Skvrny na cerstvo kupenych sadeniciach



bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 66.55 (?)
19.6.2020 15:23

Podle mého názoru to viróza není, to bych musel mít virózních spoustu sazenic i odrůd.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 42.92 (?), 17.6.2020 23:46

Dakujem za odpoved.

Len na vysvetlenie. Vinice su vysadene hned vedla domu, kde som pred par rokmi (po jeho postaveni) robil terenne upravy. Zem je tam velmi zla, nevhodna na pestovanie cohokolvek (v podstate len skaly a il), preto som ju pred vysadbou vykopal prec a doviezol hlinito-piescitu hlinu z rodinneho pozemku. Do nej som zapracoval humus aj trochu granulovanych slepacincov, no nezda sa mi, ze by bola poda prehnojena. Aspon podla mojich doterajsich skusenosti z pestovania inych druhov ovocia resp. nejakeho zakladneho citu. Nepouzivam nikdy cerstvy hnoj a uz radsej ani kompost. 

Prikrmy (mineraly) som daval naozaj po stipkach. 

Ale asi zbytocne spekulujem a bude to zrejme ako hovorite - nejaka reakcia na zlozku v pode, mozno sok zo zmeny z prostredia, kde boli sadenicky vypestovane.

Necham im klud a uvidim, co povedia. Pekny vecer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 18.6.2020 7:14

Mladé sazenice většinou trpí tím, že kontejnery jsou relativně malé a zásoba živin v nich nízká. Po nasazení na místo trvá nějakou dobu, než důkladně zakoření a tak se i v této době mohou na spodní listech objevit skrvny a zbarvení fyziologického původu. Samozřejmě u rostlin se nedá počítat s tím, že jednou zbarvené listy se znovu zazelanají, důležité je, aby se zbarvení dál nešířilo. Při výsadbě dávám do jámy trochu cereritu, který promíchám se zeminou, aby réva měla do začátku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.96 (?), 18.6.2020 18:07

Podle fotografiií se obávám, že jde o virózu na modré odrůdě. Ta by se projevila tak, že se červenání listů nezastaví a postupně začnou takto červenat i listy na mladých, právě dorůstajícíh letorostech, v průběhu léta zčervená celý keř do purpurové barvy. Listová plocha bude malá a růst letorostů slabý. Pokud by tomu tak bylo, je to smůla, portože vizózy jsou neléčitelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 42.40 (?), 19.6.2020 11:14

To xxx.xxx.168.143 : Dakujem velmi pekne za komplexnu odpoved, aj co sa tyka revokazov. Budem o tom rozmyslat, je to namet na dlhodobejsie planpovanie. Teraz ma logicky najviac zaujima osud vyfoteneho vinica, pretoze ako vidim, asi nebude jednoduche jednoznacne urcit, o aky problem ide. Zrejme by som musel dat vzorku na nejaky biologicky rozbor, ak by som chcel spolahlivu informaciu, ci ide o fyziologicky nedostatok alebo o infekciu. Na jednej strane, ak by islo o fyziologicku poruchu, tak ako napisal aj pan bred_ik, to by som bol viac-menej v klude. Rastlina by sa z toho postupne pozbierala. 

Co ma vsak logicky viac znepokojujue, je moznost, ktoru predostrel v poslednej odpovedi pan xxx.xxx.59.96. To by bol asi najhorsi scenar, pretoze v takom pripade by bola riesenim jedine likvidacia celeho stromceka. 

To xxx.xxx.59.96: viete prosim aj blizsie urcite urcit, aka viroza by to mohla byt? Na internete som skusil pohladat nejake info a narazil som na zvinutku vinicovu (svinutka, grapevine leafroll), odkaz na clanok.

V clanku je uvedene, ze je v podstate neliecitelna, a ochrana spociva jedine vo vcasnom odstranovani infikovanych krov, resp. v zakladani vysadby z bezvirozneho materialu. Je tam aj foto postihnutych listov, ktore maju napadnu podobnost s mojimi.

Takze teraz dalsia dilema: ma zmysel cakat, ci sa sfarbenie bude dalej sirit? Nie je prilis vysoke riziko, je casom sa virus dostane aj na susedne rastliny? V clanku sa napr. pise, ze prenasacom ochorenia mozu byt cervce pripadne aj puklica slivkova. Na druhej strane sa nechcem unahlit, pretoze ako som si pozeral clanky o vyzive, niektore symptomy mozu byt velmi podobne virusovym prejavom. Napr. pan Gaspar Vanek na stranke www.galati.sk nedostatok horcika opisuje takto: "Príznakom je žltnutie pletív medzi hlavnými žilami. Žily a ich okolie zostávajú zelené, pričom tento zelený pás sa od bazálnej k apikálnej časti listu zužuje. Pri modrých odrodách sa pletivá zafarbujúdo červena až karmínova, pričom opäť typickým znakom je zelený pás okolo hlavných žíl, ktorý sa zužuje k okrajom listov. Listy s príznakmi sa nachádzajú v dolnej a strednej časti krov."

Cize pre mna ako laika je to len tazko riesitelna odborna otazka. Skor rozmyslam nad praktickym riesenim: co dalej so sfarbujucim sa vinicom?

A este raz velka vdaka Vam vsetkym, ktori ste si nasli cas mi odpovedat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 66.55 (?), 19.6.2020 15:23

Podle mého názoru to viróza není, to bych musel mít virózních spoustu sazenic i odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
AndrejZA - (10) - 146.201 (?), 19.6.2020 22:52

Cize radili by ste mi pockat si, ako sa bude sadenicka spravat? Predpokladam, ze az zacne mat po presadeni prve prirastky, potom by som mohol byt mudrejsi. Ak budu mat normalnu farbu, tak sa obavy z virozy nepotvrdili, ale ak sa casom aj tie sfarbia nacerveno, tak je to prejav choroby. Porozumel som tomu spravne? 

Toto pocasie by snad malo pomoct nahnat nejake tie nove prirastky. Ako tak pozeram, vsetky ostatne stromceky rastu naozaj bujne. 

Btw. asi vam to moze pripadat dost uzkostlive, ako tu nad tym nestastnym korienkom spiritizujem, ale mam pocit, ze na takomto konkretnom priklade sa mozem naucit viac nez z teorie. Na internete clovek moze najst toho vela, ale rady skusenejsieho cloveka z praxe su nieco ine. Este raz vdaka za odpoved, pozrel som si aj vas web a fandim Vam! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
AndrejZA - (10) - 41.162 (?), 3.7.2020 21:04

Dobry den, nechal som stromcekom cas a tesim sa, ze sa nepotvrdili moje obavy, naopak, za tu dobu krasne prirastaju a zda sa, ze sa rozbehli. Krasen ma asi naozaj v genoch trochu cervenkave sfarbenie listov. Je to modra odroda a ked som videl na nete ukazky zrelych strapcov, udreli mi do oka do cervena vyfarbene listy okolo nich - takze nazov nebude len podla mesiaca, v ktorom dozrieva. Dasunja tiez rastie vitalne, radost sledovat. 

Znovu mam vsak jednu otazku na skusenejsich pestovatelov. Ako je to s ochranou mladych stromcekov - najma teraz v case zvyseneho infekcneho tlaku? Je rozdiel v prostriedkoch, ktore treba pouzit na starsie stroceky, ktore budu rodit, a tohorocne mlade sadenice? Viem, ze je napr. dolezity postrek po odkvitnuti (co vsak u mna este nie je pri vsetkych strapcoch na 100%). Niekde som cital, ze hlavne proti botrytide je to vyznamne. To samozrejme pri mladych este nerodiacich krickoch nehrozi.

Co by ste mi prosim vas teda radili? Aky postrek pouzivate a kedy presne? Resp. mam kazdy nacasovat inak, teda mlade stromceky zvlast a starsie po ich uplnom dokvitnuti zvlast? Btw. zda sa mi, ze tento rok je to nejak posunute - zeby kvoli dazdivemu pocasiu? Treba preto cakat aj neskorsie dozrievanie strapcov? 

kraseň - jul 2020
kraseň - jul 2020
dašunja
dašunja
Ajvaz
Ajvaz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika