Řez vinné révy



host - 213.30 (?)
8.2.2020 11:15

Minulý týden jsem začal stříhat révu protože je dost teplo a dnes po týdnu jsem zjistil že ta ostříhaná réva uš slzí, révu mám vysázenou ve 440 m.n.m a myslel jsem že mám spoustu času, jinak stříhám ke konci února.Jak je to u vás?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 254.170 (?), 29.1.2018 16:31

Dobrý den, z prostorových důvodů chci nechat právě jen jeden tažeń. Chtěl jsem nechat ten vlevo a nebyl si jistý, jak blízko toho tažně řezat. Happy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.59 (?), 29.1.2018 21:46

Jesli vyroste 9 výhonů z jednoho tažně, nebo ze 2 dohromady snad nemá na prostor vliv? Obecně asi 2 tažně vyživí symetričtěji 2x4 očka než jeden tažeň 8. Ale obojí je možné, nakonec rozhodne příroda smiley.  Pokud hrozny nebyly uspokojivé kvality, lze ubrat očka a přidat slunce prosvětlením a správně osečkovat

D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 98.176 (?), 29.1.2018 23:04

Doporučuje sa dvojročné drevo rezať aspoň 2 cm od ťažňa. Nechávam ale viac, tak 3 - 4 cm. Zvlášť pri väčších priemeroch môže cez reznú ranu ker vysychať. Nie celý samozrejme, ale miesto okolo rezu. Suchý zvyšok sa potom zakráti pri reze v budúcom roku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.30 (?), 8.2.2020 11:15

Minulý týden jsem začal stříhat révu protože je dost teplo a dnes po týdnu jsem zjistil že ta ostříhaná réva uš slzí, révu mám vysázenou ve 440 m.n.m a myslel jsem že mám spoustu času, jinak stříhám ke konci února.Jak je to u vás?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 156.67 (?), 30.1.2018 14:37

pro p. D: Mně ten letorost slabý nepřijde, pokud je alespoň jako tužka, bude dobrý. A vyzrálý dle fotky je. To, že vyrůstá ze starého dřeva nevadí. Dále nerozumím vašemu "9 oček je zbytečně mnoho" a zároveň doporučujete "levý bych zkrátil na 6-8". Takže 9 je zbytečně moc a 8 je akorát?? Nemyslím, že je dobrý nápad levý letorost ohýbat PŘES zásobní čípek doprava - zde budou letorosty moc husté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 254.170 (?), 31.1.2018 18:54

Díky za rady,  už v tom mám trochu jasněji. Happy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 154.254 (?), 16.2.2020 0:01

Dobry den, mal by som zopar zaciatocnickych otazok ohladne rezu, RH vedenie, stolove odrody… 1. z minulorocneho zalozneho capika mi vyrastli dva letorasty, ktory je vyhodnejsie nechat teraz ako tazen, ten co je dalej od kmenu? Z toho blizsieho mozem zase urobit zalozny capik s dvomi ockami? Alebo je to jedno v akom poradi? 2. chcem nechat na tazni cca 6 ociek ale v niektorych pripadoch su na zaciatku tazna velmi nahusto (na konci uz nie), napr. mam tazen kde je prvych 20 cm asi 8 ociek…mam ratat kazde druhé a tie vynechane potom vylamovat? 3. prve 1-2 ocka su castokrat velmi blizko miesta odkial vyrasta tazen. Nakolko je blizko toho miesta aj capik s 2 zaloznymi ockami, bolo by to tam prehustene. Takze tie prve dve ocka na tazni by som vždy najradsej vylomil ale neviem ako to je s plodnostou… nie su tie prve ocka najplodnejsie? 4. …bohuzial kvoli zaciatocnickej nevedomosti som vinic vysadil do sponu cca 1,3 x 1,3 m (3 rady) co je pre stolove odrody malo. Teraz rozmyslam ako to urobit aby to nebolo prehustene a zaroven aj dostatocne plodne. Nechat 2 kratsie tazne na 5 ociek? Alebo nechat iba jeden dlhsi na 8 ociek? Alebo 2 tazne po 6 ociek a neplodne letorasty vylamovat (po prebierke strapcov?), tak aby zostalo cca 1,5 letorastu na jeden strapec? Vopred dakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.129 (?), 16.2.2020 20:06
Ahoj, tak ideme postupne: 1. Tak ako píšeš, čapík sa robí z letorastu bližšie ku kmienku, ťažeň z toho vzdialenejšieho. Ak by bol ten vzdialenejší letorast veľmi slabý, vtedy stojí za to porušiť túto zásadu a čapík nedávať vôbec. 2. Netráp sa s počtom ponechaných očiek, kľudne nechaj ťažne po celej dĺžke vodiaceho drôtu. Letorasty vylámeš po vypučaní, tak aby boli vhodne ďaleko od seba (cca 15 cm) a aby ich bol vhodný počet, aby to koreň utiahol. Pri dĺžke mladého letorastu 10 cm už vidno základy súkvetí. 3. Bazálne očká sú vždy menej plodné alebo úplne jalové. Je to síce odrodová vlastnosť, ale udáva sa, že najplodnejšie je šieste až desiate očko. Stojí zato nechať jeden letorast aj z bazálnych očiek, aby sa z RH tvaru nestal nakoniec kordón. 4. 1,3 x 1,3 m je síce málo, tak treba vinohrad udržať vzdušný, neprehustený, aby nebol väčší tlak chorôb. Neprehnojovať dusíkom, po čase nájdeš nejakú rovnováhu medzi sponom, hnojením a rastom. Jeden či dva ťažne, to je v podstate jedno. Ak sú letorasty dobre vyzreté stačí aj jeden ťažeň na 1,3 m. Ak sú konce v tej vzdialenosti 1,3 m pomrznuté, suché, vtedy radšej dva ťažne. Pozdravujem všetkých milovnîkov slnečných bobuliek. Radovan
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 154.254 (?), 19.5.2020 22:04

Zdravim, chcel by som poprosiť o radu. 

Minuly rok som zasadil sadenicu, (aj vyzrela) a tento rok som ju zakratil na výšku kmienka. Problém ale je že rasi úplne slabo, jedno očko v strede zatiaľ 3-4 cm (iné majú 30)...asi to lepšie už nebude. Môžem ju teraz stále skrátiť naspodku na pár ociek? Možno sa prebudí... ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.143 (?), 23.5.2020 21:14

To se často stává, dřevo se zdá vyzrálé, ale bývá poškozené i slabším mrazem a poškozené dřevo blokuje růst.

Pokud není poškozená sazenice od hrabošů, měla by už sama začít rašit od spodu, nejlépe v místě štěpování. Když sazenici seříznete na dvě očka, nic nepokazíte, pokud jsou kořeny v pořádku sazenice začne do 10 dnů bujně růst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika