Rigolácia



Pišta10 - (5) - 240.190 (?) 
23.11.2018 20:06, zobrazeno: 2627x
Vie mi niekto napísať presný postup ručnej rigolácie troch vrstiev (na tri rýľe), aby som sa čo najmenej narobil? Viem, že sa tu už riešila otázka prípravy pozemku pod vinicu, ide mi o postup. Som 200 m.n.m., jedná sa o 5 x 10 m.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 23.11.2018 20:18

Pověřte jiné ruce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.131 (?), 25.11.2018 20:07

Tak velkorysou přípravu réva jistě ocení, ale bude to fuška.

Naposledy jsem něco takového dělat před 30 lety, ale bagrem.

Na větších plochách pak velkým traktorem do 60 cm.

Teď už takové věci nedělám, ale vím, že dobrá rigolace urychlí vzrůst a plodnost.  Už asi 20 let nedělám rigolaci vůbec, zpravidla příjdu o jednu sklizeň, ale nechávám révu, aby si poradila a ona si poradí, i když to trvá trochu déle.

Nyní postup:

Pozemek rozdělte na tři pásy a každý pás na třetinu. Vznikne Vám 9 polí.

Na hranicích každého pole nechejte 10 - 20 cm bez kypření, aby se Vám dříve vykopané pole nesesýpalo.  Potom postupně dělejte jedno pole za druhým.

První štych doleva, druhý doprava, třetí dopředu a dozadu.  Hlínu zprava nahažte úplně dolů, zleva (kvalitní ornici ve které poroste většina kořenů) doprostřed a zbytek /spodní hlušinu) nahoru.

Úplně dolů může přijít vrstva slámy nebo jiné organické hmoty, nemusí to být úplně kompost, případně hnojivo. Střední vrstva naopak nesmí obsahovat čerství hnůj, nerozložené zbytky rostlin atp.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 156.67 (?), 27.11.2018 14:43

Mně to předloni takhle dělal minibagr. Navozil jsem kompost v pruzích cca 30 cm širokých (na šířku lžíce), bagřík pak jel a přehazoval půdu do hloubky cca 50-60 cm, čímž profil obrátil - kompost a ornice dolů, spodní půdu navrch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Pišta10 - (5) - 240.190 (?), 28.11.2018 14:32
Výborný čet, vďaka za postup. Teraz to už veľa ľudí neovláda. Na Morave sa prehadzovalo v zime bežne. Kdepak cholesterol, lipidy... Budem to musieť zmáknuť ručne, aj s "jiníma rukama", kam sa dostane stroj, určite bagrom.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika