jsem trochu brouzdal, a narazil jsem právě na tento modifikovaný Guyotův řez, metodu dle Simonata a Sirche. Předpokládám, že to je to, o čem mluvíte. Dobře to je popsáno zde, i s výhodami této modifikace pro vodivá pletiva.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika