Peničkova metóda zakoreňovania viniča



host - 17.210 (?)
17.2.2016 17:23

Co su to buduce korene? smiley

Vytvaraju sa v celej dlzke prutov?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
host - 17.210 (?), 17.2.2016 17:23

Co su to buduce korene? smiley

Vytvaraju sa v celej dlzke prutov?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.71 (?), 17.2.2016 17:47

Budoucími kořeny mám na mysli ložiska s kořenovými buňkami - mista, kde Vám dřevo zbytní, praskne a pak začne vytvářek kořeny.

Kořeny se můžou vytvořit kdekoliv, po celé délce, ale stejně tak nikde.

Na druhé je to můj názor založený na mém pozorování. Jinak - opravdu se mi stává, že některé řízky ze stejných keřů udělají pouze mladé lístky, ale kořeny se nevytvoří, některé vytvoří velmi silné kořeny, jiné slabší - i když všechny udržuju ve stejných podmínkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JakubM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 199.27 (?), 17.2.2016 18:20
Neexistují ani zárodky a ani ložiska nebo něco podobného. Rostlina má schopnost změny funkce jednotlivých buněk a z nich složených pletiv. Působením vnějších podmínek (vlhko, teplo, atd.) je schopna rostlina změnit funkci a vytvořit kořeny. Je to otázka fyziologie atd. Pro lepší zakořeňování se používají stimulátory, které jsou složeny z organických kyselin, které působí jako fytohormony.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.71 (?), 17.2.2016 22:32

Jak si pak ale vysvětlit, že některé řízky nezakoření vůbec, jiné zase zakoření velmi dobře a přitom se jedná o řízky ze stejného šlahounu, navíc pěstovaných za stejných podmínek? Některé řízky, ať se o ně staráte sebevíce, zapařujete je, používáte stimulátory Vám pak žádné kořeny udělat nemusí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.131 (?), 18.2.2016 10:16

Vysvětlení spočívá v tom, že réva vinná je liana. Má zakódovaný složitý hormonální systém pro dosažení jednoho cíle. Využít okna ve stromovém patře a prodrat se ke slunci nad koruny stromů a toto okno se v přírodě může objevit kdekoliv, na kterémkoliv místě keře.  Proto keř neinvestuje do jednoho kmene, ale podpoří většinou výhony na vrcholu keře nebo ty, které sedí někde u země u zdroje vody a živin a ty žene vzhůru. Staré opouští a mladé vlky přednostně zásobuje.

Monopodiálně sympodiální větvení letorostů pak způsobuje, že napohled kompaktní letorost se stejně vyvinutými očky, může mít úplně jiné schopnosti každého očka pro dlouživý růst nebo zakořeňovanání.

Schválně zkuste nařízkovat očka z jednoho letorostu, které maj v kolénku úponek nebo jsou bez úponku a uvidíte, jak se výtěžnost může lišit jenom na základě této jediné vlastnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.71 (?), 18.2.2016 18:51

Dobře Jakube, bylo by ode mě hloupé přít se s absolventem vinařské školy a absolventem Mendelovy univerzity. Některé věci jsem věděl (všichni víme jak vypadá zanedbaný révový keř) a některé jsou pro mě novinkou.
Takže se nebavme o ložiscích, ale o dispozicích buněk změnit se na kořeny.
To s těmi úponky mě zaujalo a určitě to vyzkouším.   :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.179 (?), 1.2.2018 22:24

Existují zárodky i ložiska zárodků pletiv, Říká se jim meristematická (zárodečná) pletiva, jsou umístěna mezi dřevem a lýkem výhonu a v pupenech. Schopnost rostliny změnit funkce jednotlivých bněk rostliny po jejich diferenciaci na určitý druh pletiva je velmi malá. Fytohormony jsou různé sloučeniny, nejenom organické kyseliny, například hormon dozrávání etylen je plyn.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milaník - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 234.166 (?), 26.2.2016 14:46

Odrezky pripravené na presádzanie do kontajnerov zo zeminou.

Milan






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
JakubM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 199.27 (?), 27.2.2016 10:28
Kam ty kontejnery budete teď dávat? Máte vytápěný skleník, nebo za okno?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milaník - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 234.204 (?), 3.3.2016 6:59

Dobrý deň,

mám teplú a dobre presvetlenú miestnosť. Potom pôjdu do skleníka, ktorý v tomto prípade nemusím vykurovať.

S pozdravom Milan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika