Réva ve skleníku



host - 19.131 (?)
28.1.2019 21:55

Mám zkušenosti, že réva v zimě v podstatě žádné zalévání ve skleníku nepotřebuje, stačí přirozená zemní vlhkost.

Přesto občas do skleníku navozím pár koleček sněhu.

Mám snahu předcházet zasolení při používání tvrdé zálivkové vody v létě.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 19.131 (?), 14.5.2017 14:24

Teplo to nebude. Vícekrát se mi stalo, že jsem v letních vedrech nechal omylem skleník zavřený a réva přežila i teploty na 50 stupňů.

Tyto příznaky přimínají poškození od svilušek.  Podobně se projevuje i poškození herbicidey, ale předpokládám, že s Roudupem jste ve skleníku ani okolí neošetřoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 36.12 (?), 15.5.2017 16:11

Herbicidy nepoužívam, svilušky to tiež nebudú - na listoch nevidím žiadneho škodcu, najviac mi to vychádza na spálu alebo nedostatok draslíka.

Minulý rok na jar sa mi listy tiež takto skrútili, keď sa skleník nedostatočne vetral, ale neboli farebné zmeny - hnedofialové sfarbenie medzi žilnatinou.

Prikladám ešte fotky:

hnedofialové sfarbenie - ten najmenší list je najstarší a bol úplne skrútený (čo som objavil vtedy prvý krát tieto zmeny po mraze)
hnedofialové sfarbenie - ten najmenší list je najstarší a bol úplne skrútený (čo som objavil vtedy prvý krát tieto zmeny po mraze)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.131 (?), 15.5.2017 16:51

Nechci Vám vnucovat svůj názor, zvláště, když nevidím poškození na vlastní oči, ale jen na základě dlouholeté praxe vím, že ve skleníku a u určitých odrůd bývá poškození od svilušek velmi časté.

Na fotkách se mě zdá, že vidím v listech světlé vpichy po sání, škůdce již může být pryč.  V každém případě bych Vám doporučil realizovat Vaše předsevzetí a vyzkoušet více odrůd. Nechal bych takovou, které žádné problémy nemá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 151.73 (?), 7.10.2017 16:33

Zdravím, nakoniec to všetko dobre dopadlo - žiadnu chémiu som za celú vegetáciu nepoužil. Začal som révu zalievať a skrúcanie listov sa zastavilo a nové už boli OK. Myslel som si, že má vody v hĺbke dostatok, ale asi to nebola pravda.

Aktuálne sa teším z prvej úrody po 3 rokoch od zakorenenia odrezku nájdeného na kúpenom strapci stolného hrozna dovozu z Talianska na pulte v supermárkete smiley...na prepravkách bola uvedená odroda Victoria, ale aj odroda Italia.

Trošku ma sklamala dĺžka dozrievania v skleníku, keď ešte teraz je v bobuliach cítiť kyselinky. Prijal by som vyššiu cukornatosť, ale je možné, že je ker v prvom roku preťažený, alebo pod polykarbonátom nemá také oslnenie... Inak chuť je dobrá ako hrozno Victoria zo supermárketu - šťavnaté a chrumkavé so slabým muškátom smiley

Prvý skonzumovaný strapec mal 200g a najväčšia bobuľa zatiaľ 8g (na inom strapci je ešte väčšia tipujem cca 10g)

Na konci leta začala chytať na letorastoch padlí a neskôr aj na nevyvinutých bobuľkách v strapci.

Ak by mi niekto pomohol určiť konkrétnu odrodu z týchto dvoch, bol by som rád..

Victoria rumunská (Kardinal x Afuz Ali):

- skorá odroda (dozrievanie v Grécku, ITA-začiatkom augusta), dobrá odolnosť pri preprave a skladovaní

- veľmi zaujímavá odroda pre všetkých výrobcov stolového hrozna

-strapce stredne veľké až veľké, husté, stromového tvaru, priemerne 600-700g

- bobule veľké, dlhé vajcovité, žltozelenej farby s pevnou šupkou a šťavnatou dužinou s jadierkami a neutrálnou chuťou, priemerne 12g

- citlivá na oidium a pleseň sivú

- priemerný technolog. potenciál: cukry 15%, kyseliny 4,4%, pH3,5

- produktivita 20-25 ton / ha

Italia (Bicane x Muscat de Hambourg):

-dozrievanie v 3.-dekáde septembra

- vynikajúca schopnosť skladovania a prepravy aj na dlhé vzdialenosti, strapce vydržia dlho na rastline

- citlivá na perenosporu a pleseň sivú

-priemerný technolog. potenciál: cukry 17%, kyseliny 5,1%, pH3,5

- strapce skôr veľké, stromového tvaru, voľné; priemernej dĺžky 20 cm s priem.hmotnosťou 700-800g

- bobule veľké až veľmi veľké, eliptické, žlto sfarbené, pri dozretí až do ružova, s pevnou šupkou, mäsitou šťavnatou dužinou s jemnou muškátovou chuťou, s jadierkami, priemernej hmotnosti 10 g

- produktivita viac ako 35 ton/ha

Fotky tvaru listov týchto odrôd na nete sú si veľmi podobné - niektoré zdroje uvádzajú viac vykrajované u Victorie, iné u Italie,...možno záleží aj na klone odrody

réva v kvete 9.6.2017
réva v kvete 9.6.2017
nezrelé bobule 21.7.2017
nezrelé bobule 21.7.2017
zrejúce bobule 25.9.2017
zrejúce bobule 25.9.2017
zrejúce bobule 25.9.2017
zrejúce bobule 25.9.2017
zrejúce bobule 25.9.2017
zrejúce bobule 25.9.2017
listy na určenie odrody
listy na určenie odrody
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 16.5.2017 8:07

Osobně bych to stříknul nějakým akaricidem a pak se uvidí. Skleník je ideální množírna roztočů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.131 (?), 1.11.2017 11:21

Vždycky trochu žasnu, jak lidé v supermarketu koupí i úplně nevhodné odrůdy. Minule jsem v regále viděl Panonia Kincze - prý velmi vhodná pro naše podmínky i do nevinařských oblastí ...

Pro skleníky máme původní české odrůdy Vitra a Pola. Vyzkoušené v pokusech a registrované, výborné chuťově i výnosově.

Milovníci novinek mohou vysadit některé odolnější a novější věci od Bredíka.

Proč se tedy trápit s vykopávkama z Itálie, kde je úplně jiné podnebí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 191.29 (?), 3.11.2017 17:37

Máte pravdu, že nemá význam u nás pestovať neodolné odrody z Itálie. Ale neznalý kupujúci ľahko podľahne príťažlivým popiskám na predávanych sadeniciach a ešte k tomu, keď je problém v niektorých krajoch vôbec zohnať sadenicu, nie ešte nejakú konkrétnu odrodu...(nepočítam internet)

Moju Victoriu(alebo Italiu) v skleníku som nekupoval ako sadenicu, ale vypestoval z odrezku, ktorý bol súčasťou predávaného strapca hrozna na pulte. Hrozno Victoria aj Italia sú chutné odrody, tak prečo nevyskúšať zadarmo zakoreniť odrezok? Takže to je pre mňa až zázrak, že mi to po 3 rokoch krásne zarodilo.

Kupované sadenice zo Starkla mi ani jedna nezarodili, pretože všetko boli neodolné zámeny odrôd vysadené vonku.

Teraz už nejaké odolnejšie odrody od Bredíka mám a teším sa na prvú úrodu v ďalších rokoch.

Inak teraz som konzumoval hrozno Italia zo supermárketu a jeho chuť bola pre mňa ideálna - skvelá, chrumkavé, dozreté až presladené bobule s muškátovou príchuťou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.39 (?), 28.1.2019 16:28

Zdravím, můžu se zeptat jak řešíte zalévání přes zimu? U některých fotek vidím že je rostlina blízko stěny nepodzděného foliáku, je to záměr aby byly kořeny pod stěnou skleníku kam jde dešťová vláha zvenku? Nebo chodíte i v zimě zalévat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.131 (?), 28.1.2019 21:55

Mám zkušenosti, že réva v zimě v podstatě žádné zalévání ve skleníku nepotřebuje, stačí přirozená zemní vlhkost.

Přesto občas do skleníku navozím pár koleček sněhu.

Mám snahu předcházet zasolení při používání tvrdé zálivkové vody v létě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.39 (?), 1.2.2019 10:41

Ještě se zeptám na řez révy ve skleníku. Provádí se ve stejnou dobu jako réva venkovní nebo dřív? Mám na mysli zda protože je více chráněná se neprobouzí dřív a je potřeba stihnout řez před nástupem mízydříve než cca na přelomu února/března?

Když se dívám na svůj skleník pokrytý půlmetrovou čepicí sněhu a kam bych si tak půl dne prohazovala..? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:33
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:15
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika