Peničkova metóda zakoreňovania viniča



PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 15.52 (?)
21.3.2016 18:52

No ja mam problem. Celkom dobre zakorenuje Nizina, uspesnost tak 4/5. Ale Monarch mi pustil koren iba jeden z 5 a rovnako aj Preobrazenie. Niektore orezky mi pomerne rychlo ozeleneli, ale korene nepustili a postupne zoschli. Je dost mozne, ze nemam ani dobre teplotne podmienky. Normalne kurime tak na 23-24C. Chladnejsie je len v komore, ale tam je tma. A v garazi, ale tam je len tak 10C, co je uz malo a aj pomerne tma.

Niektore odrezky mam este v piesku v komore, tak uvidim ako im sadnu podmienky. Idu tam ovela pomalsie do zelena..

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
         
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 234.106 (?), 5.2.2016 7:18

Toto beriem naozaj len ako pokus. Nepotrebujem mnozit, takze to len skusam. Aj ked mozno by sa mi mohli vratit vstupne naklady na kupu sadenic ak by som teraz zacal predavat svoje sadenice :-)))

Ale v tom pripade by som si fakt kupil profi agro vlnu.

Diskusiu som si celu precital, je tu vela roznych dohadov a prekvapuje ma, ze nikto vlastne nevyskusal, ci tu stavebnu vlnu je mozne pouzit alebo nie. Tu v diskusii su len same dohady a ziaden prakticky pokus.

Vlnu co som nasiel ma hrubku tak 5-6cm. Co mi prijde ideal. Je to ta fasadna, velmi hutna a pevna. Po navlhceni sa trochu stiahla, tak na 4cm. Kocky som rezal na rozmer tak 6x6x6cm, mozno trosku menej, ako sa mi podarilo. Odrezky som nenamacal, vonku som ich odstrihol a hned napichal do mokrej vlny. Strihal som asi 2cm pod ockom a zapichol som to az na doraz, tak aby vliezlo aj ocko do vlny. Co bola trochu komplikacia. Nabuduce to napicham len tenkou castou a nebudem sa trapit s ockom.

Kazdopadne mate pravdu, vlna bola spinava a asi som ju mal najskor poriadne vycistit, povysavat a poriadne umyt vodou, mozno aj dezinfikovat savom. Urobim cez vikend dalsi pokus...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 206.182 (?), 5.2.2016 8:37

Moje sazenice actinidie arguty zakořeněná ve fasádní vlně shodila listy, /byly napadené něčím, co připomínalo svilušku /  nyní znovu obrazila a úspěšně se vyvíjí. Jak jsem napsal výše, její řízek byl založen koncem léta. Při zakořeňování asi nejvíce záleží na době založení řízku. V současné době zkouším zakořenit řízky samce arguty řezané v prosinci. Mají výhony už asi 8cm dlouhé a zatím se neobjevují kořínky u kostek. Řízky jsem řezal těsně pod spodním očkem a ponechal na nich asi 3 očka. Fasádní vlna je pro pokusy použitelná a pro naši potřebu snadno dosažitelná.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 15.52 (?), 21.2.2016 21:04

Davam stavebnej vlne este jednu sancu. Tentokrat to robim poctivejsie. Vlnu som dobre vycistil a premyl v horucej vode. Pouzil som hrusie a kvalitnejsie odrezky, ktore mi zostali po reze vinica. A pouzil som aj stimulator zakorenovania. Tak snad sa to tentokrat podari.

Zvysne odrezky davam do vlhkeho piesku, uvidim aka bude realna uspesnost.

Tie povodne odrezky z prveho pokusu uplne zoschli, k zivotu sa prebera jedine odroda Nizina. Z tej by este nieco mohlo byt, ale korene zatial nema.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milaník - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 234.28 (?), 22.2.2016 10:25

Dobrý deň,

keď to budete robiť, tak ako sa to má, výsledok sa dostaví.
1.-používate stavebnú vatu, do ktorej sú pridávané oleje a iné látky aby bola vodoodpudivá. Ak chcete tento spôsob zakoreňovania skúšať, nič proti tomu nemám, ale vo vate na to určenej.
To ako v topánkach čo nie sú do vlha, stúpiť do vody a čudovať sa potom prečo máte mokré nohy.
2.- hrúbka vaty 4cm je málo (keby nebola stavebná, tak Vám poradím, dajte si dve na seba a budete mať 8 cm)
3. -podla obrázku, očká asi nemáte vo vate. Aj pri jednočkovom odrezku sa očko musí dotýkať vaty. Pri viacočkovom odrezku, musí byť aspoň spodné očko vo vate!
 
A ak to chcete robiť naozaj poctivo, prosím Vás zaobstarajte si kvalitnú vatu a dodržujte postup, výsledok sa dostavý. Prajem vela úspechov.
S pozdravom Milan.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milaník - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 115.41 (?), 20.3.2016 19:05

Dobrý deň,

prikladám foto jednoočkových odrezkov odrody JUBILEJ NOVOČERKASKA.

Niektoré vyrašili skôr a niektoré pozdejšie ale predsa všetkých 77 kusov.

Včera presadené do kontajnerov. 

Milan


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 15.52 (?), 21.3.2016 18:52

No ja mam problem. Celkom dobre zakorenuje Nizina, uspesnost tak 4/5. Ale Monarch mi pustil koren iba jeden z 5 a rovnako aj Preobrazenie. Niektore orezky mi pomerne rychlo ozeleneli, ale korene nepustili a postupne zoschli. Je dost mozne, ze nemam ani dobre teplotne podmienky. Normalne kurime tak na 23-24C. Chladnejsie je len v komore, ale tam je tma. A v garazi, ale tam je len tak 10C, co je uz malo a aj pomerne tma.

Niektore odrezky mam este v piesku v komore, tak uvidim ako im sadnu podmienky. Idu tam ovela pomalsie do zelena..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milaník - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 234.16 (?), 22.3.2016 15:54

Dobrý deň,

teplota je v poriadku, o tme a 10C ani neuvažujte. Akú používate vatu?

Ak máte agro vatu, tak potom je problém v odrezkoch. Obe spomenuté odrody sa u mňa bez problémov zakoreňujú. Prikladám foto kde sú odrody Vostorg nový červený, Vostorg čierny, Tymur ružový, Arkadia krásnaja, Viktória, Vatikán, Brusničnyj, Zarja Nesvetaja. A na dalšom Talizman a všetky očká rašia.

Ja potom presádzam do substrátu KEKKILA, má hrubšiu štruktúru a preto dobrú vzdušnosť.

Milan




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 15.52 (?), 23.3.2016 17:22

Tak ta uspesnost stupa aj u mna, v mojej stavebnej vlne. Dalsie dva odrezky Monarch a dva Preobrazenie pustili korene. Takze nakoniec som celkom uspesny, na domace mnozenie je to dobry postup. A celkom zadarmo. Akurat to trva velmi dlho, korene su az po takmer 3 mesiacoch...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 15.52 (?), 9.4.2016 13:20

Tak nakoniec sa ukazuje, ze stavebna vlna je uplne v poriadku a bez problemov to zakorenuje aj v nej. Len to chce svoj cas, trva to minimalne 2 mesiace. Uspesnost je tak 90%. Zakorenene odrezky postupne presadzam do bezneho zahradneho substratu s primiesanou 1/3 zeme zo zahrady.

Zdalo by sa vsetko ok, ale mam teraz uplne iny problem. Takmer vsetky sadenice idu postupne do kvetu, davaju energiu do strapcov a rast do listov vyrazne spomaluje. Co s tym, mam to odrezat? Kde a ako?






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.25 (?), 9.4.2016 13:31

Áno, treba to odrezať.  Najlepšie je to robiť čím skôr aby sa rastlina zbytočne navysilila. Normálne to odstrihnite nožničkami 0,5mm od hlavnej osi rastliny. Zvyšok kvetnej stonky uschne a odpadne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika