Smysluplný počet hlav révy



katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (364) - 167.81 (?)
11.6.2016 13:28

Záleží jaké vedení budete volit, podle mě by tam vlezlo mnohem víc kmínků, třeba při vzdálenosti 80cm.

Koukám že jsme kousek od sebe (Jablunkov) ;) jsem v 380 m.n.m. a loňi na jaře jsem vysadil první sazenice révy. Taky jsem si pokládal otázky jako Vy, tedy jaké odrůdy, kolik, co z toho budu dělat. Nakonec jsem vysadil 15 sazenic. Solaris 5x, Bianca 4x a pak po jednom druhu Vostorg, Kobzar, Juznyj, Prim, Opál, Královna vinohradu

Chtěl jsem prostě zkusit co tady půjde a později bych šel do odrůd kterým se tady daří.

Letos jsem svůj vinohrádek trošku rozšířil a vysadil na různá místa další sazenice. Z toho 5x Solaris, 7x Cabernet Cortis, 2x Sieger, 1x Beloje čudo, 1x Galahad, 1x Einsset Seedless, 1x Somerset Seedless.

Výsadba byla dost šichta, kopal jsem díry 80x80x80, snad se to vyplatí. Pokud se tady bude vínu dařit mám dostatek pozemku na nekolik desítek hlav. Zatím zkouším :)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Martin_Sviadnov - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (61) - 17.241 (?), 11.6.2016 12:23, zobrazeno: 32898x

Zdravím vás,

chtěl bych na rovinaté zahradě u Frýdku-Místku (cca 280 m.n.m) pěstovat révu. Prostoru mám cca pro 3x10 metrů. Což vychází cca 10 kmínků na 1 řadu, možná 9. Má smysl mít v jedné řadě například 1 druh moštového bílého vína, ve druhé řadě 1 druh moštového vína a ve třetí řadě mix např. 3 stolních vín?

Bude z 9 či 10 stromků jedné řady dost hroznů aspoň na 5l demižón finálního produktu u moštových řad? Věřím, že bych alespoň průměrných výnosů dosáhl při uvažování všech možných ovlivňujících faktorů.

Děkuji předem za názory všech, kteří s tím již mají zkušenosti :)

Martin

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (364) - 167.81 (?), 11.6.2016 13:28

Záleží jaké vedení budete volit, podle mě by tam vlezlo mnohem víc kmínků, třeba při vzdálenosti 80cm.

Koukám že jsme kousek od sebe (Jablunkov) ;) jsem v 380 m.n.m. a loňi na jaře jsem vysadil první sazenice révy. Taky jsem si pokládal otázky jako Vy, tedy jaké odrůdy, kolik, co z toho budu dělat. Nakonec jsem vysadil 15 sazenic. Solaris 5x, Bianca 4x a pak po jednom druhu Vostorg, Kobzar, Juznyj, Prim, Opál, Královna vinohradu

Chtěl jsem prostě zkusit co tady půjde a později bych šel do odrůd kterým se tady daří.

Letos jsem svůj vinohrádek trošku rozšířil a vysadil na různá místa další sazenice. Z toho 5x Solaris, 7x Cabernet Cortis, 2x Sieger, 1x Beloje čudo, 1x Galahad, 1x Einsset Seedless, 1x Somerset Seedless.

Výsadba byla dost šichta, kopal jsem díry 80x80x80, snad se to vyplatí. Pokud se tady bude vínu dařit mám dostatek pozemku na nekolik desítek hlav. Zatím zkouším :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.131 (?), 11.6.2016 21:04

Jeden keř u zahrákáře  = 2 - 5 kg hroznů. Pokud všechno nesníte tak možná zbude i na větší demižón.  Stejně je lepší mít více stolních odrůd a na víno použít jen přebytky.  Většina stolních odrůd přeplozuje, pokud vám půjde o kvalitu, tak nechte max. 3 kg na keř. Nikdy nenechávejte více jak 5 kg.

Průměrný spon je dnes 2 x 1 m. Ale může být i O, 7 x 2 nebo na celou plochu použít v extrémním případě jen 1 keř.

Při sponu 1 x 2 m vám na 30 metrů vyjde 15 keřů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin_Sviadnov - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (61) - 4.177 (?), 12.6.2016 22:22

Co se vína týče, zatím jsem se dočetl, že stolní odrůdy nejsou vhodné na jeho výrobu, z mnoha důvodů (nižší objem moštu, nižší množství aromatických látek, nižší cukernatost, atd). Na druhou stranu se víno vyrábí z kde čeho (rybíz, aronie, moruše a jiné ovoce).

Je ten rozdíl v chuti vína mezi vínem z moštové odrůdy a stolní odrůdy pro běžného konzumenta markantní nebo to poznají jen znalci vín a degustátoři?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 13.6.2016 9:15

Pokud budete chtít pěstovat víno při RH vedení, je třeba aby mezi sazenicemi bylo cca 1,2m. Při vertiku lze méně. Nicméně pomněte, že se stejně uvádí zatížení keře v jednotce počet oček/m2. Takže do důsledku řečeno, můžete plochu zatížit konstantním počtem oček. Jestli to bude rozloženo na více, či méně keřů bude asi v rozumných intencích jedno. Osobně nevidím přínos mít více keřů více nahusto a pak je méně zatěžovat. Je to v konečném důsledku více práce. Snad jen v otázce stolních odrůd je tam výhoda více různých odrůd na stejné ploše.

Co se týká výnosu, tak při sponu 2x1,2m jsem loni vyzískal s 10 hlav Hibernálu cca 30kg hroznů-->15l vína. 10hlav na mošt mi přijde jako minimum.

Co se týká moštových vín. Zkuste si někde ochutnat moštové hrozny. Rozdíl mezi moštovým vínem lze trochu s nadsázkou přirovnat rozdílu chuti mezi třešněmi a višněmi. Stolní budou sladká s různými příchutěmi, vůněmi a pod. Moštová mají svěžejší chuť s kyselinkami, popř. tříslovinami, které udělají víno vínem. Dovolil bych si dokonce tvrdit, že víno ze stolních hroznů bez přikyselení třeba k. vinnou, či citronovou se bude sanžit kazit apod. O chuti nemluvě. Ale určitě se někdo ozve, že zrovna ta jeho drůda stolního vína je moštovatelná a pitelná.

No a perlička na závěr. I při solidním výběru stolních odrůd mi celá rodina chodí zobar kuličky Hibernálu, protože jim hrozně chutná právě ta svěží chuť.

GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Fiala_petr - (31) - 18.229 (?), 26.6.2016 22:59

Jsem z Frýdku, začínal jsem Chorvatem, nyní přecházím na Hibernal a Dornfelder, kterým se tu daří. V průměru neudělají 3kg/hlavu, spíše 1,5 - 2 kg.. Mám i stolní odrůdy, ale z těch je víno nevalné, jak uvádí kolega. Hibernal sklízím v polovině října a ikdyž má drobnější kuličky, je na jídlo výborný. Hlavy mám 90 cm v řádku, meziřadí 1,4m - drátěnka 1,7m výška. Vedení RH, jeden kmínek, jeden tažeň  vyvázaný spíše vodorovně, 8 -10 oček a jsem spokojený.  Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.71 (?), 28.6.2016 16:54

A co takhle přemýšlet o nějaké univerzální odrůdě, která by byla jak moštová (na víno), tak i s dostatečně velkými bobulemi, aby posloužila jako stolní? Z raných odrůd bych doporučil např. Rondo (modré), z poloraných pak Bianka (bílé), s většími bobulemi to pak jsou Amurka (bílé) či muškát Blau (modré).
Odrůda Kraseň (="Červeň") je pak vhodná na víno a zároveň je bezsemenná.
Pan Fiala si pochvaluje Dornfelder - z něj je výborné víno, má velké bobule, ale jeho mrazuvzdornost a odolnost vůči chorobám je slabší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 205.204 (?), 28.6.2016 20:00

3x10m? Tak to o 3 radach neuvazujte. Pokial po stranach nie je volna plocha, tak aj 2 rady su vela. Odporucam 1 rad a pestovat stolne odrody na silnych podnoziach K125AA, alebo pravokorenne. Pestovat ako nejaku variantu pergoly. v rade od seba aspon 2m. Toto plati a zvolite silno rastuce odrody - napr Vostorg, Jalovenskyj Ustojcivyj, Nero,... Husty spon bude viest k rychlemu rozvoju hubovych chorob a slabemu osvetleniu. Vychadzam z vlastnej skusenosti - mal som rady 1,5m a bolo to sakra malo. Kazdy druhy som zlikvidoval a teraz uz su krasne vysledky. Ak sa vam to zda malo, posadte si vinic k juznej stene nejakej budovy, tam nezaberie vela miesta a prinesie bohatu urodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Martin_Sviadnov - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (61) - 17.241 (?), 29.6.2016 7:23

Dobrý den, není to tak, že bych měl prostor ohraničený 3x10 metrů smiley. Když jsem toto vlákno zakládal, chtěl jsem napsat, že můžu mít 3 řady, každou po 10 metrech. Aktuální situace je taková, že jsem řady trochu prodloužil na cca 13 metrů. Mezi sebou jsou vzdálené cca 2 metry. Po stranách je místa dost. Později dodám i fotky.

Z moštových odrůd mám jednu řadu už nasázený Solaris a druhou řadu Cabernet Cortis doplněný dvěma Regenty a čeká mě do třetí řady nasázet různé stolní odrůdy.

Z trochu jiného soudku a je to dotaz pro všechny:

Načítám různou literaturu, například od pana Pavla Pavlouška. V ní se uvádí, že optimální plocha 1 keře je 2,5m čtverečních. Měl bych dotaz, jak přesně to je myšleno? Při sponu například 1,2 metrů tedy délkově vychází na 1 keř právě 1,2 metrů na délku, a aby měl těch 2,5 m čtverečních, musel by mít 2 metry na výšku. Při uvažování výšky kmínku cca 0,8m by měla být výška drátěnky skoro 3 metry. Je to tak? Co jsem viděl spoustu fotek, tak málokterá vinice či vinička měla na výšku přes 2 metry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 29.6.2016 10:05

Že by bylo myšleno z ptačí perspektivy-plocha pozemku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika