První rok vinné révy



host - 7.202 (?)
26.5.2020 18:53
Nechcem zakladat nové vlakno, len sa chcem spýtať, ci môžem nechať v prvom roku nejaky ochutnavkovy strapec hrozna, ide o Hibernal a Regent. Vďaka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Peter01 - (2) - 106.241 (?), 15.8.2013 10:46, zobrazeno: 14115x

Dobrý den, prvním rokem pěstuju vinnou révu - stolovou odrůdu. Potřeboval bych poradit. Nechal jsem jeden výhonek. Vylamuju vedlejší výhonky. Je půlka srpna a hlavní výhonky maj přes 2 metry. Mám je nejak ořezat? A jak se připravit na zimu? Děkuju za poučení.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 27.8.2013 7:21

Osobně jsem tím prošel vloni(18hlav z toho 8 stolních). Choval jsem se k tomu téměř totožně jako k plodné vinici. Když byly pruty skoro meter nad drátěnkou(1,9m) tedy 2,5 až 3m tak jsem je osečkoval cca 20cm nad drátěnkou. Fazochy jsem nad zamýšleným kmínkem nechával a zkracoval pak společně s hlavním prutem nad drátěnkou. V plánu bylo RH střední vedení. Pokud to máte pergolu tak to klidně nechtě růst. Zakrácení pomůže vyzrání dřeva, ale zse ubírá kořenům, alespoň si tak myslím. ;-) GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Peter01 - (2) - 106.241 (?), 3.9.2013 15:03

Děkuju za info, tak jsem to osečkoval :) Hezký den! PB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 137.76 (?), 23.11.2013 14:00

zasadil som vinic na jar t.r. 2013. Niektoré sadenice vyrástli do výšky cca 1 m (tie, ktoré sú pri nosných stĺpikoch drôteného vedenia). Iné vyrástli do výšky cca 2 m. Ako ich upravovať (strihat) aj tie nízke, aj tie vysoké - v 1.rok po výsadbe, a v ďalších rokoch? Tzn. kedy, v ktorom roku sa má "vypestovať" hlavný kmienik viniča a z ktorého letorastu? Vopred vďaka za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 161.155 (?), 23.11.2013 22:25

O reze viniča v prvých rokoch po výsadbe je napísaných množstvo príručiek. Veľa údajov nájdete aj tu na fóre, stačí zalistovať v archíve vlákien. Na jar prvým rokom po výsadbe sadeníc sa spravidla reže opäť na prvé 2 očka nad zemou. Za účelom vypestovania solídneho kmienka (alebo 2 kmienkov) treba zohľadniť bujnosť odrody, kvalitu a výživnosť pôdy, mohutnosť koreňového systému rok po výsadbe, hrúbku prvého vyzretého výhonu... Nie je vylúčené, že už druhým rokom Vám ťažeň prinesie prvý signálny strapček úrody. Ten by nemal brániť vývinu kríka a tvorbe rodivého dreva k úrode v 3. roku. Do marca 2014 máte dosť času na štúdium. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 23.11.2013 23:26

Protože budeme zateplovat fasádu, nařízkoval jsem si odrůdy co se u ní nacházejí a mám je nyní zakořeněné ve školce. Mají jednoleté výhony. Protože daný řádek ve školce bych potřeboval zrušit, prosím o radu jestli je přesadit nyní nebo kontejnerovat na jaře. Tak jako tak budu stříhat na 3 očka, protože nepotřebuji založit vedení, ale jen mít zálohu pro případ, že by staré hlavy u domu nepřežily stavební práce v jejich bezprostředním okolí.

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 161.155 (?), 23.11.2013 23:57

Viac zaužívaná je, Stando, jarná výsadba. To súvisí zrejme s vrúbľovaním viniča v ruke a zakoreňovaním v pilinách cez zimu. Vinič je ale nenáročný. Pokiaľ pôda nepremrzne do hĺbky, kľudne by som risknul presadenie teraz. Ja budem tiež zajtra presádzať 4 sadenice Borner na trvalé miesto pod pergolu. To preto, lebo na jar chcem do nich naočkovať veľkoplodé stoláky a pestovať na vertiko. Do Vianoc sa sadenice aspoň trochu chytia a na jar začnú v pohode rašiť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
szity - (6) - 230.238 (?), 28.11.2013 15:00

Aký podpník odporučíte pri 18,9 % obsahu CaCO3 v pôde (Žitný ostrov), každý rok sa trápim s chlorózou a postreky Fe veľmi nepomáhajú. Na Fercal podpník stolovú odrodu žiaľ nikto nevrúbľuje:-). Help

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 24.11.2013 10:29

Nějaký návod na výsadbu je i tady a něco o řezu tady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 7.202 (?), 26.5.2020 18:53
Nechcem zakladat nové vlakno, len sa chcem spýtať, ci môžem nechať v prvom roku nejaky ochutnavkovy strapec hrozna, ide o Hibernal a Regent. Vďaka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika