Svätomartinské víno



host - 117.166 (?) 
26.8.2019 11:54, zobrazeno: 3764x

Tak sme cez uplynulý víkend na Hlohovecku už založili Svätomartinské. Zmeska tento rok pozostávala z Mullera a najmä Veltlína červeného ranného, a musíme priznať aj máličko Irašaja. Aj keď sme to tento rok troška podtrhli, a osi a sršne sa moc nenažrali, cukornatosť sa podĺa refraktometra pohybovala v rozmedzí 19.5 % až 23%, celková zmes potom dala úroveň dostatočných 20.3 %. Základom voňavého ružového úspechu je necukriť a hlavne nesíriť. A ak je k dispozícií dostatočne chladná pivnica (<12 C) tak máte o radosť postarané až do veĺkonočných sviatkov. Máte aj Vy dobré skúsenosti s medom voňajúcim iskrivým mladým vínom?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 26.8.2019 15:59

Mladá vína mám rád. Chceme-li je nazývat Svatomartinské, pak by víno mělo být jednodruhové a Iršaj v něm být nesmí. Jinak je to jen "mladé víno". Mírné zasíření vadit nemusí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.17 (?), 26.8.2019 16:37

Iršaj je tam uznávam nelegálne ale má čo k výslednej aróme povedať, zmes Muller a VČR určite k uznaniu statusu nevadí  ... nezasírenie je požiadavka zásadná, nakoľko sa po ňom inhneď zmení farba na fádnu žlto-zelenú a zmizne ta neuveriteľne atraktívna farba tmavého horského medu viditeľná len v dostatočne veľkom objeme vína s prevahou veltlína a to čo je najdôležitejšie - opojná medová vôňa...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 26.8.2019 17:37

Tak to nevím, vína pravidelně nedělám. Z odrůdy Veltlínské červené rané znám jen bílá vína. Růžová martinská jen z Portugalu Vavřince a Zweiglu. Věřím, že z červených bobulí večerky to jde, ale nepil jsem ho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 89.22 (?), 5.2.2020 8:22

Já jsem dělal doposud z VČR pouze burčák a raději ho vypil, letos jsem udělal víno, bez síření a docukrování, krásná medová barva. Lehce jsem víno zasířil až při lahvování. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 117.166 (?), 6.2.2020 13:17

Ak by ste zasíril viac, tá nádherná farba by zmizla. Môžete potrvdiť aj medovú vôňu ak ste málo dosládzali?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 89.22 (?), 6.2.2020 21:44

děkuji za odpoveď,

ani jsem to moc nečekal. Můžu potvrdit opravdu medovou vůni. Víno se hlavně rozvonělo, až při vyšší teplotě. Když jsme láhev ze sklepa donesenou otevřeli, tak chuť a vůně byli mnohem méně výraznější než když víno po nějaké době bylo"teplejší." Toho jsme si všimli všichni tři, co jsme víno pili, jak s rostoucí teplotou víno chutná lépe a rozvonělo se.

Jsem zvědav, jak to bude letos. Vím, že od této odrůdy se ustupuje, ale v našich podmínkách je vynikající, plodí výborně, akorát ji musím chránit sirným postřikem proti padlí. Já na ni nedám dopustit, neboť ještě před 10 a více léty u nás nic jiného nedozrálo /365 m.n.m./ Ještě dozrála dobře čabaňská perla, ale ta je hodně haklivá na nemoci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.166 (?), 7.2.2020 7:57

Tak to má mám naozaj radosť, že sa spoločne môžeme rozpamätávať na staré sorty a tradičné postupy. V staršej literatúre sa píše, že podobné voňavé zážitky môžeme očakávať aj u iných dobre vyzretých veltlínov.  Keď som prvý krát z malého vinohradu s Veltlínom Červeným Ranným pripravil mladé víno bez síry, cukru a dal som k mladému vínku privoňať a ochutnať susedovi, skúsenému to vinohradníkovi, ten bol intenzívnou vôňou a iskrivou chuťou tak prekvapený a zaskočený, že nechcel veriť, že som nepridal nejakú aromatickú chémiu...  Následne vyklčoval svoj vinohrad (!), čo samozrejme nebol môj úmysel... ;)  Chcel som povedať, že pri výbere sort u vína som dosť konzervatívny a staré sorty aj keď potrebujú väčšiu opateru nám časom ukážu dôvod prečo toľko rokov v našich podmienkach pretrvali. Predminulý rok som vysadil Rulandské šedé, tak už sa veľmi teším na experimentovanie so zmeskami (Pinot Gris +VČR).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.154 (?), 9.2.2020 23:05
Ja si kupuji vino VCR s rulandou sedou... rulandu sedou v mych podminkach neupestuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 89.38 (?), 30.9.2020 22:09

I letos jsem aložil víno z VČR, již po 3 dnech se linula medová vůně, nyní je ve stádiu burčení...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika