Réva na pergole



pajja - (24) - 168.167 (?)
6.5.2009 10:24

Co se týče plodnosti starých odrůd, přikládám pro ilustraci foto (foceno 14/4) staré, mě neznámé modré moštové odrůdy, která původně rostla u zdi domu. Dlouho nebyl keř vůbec řezán, posledních pár roků se snažím bránit mu v dalším nekontrolovaném růstu. Přes svůj věk má každoročně obrovskou úrodu, bývá tak 60-70L vína jen z tohoto jednoho keře.

Bez názvu
Bez názvu
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 25.112 (?), 8.4.2009 21:54, zobrazeno: 24465x

Dobrý den, před týdnem jsem vysadila odrůdu Prim k jižní stěně domu k pergole..Prosím o radu, jakým způsobem révu zapěstovat když jí chci vést po pergole, aby nejen plodila ale i stínila.Potřebuji ji dostat do výšky cca 2 metrů a potom vést vodorovně mezi trámky stropu pergoly.Máte někdo zkušenost?Děkuji Jitka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 62.154 (?), 9.4.2009 9:40

:-) Mam obdobny problem, s jedinou zmenou - uz ji pestuji 2 roky, ale nevim jak rezat. O neco jsem se tedy pokusil, ale nemam v tom zadny system.

Zasadni chybou, kterou jsem udelal, bylo nerezani. Prvni rok jeden ker narostl do obrovskych rozmeru a ja z toho byl nadseny, dalsi rok to bylo jeste horsi. To uz jsem zacinal resit co s tim, ale nemel jsem odvahu provest radikalni rez. Tento rok jsem orezal opravdu hodne, ale stale toho je jeste moc a bojim se co vyroste.

Revu mam na kari siti. Pokud jde o jeji delku, doroste bez problemu i 6m, ale je otazka, zda tam bude plodit. Letos na jare jsem zasadil dalsi 2 odrudy, ktere budu vest ke stene z druhe strany a potrebuji taktez, aby nejprve byly tazeny cca 3-4m do vysky a potom popinaly konstrukci.

Take bych uvital nejake rady jak rezat na pergole, aby to a) plodilo, b) vypadalo hezky, c) bylo dlouhodobe udrzitelne.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 9.4.2009 13:37

První rok je nutné vypěstovat kmínek révy do výšky pergoly, ale lepší je ještě kousek výš, aby do výšky pergoly stihl vyzrát. Pokud potom kmínek přežije zimu, je dobré nechat růst jen dvě tři očka v úrovni pergoly, ostatní je nutné při pučení vylomit, aby kmínek zůstal až do výšky pergoly bez obrostu. Výhony pak můžete tvarovat na horní části. Samozřejmě zimní řez další zimu je nutný, aby se réva nevysílila nadměrnou úrodou. Dál už si musíte zvolit, jestli budete révu řezat na krátko (kordon s čípky) nebo na dlouho (tažně 6-12 oček). A nezapomenout znovu čistit kmínek, očka na něm budou rašit i další roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 54.27 (?), 9.4.2009 23:36

Na pergolu vypěstujte ten kmínek a z něho nechte vyrůstat několik větví do velikosti, co réva dá.  Kolik réva dá, potom záleží na odrůdě, jak moc je zvyklá na vysoké dřevo, jak moc budou konce toho vysokého dřeva odolné proti mrazu, protože takové velké révové větvě špatně na zimu vyzrávají a potom zmrznou a potom záleží na tom, jak moc je vyhnojená půda kolem révy. Vždycky jednou ze několik let se nejstarší a největší větev od kmínku ušmikne a nechá se potom vyrůst nová. Záleží potom na odrůdě, velice vhodné jsou staré odrůdy normálně v okolí na pergoly používané. Taková réva má obvykle malou plodnost, takže nadměrné množství hroznů na těch velkých větvích nevyroste a nemusí se protrhávat a taky to jsou proti nemocem odolné odrůdy, které obvykle nepotřebují chemickou ochranu.  Úrodu hroznů je třeba v každém případě držet na menší úrovni, protože jak se urodí hroznů mnoho, keř se vysílí a proutí do zimy nevyzraje a potom v mrazech zmrzne, réva by klidně mohla vymrznout až do toho kmínku nebo i níž a potom by trvalo několik let, než by zase obrostla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 54.27 (?), 9.4.2009 23:40

Vy už odrůdu máte, pravděpodobně současnou.  Pravděpodobně bude plodnější, takže vystříhávání nadbytečných hroznů z pergoly se nevyhnete. Bude třeba vyzkoušet optimální množství hroznů, pokud se množství hroznů přežene, budou zrát později až o měsíc a šlahouny na koncích větví budou ve větší míře přes zimu omrzat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 10.4.2009 8:26

Dovolím si polemizovat s předchozím pisatelem. Vůbec si nemyslím, že existuje odrůda révy, která "není zvyklá na vysoké dřevo".  Naopak keře révy jsou vždy vděčné za větší zásobu starého dřeva a tím i za vyšší tvary. Jsou také odrůdy, které velké tvary vyžadují, např. Vostorg krasnyj.  Dál zásadně nesouhlasím s názorem, že se  "Vždycky jednou ze několik let se nejstarší a největší větev od kmínku ušmikne a nechá se potom vyrůst nová." Řez je nutné provádět každý rok tak, aby se zabezpečilo optimální množství jednoletého réví, ze kterého potom vyrůstají letorosty s hrozny.  Jen pokud je řez nedostatečný, může dojít k situaci, že je keř přetížený, doba zrání se opožďuje a réví špatně vyzrává!
Dál si nemyslím, že jsou "velice vhodné staré odrůdy normálně v okolí na pergoly používané. Taková réva má obvykle malou plodnost, takže nadměrné množství hroznů na těch velkých větvích nevyroste a nemusí se protrhávat". Pisatel má pravděpodobně na mysli odrůdy typu Bago, Isabela, Lydia. Ale to už bych raději (podle mého názoru) nesázel nic než tyto odrůdy. Existuje celá řada odrůd, které jsou také odolné k chorobám a mrazu a navíc dají podstatně kvalitnější úrodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pajja - (24) - 168.167 (?), 6.5.2009 10:24

Co se týče plodnosti starých odrůd, přikládám pro ilustraci foto (foceno 14/4) staré, mě neznámé modré moštové odrůdy, která původně rostla u zdi domu. Dlouho nebyl keř vůbec řezán, posledních pár roků se snažím bránit mu v dalším nekontrolovaném růstu. Přes svůj věk má každoročně obrovskou úrodu, bývá tak 60-70L vína jen z tohoto jednoho keře.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 160.65 (?), 19.5.2009 6:44

Plně souhlasím s názorem "Bred-ik".

Jaromír Jadrný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
endy - (9) - 242.219 (?), 4.5.2009 23:29

ja jsem jednou dostala od souseda pahyl nejake revy nasadila jsem ho k pergole a vubec jsem si tiho nevsimala a za rok se zacala rozrustat tak si ji vazu kdyz je dlouha kam potrebuji tam si ji nasmeruji trva to dlouho ale za par let uz stini a plodi jestli chcete hodne stinu doporucuji vice ristlinek a moc se stim neparat pod pergolou roste jako z vody.ale musim vam napsat ze mame na ni zastreseni z pruhledneho plexiskla co se zakryvaji tim bazeny.jelikoz je u nas firma albion na vyrobu bazenu tak mi to dali zadarmo.tak tam je vetsi teplo ale vubec se toho nebojte ja taky nejsem zadna zahradnice.ilona

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 54.27 (?), 19.5.2009 0:13

Tady na severní Moravě bylo kdysi poměrně normální u jižní stěny baráku pěstovat na žebřině hroznové víno. Víno se nijak zvlášť neřezalo, když bylo na žebřině příliš husté, nebo nějaká větev byla příliš stará, vyřezala se. Jinak se nechávalo tak. Víno bylo k jídlu obvykle jen při obzvlášť teplých letech. Pokud by se takové víno nasadilo k pergole, prostě by se jím nechala pergola zarůst a dále potom prořezáváním jenom udržovala hustota větví a listů.

Vína obvyklá na jižní Moravě tam nedozrávala kromě těch úplně nejranějších a navíc často vymrzala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika