Redukce výhonů



Stránky: 1,  2   
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 117.4 (?) 
7.6.2017 22:43, zobrazeno: 7086x

Rád bych se zeptal, zda je vhodné v tuto dobu redukovat výhony révy vylomením. V únoru jsem keř poměrně radikálně ostříhal a vlivem dlouhé zimy a okrajové oblasti keř dlouho nerašil. Nyní má ovšem velmi mnoho výhonů i ze starého dřeva, které bych rád vylomil. Jen nevím, zda je vhodná doba.

Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 7.6.2017 22:58

Výhony ze starého dřeva jsou vždy jalové (neplodné) a proto se vylamují co nejdříve jak se objeví. Nemusí se vylamovat všechny, některé se mohou ponechat jako záloha a nebo pro potřebu zpětného sesazení keře. Pokud je chcete zachovat jako přídatnou asimilační plochu u velmi řídkých keřů, tak je dobré je alespoň osečkovat nebo zaštípnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 8.6.2017 9:28

Odpověď je jasná. Ano a ne. Je to závislé na délce, resp. zdřevnatění výhonu. Pokud chcete výhony vylamovat, konejte tak co nejdříve, do 15 cm a budete bez starostí.

Shodou okolností jsem neopatrným úkonem vylomil při vyvzování výhon cca 60cm dlouhý a to byste viděl tu díru co po něm zvostala. frown

Při prošvihnutí tohoto termínu už jen stříhat.

PS: jaký je rozdíl mezi vylomeným a pozdeji ustřihnutým výhonem?enlightened

odp.: pokud ho vylomíme, tak max eliminujeme další růst z tohoto místa. Pokud později ustřihneme, zakládáme hnizdo dalších pupenů.

co se komu hodí a co si vybere je na každém soudruhovi cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 8.6.2017 10:25

Pokud by byly všechny výhony ze starého dřeva jalové, neměl bych letos skoro žádnou úrodu. Naštěstí tomu tak není.
Vylamovat je určitě lepší než stříhat a přílišná hustota keře je dobrá jen pro houbové choroby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 8.6.2017 11:31

A nebyly ty plodné náhodou z patky loňského jalováku? Pokud ano, pak podle rozsahu vyvinutí pupenu mohou mít malé nebi i normálně střední hrozny. Je to ale odrůdově variabilní, lépe takto plodí odrůdy vyžadující kratší střih.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 8.6.2017 12:02

Sice nevím, co je jalovák, ale plodné letoroty mám letos například na Krystalu, který jsem připravil na přeočkování seřezáním kmínku, takže je jisté, že u něj výhony vyrašily přímo a pouze z kmínku. Podobně se chová napřiklad Rondo nebo Solaris.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 8.6.2017 17:04

Tak jsem si to zkusil ověřit z nezávislých zdrojů a máte pravdu. Noví mezidruhoví kříženci (interspecifické odrůdy) již nemají tu nepříjemnou vlastnost, že výhony z adventivních pupenů jsou jalové (neplodné). Protože ale nakvétají později, mají při předšasné sklizni méně cukrů než hrozny na výhonech z tažňů.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 16.204 (?), 10.6.2017 13:15

Jak si letos dopadl s tažni? Mě letos vymrzli na klasických odrůdách tažně (očka) Teď to pomalu obráží, ale zdá se že na víc jak třetině budu dělat nový kmínek. Hlavně protože na kmenu to nevyrašilo u spodního drátu a nechci zbytečně posunovat kmínek, aby kalus nebyl moc nízko a navíc to pak vypadá škaredě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 8.6.2017 14:56

Potvrzuji shledání tohoto jevu u Hibernalu. Letos je to opravdu velmi průkazné. indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 252.32 (?), 8.6.2017 22:59

Mne Veronika zmrzla komplet tento rok ocka aj podocka, niektore uz mali 15cm. Nasledne obrazila silne zo stareho dreva, skoro vsetky vyhony plodne.

No napr. taky Vostorg alebo Pamjati chirurga, nemaju ani jeden plodny vyhon a obrazili dost slabo.

Otazka na Bred_ik, Pamjati chirurga myslim 3 aalebo 4 roky, v jari som na nej nechal krasne 2 tazne vyrastajuce z dvojrocneho dreva po 12 ociek. Zo vsetkych ktore vyrasili bol iba jeden vyhon plodny. Kde môze byt chyba?

Nakoniec aj tak vsetko zmrzlo takze je to jedno ale zaujima ma to pre dalsie roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika