Preočkovanie starého vinohradu



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 175.230 (?) 
27.6.2011 22:29, zobrazeno: 114235x
Minulý rok som si celkom úspešne otestoval preočkovanie starých kmeňov stolového viniča. Začiatkom tohto roka som sa pustil do preočkovania viac ako 30 rokov starého vinohradu (MT, VZ.IO, VČS,RB) a štvorročného vinohrádku (Dunaj) modernými rezistentnými sortami prevažne kabernetového typu. Dôvodom bolo získať čo najskôr prvú úrodu modrého hrozna. Pretože nebolo dostatok očkovacieho materiálu na všetkých 130 hláv, preočkoval som na jar najprv prvú polovicu- každý druhý koreň. Použil som metódu p.Řezáča spomínanú vo včerajšom príspevku. Vo februári som najprv urezal hlavy na starých kmeňoch vyrastajúcich z 33-ročných babiek v úrovni zeme v počte 1 až 3. Začiatkom apríla som na kmene naštepil očká, takže na každom koreni bolo celkom od 2 do 5 očiek. Prvé 4 týždne chránili očká mikroténové sáčky a udržiavali vlhkú klímu. Sáčky som odstránil až 6.5.- v deň, kedy u nás vyčíňal "dedo Mráz."

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 175.230 (?), 27.6.2011 22:34
Po Zmrzlákoch prišli bohužiaľ horúčavy a veľa narašených očiek pousychalo. Minulý studený a dáždivý rok bol pre rašiace očká oveľa príhodnejší- nehrozilo spálenie slnkom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.230 (?), 27.6.2011 22:39
Raz do týždňa som jazdil do vinohradu a odstraňoval výhonky z vyrašených očiek pôvodného V.vinifera na starých babkách i na kmeňoch. Snímky sú z konca mája.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.230 (?), 27.6.2011 22:43
Bohužiaľ nikde na portáli nie je návod, ako poslať s príspevkom súčasne viac fotografií, takže posielam zas iba jednu. Tieto očká boli naštepené na dvojročné kmienky Dunaja:

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 175.230 (?), 27.6.2011 22:46
Zatiaľ čo v apríli som bol zúfalý, v máji už iba smutný z toho, že mi slnko a sucho zmarilo môj zámer, v júni už to bolo veselšie:

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 175.230 (?), 27.6.2011 22:49
Raz do týždňa bolo vždy treba odstrániť všetky vyrašené slepé očká na pôvodných koreňoch, tak aby všetka miazga išla iba do nových mladých výhonkov:

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 175.230 (?), 27.6.2011 23:01
Rašiacich očiek bolo nakoniec odhadom viac ako polovica. Tam kde nevyrašilo ani jedno, alebo boli spálené slnkom (zväčša u jednokmeňových koreňov), nechal som z babky vyrastnúť 1 až 2 ťažne pôvodnej sorty, ktoré som v júni preštepil jednoočkovými zímnymi vrúbľami C.Jura. V chladničke pri +1 st.Celzia ešte nenarašili. O niekoľko týždňov sa ukáže, koľko vrúbľov sa ujalo. Viac ako polovica vyrašených očiek rástli zo dňa na deň. Niektoré očká ale vyrašili, ukázali prvé lístky a teraz čakajú na "druhý dych."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.230 (?), 27.6.2011 23:20
Koncom júna už bolo definitívne jasné, ktoré očká neprežili, takže som mohol všetko zrátať a vyhodnotiť. Na obidvoch vinohradoch- starom a mladom som naštepil celkom 154 očiek a z nich sa ujalo iba 56. Môj prvý odhad bol dosť optimistický. Ujateľnosť vychádza iba 36%. Zo 64 koreňov je 20, ktoré nemajú ujaté žiadne očko. Ak by sa ujali vrúble naštepené na výmladkoch, smutná bilancia by sa vylepšila. Záverom: Keby bolo jarné počasie menej extrémne, bola by ujateľnosť očiek vyššia a nemuselo by sa podsádzať alebo čakať na očkovanie v budúcom roku. Napriek tomu ťažne vyrašené z nových očiek, z ktorých niektoré sú v týchto dňoch dlhé takmer trištvrte metra, prinesú v septembri budúceho roku kvalitnú úrodu hrozna, ktoré nemuselo byť ošetrované fungicídmi. Takže prvé červené biovíno bude! Som o tom presvedčený. Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 162.142 (?), 28.6.2011 16:12

Dobrý den

Děkuju moc za přízpěvky pane Paľo

Je to moc zajímavé

Roger

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 18.7.2011 7:40
Já jsem v dubnu také přeočkovával, a v červnu pak rouboval zelené do zeleného. V prvním případě byla úspěšnost 50%, v druhém 100%. Očka vyrašila ale až v polovině června, kdežto zelený roub s malým fazochem pokračoval v růstu již za 14 dní. Statistický vzorek mám ale velmi malý, jenom 4 očka a jeden zelený roub :-) Přijde mi, že metoda jarního přeočkování není vhodná do chladnějších oblastí, velmi dlouho trvá, než se vytvoří kalus. Do budoucna počítám pouze s metodou na zeleno. VJK
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika