Příprava pozemku na výsadbu vinice



Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?)
22.12.2014 8:55

Dobrého dne přeji.

Předem gratuluji ke krásnému výsledku Vaší práce. Druhak by mě trochu zajímalo, jak dosahujete toho bezplevelnatého stavu. Je to asi jediná činnost, která mě na vinici fakt nebaví(pletí).

Díky za info GB.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 28.11.2014 11:53

Nepovažuji se za vinaře a odborníka už vůbec ne. Ale jako laik, co do toho rád kecá,  bych vám doporučil, abyste se začal zabývat i půdním obsahem hořčíku a jeho vyváženým poměrem k draslíku. Tedy dosažením účelné rovnováhy Mg - K,  pro révu. Jinak hrozí nepříjemnost, že se budete potýkat s chonickými chlorózami, zvláště u citlivých odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.175 (?), 20.12.2014 16:17

Vymazlená vinička. Máte spočítáno, na kolik hodin práce vás vyjde kilo hroznů?

To HonzaH. Ne, takové kalkulace ani časové, ani finanční nedělám a v zájmové činnosti už vůbec ne! A pokud jde o vybudování viničky, jedná se o dlouhodobou investici. Návratnost je několikerá:

- vnitřní radost a potěšující pohled na zahradu.

- snadná a rychlá údržba tj. každoroční úspora času.

- brzká a kvalitní úroda (a vo tom to je)   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.175 (?), 20.12.2014 17:00

Stejně jako Wimpi se nepovažuji za vinaře a za odborníka už vůbec ne a rovněž bych začal půdním rozborem, teprve pak s přípravou půdy. Přiznám se že i já jsem zprvu považoval půdní rozbor jako zbytečnost a výdaj navíc. Kdybych nechal udělat rozbor hned na začátku, předešel bych minimálně problému s deficitem Mg.  

Vinařské oblasti vznikaly převážně zkoušením a pozorováním našich předků, tedy využít specifické podmínky klimatické a půdní + odrůda. Nám hobíkům je umožněno experimentovat s révou vinnou jen díky tzv. glob. oteplování a pak také zejména nově vyšlechtěným odrůdám. Půdu si ale musíme připravit sami! No ale pokud nejsme na jílu, na skále, nebo na písku, tak by to neměl být až zase takový problém. Réva, jak se uvádí v odborné literatuře, totiž není na složení půdy nijak náročná. Problém totiž není ani tak v živinách, jako v jejich vzájemném poměru. Tím se asi dá předejít chlorózám, vadnutí hroznů, hráškovatění,... atd. Každá odrůda má navíc trochu odlišné požadavky, takže výsadba většího počtu odrůd přináší další problémy ohledně složení půdy. Zde možná platí dvojnásob, že méně je někdy více.  Závěrem uvedu příklad. Kamarád si důkladně připravil záhon pro cca 10 sazenic z 5 odrůd. Po výsadbě mu sazeničky rostly tak bujně, že na podzim měl několikametrové kmínky tlusté jak palec a 3 - 4 očka na metr. Co s tím??? Takže pozor na to!!! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 22.12.2014 8:55

Dobrého dne přeji.

Předem gratuluji ke krásnému výsledku Vaší práce. Druhak by mě trochu zajímalo, jak dosahujete toho bezplevelnatého stavu. Je to asi jediná činnost, která mě na vinici fakt nebaví(pletí).

Díky za info GB.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 22.12.2014 10:51

Je to fičák, je to jízda, kolem uší vítr hvízdá! I mě čeká malá vinice, nepropadám panice, bílou mastí v modré tubě dodám druhou kůži hubě, taky rukám a už makám. Pot mi teče nejen zády, proč jsem, já vůl, vlastně tady? No-abych se v létě smál, na tu dřinu vzpomínal! S.P.,Chropyně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vin_jc - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 89.175 (?), 23.12.2014 10:00

Ani mě pletí nebaví, tak mu "předcházím". Nejprve jsem zvažoval mulčování (něčím?), ale ještě před výsadbou prvních keřů jsem se na to ptal Bredika - réva potřebuje dýchat. Důležitá je struktura vrchní vrstvy půdy záhonu. Musí být drobivá aby se po dešti netvořil tvrdý krunýř. Stačí přidat směs kompostu s pískem a udržovat povrch kyprý. Já jednoduše projedu povrch vidlemi. Jde to velice rychle, narušený plevel nevybírám, sám zaschne. Navíc se těmi vidlemi vytvoří na povrchu takový působivý "manžestr". Tak to vydrží, dokud nezaprší. Drobný déšť nevadí, vláha se vsákne a je dobře využívána révou. Když přijde pořádný liják, počkám až začne povrch usychat a projedu vidlemi. Je to rychlé, fyziky nenáročné, nevíc se nepoškodí kořeny a narušením půdních kapilár se udrží vlhkost půdy, která je tak na povrchu drobivá, lehká, vzdušná a teplá, navíc bez plevelů. Já ani za sucha v horkém létě nezalévám - není třeba. Dalším důležitým prvkem jsou beton. dlaždice, které mi zbyli z příjezdové cesty. Tu jsem naopak zatravnil. Dlaždice 50x50 jsem fričkou napůlil a položil podél záhonu viničky. Tak neprorůstá plevel do záhonu, ve vinici se dá dělat i po dešti, dobře se pracuje se sekačkou a dlaždice jsou navíc takové malé radiátorky-akumulátorky záhonu. Zdůrazňuji, že mám zahradu nevhodně orientovanou a skloněnou k severu, od jihu zastíněnou naším a sousedovým domem a od západu zase stíní sousedovy ovocné stromy, takže vinička je plně osluněna pouze do 13 hod. pak střídavě jen částečně, nebo vůbec a v září už jen dopoledne. Ale beru co mám.

Nero_2013_výsadba
Nero_2013_výsadba
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.27 (?), 13.9.2015 18:58
Připravuju si půdu pro malý vinohrádek. Nejdřív jsem měl jen vykopané díry o průměru 60cm, ale pak mě to nedalo a dělám rygolování. 60 cm do hloubky (30 cm vyhodím doleva, 30 cm doprava) a ještě zrýt dno. Dám kompost, trochu Cereritu a vrátím zpět v opačném pořadí. V plánu mám ještě navrch hnůj a nechat do jara. Jinak révu budu mít na Rakovnicku ve výšce 480 mnm. Jižní strana zahrady, před kamennou zdí od stodoly. Slunce od cca 8:00 do 19:00. Odrůdu jsem prozatím vybral Solaris a vedení pouze u kůlu, na hlavu. Pro začátek 25 hlav, spon 1,1m. Podle všeho by měl Solaris zvládnout i naše podminky. Uvidíme jestli se to podaří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 19.131 (?), 13.9.2015 21:12

Vaše péče si zaslouží uznání, pokud nic nezpackáte, bude určitě už druhým rokem úroda.

Pro lenochy jako jsem já dodávám, že Solaris roste všude i bez rigolace, jen zarodí o rok později. Z letošní úrody už mám burčák, při vysoké úrodě byla cukernatost 19 stupňů.  Na jiném místě panenská úroda 0,5 kg na hlavu, cukernatost 24.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 14.9.2015 8:36

Určitě se pak podělte se zkušenostmi z pěstování na hlavu. Vdiěl jsem to v reálu jen jednou na vinici v Kuksu.

GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 124.78 (?), 14.9.2015 12:11
Sázet budu až na jaře, takže je dost času. Zatím jsem u příprav půdy. Pokud to půjde, tak se samozřejmě rád podělím. Vedení na hlavu by u této odrůdy neměl být problém. Taky se mi líbí myšlenka, že se hlava dá v případě potřeby jednoduše " přikrýt " před mrazem. Uvidíme M
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika