Řez vinné révy



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 109.108 (?) 
2.8.2015 14:06, zobrazeno: 49507x

Mám 2.rok 1 sazenici révy.Na jaře jsem nechala 50cm kmínek a 1 tažeň se 7 očky.Z každého vyrostly do dneška 2m šlahouny.Rostlina má 10 hroznů.A teď otázka, protože jsem totální laik.Ty dlouhé výhony se mají v srpnu zakrátit?Někde jsem tento termín četla.A pokud ano jak hodně?Rostlinu mám na kari síti u terasy.Chci vytvořit z révy stěnu, ale hlavně mi jde o kvalitní hrozny.Moc děkuji za pochopení a hlavně vstřícnou radu.Markéta.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.71 (?), 2.8.2015 23:32

Ano, četla jste správně - při zaměkávání, kdy hrozny dosáhnou své velikosti a už se nezvětšují se výhony zakracují. Na každém plodném výhonu bych nechal aspoň sedm listů (někdo nechává pět, já se naopak snažím nechat co nejvíce). Nezapomínejte na odstraňování zálistků a také se doporučuje nechávat na výhonu pouze jeden hrozen - hrozny jsou pak sladší, větší a rychleji dozrávají. (Neplodné výhony měly být dávno odstraněny, leda že byste s nimi měla nějaký záměr pro příští rok.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 109.108 (?), 3.8.2015 9:41

Velké díky za odpověď.Těmi zálistky myslíte to co bude obrážet na ostříhaných větvičkách?A když nové výhony narostou ještě do podzima hodně, mají se taky krátit nebo až příští rok?Vidíte, jsem fakticky laik, ale chci se učit.Markéta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.71 (?), 3.8.2015 9:54

Těmi zálistky myslím nové malé výhonky, které rostou za každým listem - ať už víno ostříháte nebo neostříháte, ale když je ostříháte, budou se tvořit daleko častěji a rychleji porostou. Vlastně Vám nic jiného než zálistky už neporoste (možná snad ještě něco ze starého dřeva, což by se ale také mělo odstraňovat) - pokud jsou listy funkční, zelené, zálistky vylamujte - jako u rajčat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 109.108 (?), 3.8.2015 15:19

Opět díky a jdu se na to podívat.Takže: Co po sestřihnutí poroste, musím odstraňovat zálistky, zůstanou jisty a na jaře šmiknu na nějakou délku-t.j. kolik oček nechám na výhonu?Asi už unavuji, ale snažím se poučit zcela laicky od zkušeného.Markéta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.71 (?), 3.8.2015 17:02

"...na jaře šmiknu..." - to záleží pro jaký způsob pěstování jste se rozhodla, jak vypadá případná konstrukce nebo dráty, po kterých se bude vinná réva popínat.  Dvěma nejčastějšími způsoby pěstování jsou pěstování, stříhání na tažně, kdy révu zastřihnete tak, že necháte jeden výhon (případně dva výhony - každý z jedné strany) a povedete a zastřihnete jej tak, aby si v létě nestínil s okolními keři nebo výhony. Ty musí být zafixovány vodorovně nebo do oblouku směrem dolů a také počítejte s tím že budoucí výhony se budou chtít na něčem zachytávat.
Na jaře po vyrašení pak vylamujete mladé zelené výhony bez poupat a pak také s poupaty tak, aby si budoucí výhony a listy navzájem nestínily. První výhon od stařiny je však nutné nechat na příští rok ať už má poupě nebo nemá..

Pěstování na čípky spočívá v tom, že jednotlivé výhony zastříháváte na čípky - tzn. 2-3 očka. Na jaře po vyrašení vytrháváte neplodné zelené výhony bez poupat, spodní zelený výhon na každém z čípků ale vždy necháte na příští rok.

Já používám oba dva způsoby a navíc pěstuju vinnou révu u kůlu - nechávám na kmínku pouze tři, maximálně 4 výhony, které uvazuju ke kůlu.

Jinak samozřejmě i zde platí - vytrhávat zálistky a při zaměkání zkracovat, aby si výhony nestíníly, nedržely vlhkost a aby dřevo dobře dozrálo na příští rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 109.108 (?), 3.8.2015 19:50

No, jednoduché to není.Tak: Já mám jeden výhon, kvůli místu.Mám karisíť2x3m.Z výhonu -tažně? je 7 výhonů s 10ti hrozny.Všechny jsem zkrátila na 7listů a zálistky, které byly už asi 15cm odstranila.Tedˇbudu hlídat nový obrost, odstaňovat zálistky, nechávat listy.Na jaře asi "šmiknu" uschlé a omrzlé, Povedu vyselektované výhony na síti a budu očekávat úrodu.Chápu správně?A co se zálistky, ty se budou odstraňovat po celou dobu vegetace?A v dalších letech budu postupovat zase: v srpnu zakrátit, vylamovat zálistky a stále dokola???winkSnad už dám pokoj a tisíceré díky.Markéta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 109.108 (?), 3.8.2015 19:57

A ještě nedám pokoj.Na co se nechává 1.výhon od stařiny?M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.71 (?), 3.8.2015 22:12

První výhon od kmínku, stařiny se nechává na příští rok - ten pak na jaře ohnete, zafixujete a pokud do sebe nabral dostatek fosforu, budou v něm poupata. Před tím ovšem všechno ostatní odstřihnete, aby zůstal jenom kmínek a onen první šlahoun, výhon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 109.108 (?), 4.8.2015 9:34

Takže: to co nyní tvoří obrost na jaře zlikviduju a bude zase 1 výhon?No, ale takto mi síť neobroste.Chtěla bych to mít trochu jako stěnu, ale jeden výhon to moc neudělá a taky hroznů bude jen pár.Jsem z toho jaksi zmatená, ale jak říkám-laik!!!wink.Zdravím a děkuji za trpělivost.Markéta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika