Skladovanie domáceho červeného vína



Stránky: 1,  2   
jan14 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 70.106 (?) 
22.9.2016 17:18, zobrazeno: 6674x

môžem skladovať domáce červené víno v bielej potravinárskej bandaske? či plastovom sude na víno s parafínovaným vnútrom? v bežnej domácej pivnici

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 187.216 (?), 22.9.2016 19:13

Nevím o jaký objem jde, ale běžné bílé kanystry na dlouhobější skladování nejsou vhodné, víno z tohoto typu přijímá pachy plastu.  Nejvhodnější je sklo, pokud není tak Pet lahev, z materiálu jako jsou petky bývají i 4 l kanystříky s nosným ouškem přes uzávěr,     rozhodně doporučuji po naplnění zmáčknutím vytlačit veškerý vzduch před dotažením víčka.     Výborná nádoba na víno je i z barelové balené vody o objemu 19 l.    j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.109 (?), 22.9.2016 19:44

Stále více se ve vinařství apod. používají kádě, sudy a tanky z umělých hmot. S příslušným potravinářským atestem. Také "potravinářský" líh se z lihovarů distribuje v plastových 1000l kontejnerech. Tak asi záleží na materiálu.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 187.216 (?), 22.9.2016 20:24

V integrované výrobě vína je použití těchto plastových nádob ovšem poněkud zakázané...

..." Při výrobě vína se nesmí používat např. plastové nádoby a jiné, jinak běžné postupy. Cílem tohoto směru je eliminovat používání povolených chem. prostředků na minimum, v co největší míře využívat přirozené odolnosti révy vinné a biologických prostředků."     :o)        j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin_Sviadnov - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (61) - 17.241 (?), 23.9.2016 9:58

Zdravím,

v různých obchodech jsem si obhlížel různé plastové bandasky, co mají například 20 litrů objem, mají velký šroubovací černý uzávěr a dvě ucha na chycení. Orientačně jsem si bandasku otevřel a čichnul. Pach plastu je velmi silný a víno bych rozhodně v takové nádobě neskladoval ani nemaceroval, protože bych se bál, že by přejalo tento odér.

Toť moje teoretická zkušenost.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jan14 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 92.8 (?), 24.9.2016 8:50

pýtal som sa na sudy vyrobené z potravinárskeho plastu, kde výrobcovia tvrdia, že tento plast nezanecháva v skladovaných tekutinách žiadnu príchuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.117 (?), 24.9.2016 20:24
K tej "inertnosti plastov": Vrecká z plastu sa používajú aj pri transfúzii krvi v medicíne. Krvné transfúzie používali/používajú aj športovci (najmä cyklisti) ako doping. V ich krvi sa dajú potom zistiť mikročiastočky plastu, na tom je založený aj jeden z antidopingových testov. A nároky na kvalitu sú zrejme pri plastovom vrecku určenom na transfúziu iné ako pri nejakej bandaske... Neznamená to samozrejme že v plastovej nádobe víno byť nemôže, ale určite tam nejaká interakcia medzi ním a stenou nádoby prebieha. Či to ovplyvní kvalitu vína netuším, tiež neviem povedať či by to mohlo mať nejaký vplyv na zdravie, snáď nie. Chcem tým povedať jediné: sklo je skrátka sklo, zatiaľ v tomto smere neprekonané. A KVALITNÉ víno je tak vzácny mok, že by si to sklo hádam aj zaslúžilo. (To že pitie vína S MIEROU prospieva zdraviu medicína už nepopiera :-).) IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 140.144 (?), 25.9.2016 9:36

To je zajímavá informace s těmi stopami plastů při dopingových testech.
(Myslím, že pH krve je skoro neutrální a ani jinak žádné velké "rozpouštědlo" není...)
*
Jinak bych ale věřil výrobcům a atestům. Těžko něčím nahradit a nevyužít vlastností těch moderních plastových materiálů. Ale s Mírou - na nakvašování, hlavní kvašení a tak.
K distrubuci, ležení a uskladnění to považuji za barbarství a neúctu k výrobkům. Byť by se jednalo o "nějaké domácí víno".
*
A jak jsem psal o těch IBM kontejnerech na distribuci 96% potravinářského lihu do likérek...:
Existují materiály které jsou k lihu jakožto silnému rozpouštědlu zcela inertní, ale nízkoalkoholická vína nebo kvasy je díky obsahu kyselin přímo rozleptávají.
To je třeba rozlišovat a vybrat si vhodný materál.
(Třeba nerezové oceli. Jen málo z nich je 100% odolná třeba proti vyšší koncentraci obyčejné NaCl...)
Takže to sklo je nejdostupnější a nejuniverzálnější potravinářský materál. A pak keramika-neporušený smalt. Tyto materiály leptá a narušuje fact jen málo co.
Ale jinak samozřejmě to není nic proti nerezu ve vinařství.
*
Myslel jsem to tak, že každý materiál je k něčemu určen a je třeba si vybrat a nenechávat třeba v nádobách které jsou určené ke sběru dešťové vody nebo ke stavebním míchačkám něco kvasit nebo v nich něco dlouhodobě skladovat.
*
A třeba i to sklo. Pokud by se v něm skladovaly nějaké fluoridy apod., proti kterým je většina plastů imunních, by ho i v nižších koncentracích časem"rozežraly"

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.137 (?), 25.9.2016 9:59
Pre p.Rafaela:

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 187.228 (?), 25.9.2016 10:42

Já jsem to v žádném případě nechtěl zpochybnit, to fact ne!!!
Nemám na to vzdělání, zkušenosti a nic z toho oboru. Moc se omlouvám jestliže to tak vyznělo!
*
Jen mně to zaujalo a překvapilo. Ty možnosti přesných analytických metod.
A taky, že "někde" to jde a jinde o to moc zájem není...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika