Odrůda Talisman



Stránky: 1,  2,  3   
host - 210.204 (?) 
10.11.2014 8:20, zobrazeno: 20752x

Je nutný pro Talisman opylovač a jaký?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 2.43 (?), 10.11.2014 15:32

Talisman potřebuje opylovač. Já ho mám v řadě mezi odrůdami Venus a Velika a úroda je podobná jako u dalších odrůd. Ve vzdálenosti několika metrů jsou okolo další odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 217.13 (?), 24.12.2014 22:11
to Vimon Mám dotaz, již nemám odrudu Velika, trpěla vším možným a ani na JZ zdi na chráněmém místě nedozrávala.490mnm.Jaká je vaše zkušenost.ďěkujo Radek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 26.225 (?), 25.12.2014 8:30

Už na ní chystám pilu. To co jste napsal platí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.88 (?), 20.4.2019 15:18

Velika a trpěla vším možnýmj?  - Jo když si pořídíte neodolnou odrůdu, pak se nesmíte divit. - Jinak je Velika v pohodě - má velké plody, které jsou odolné proti praskání. - Já jsem rád, že ji mám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.131 (?), 3.12.2014 22:36

Talisman je jedna z nejlepších odrůd v součastnosti pro naše podmínky.  Některé bobule jsou obrovské, ani letos moc nehnil a má také dobrou rezistenci a zatím nikdy nezmrzl. Musím ho ale chránit před srnčí zvěří.  Talisman mám na více místech a blízkosti různých odrůd / Prim, Muskaris, Solaris, Cabernet cortis, Regent, Monarch, Ajvaz, Dačnyj, Arkadia, Madlen atd. V opylování nevidím velké rozdíly. Neopylené bobule jsou také ňam a hlavně bezsemenné.  Na pergole se mě zdá lepší, než v ve vinici na klasickém RH vedení. Neopylené bobule vytvářejí řidčí hrozen a to je předpoklad pro odolnost k hnilobě. Letos si jako jeden z mála spolu se Solarisem, Vostorgem a odrůdama typu Labrusca udržel i zelené listí, zatímco klasika a většina ostatních „rezistentů“ přišla o celou listovou plochu díky peronospoře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 4.12.2014 9:13

Talisman je výborná odrůda, o tom není sporu. Ale má relativně dlouhou dobu zrání. Poslední dva roky na Hané dozrává až ke konci září. Možná by byla lepší podobná odrůda či kříženec I-8-7- neboli FVR-7-9, který má podobně velké bobule i odolnost a zraje o cca 10 dnů dřív.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 19.131 (?), 4.12.2014 23:37

U nás zraje Talisman v polovině zaří, kdy jsou poslední rané odrůdy v burčáku nebo ve včelím úle nebo vosím hnízdě.   A proto si Talisman cením, že i později na podzim je do čeho kousnout a hmyzí havěť je už trochu podchlazená.  Máme od Talismanu řadu potomků, ale ve velikosti hroznu a bobule jej zatím žádný nepřekonal. Jediné co si potomci berou od matičky je odolnost k houbovým chorobám.

Podobná je odrůda KING, také hodně pozdní v plné zralosti připomíná Arkadií a chutná jak Panonia Kicze s muškátovou vůní. King je na rozdíl od Talismanu lapač na hmyz.  Zraje až koncem října a i v této době si hmyzáci dělají v bobulích domečky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 5.12.2014 8:39

"U nás zraje Talisman v polovině zaří,..."

Kde "U nás"?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 62.53 (?), 16.4.2019 16:39

Zdravím, zasadil jsem letos pár hlav Talismanu, mezi jsem dal odrůdy Nero a Krystal. Jsou to vhodní opylovači vzheldem k termínu kvetení? Pokud ne, jaké jiné rezistentní stolní bílé odrůdy byste doporučil? Dále se chci zeptat, jaké je u RH vedení doporučené množství oček na letorostu v případě kdy bude jeden na hlavě? Ledaskde jsem se dočetl, že se doporučuje řezat na dlouhý tažeň,. ale počet oček se liší i o 100%. Jde mi spíš o to aby byly velké hrozny a raději zasadím víc hlav, než abych měl jednu hlavu a 3m tažeň. Rád si ale nechám poradit. Mám připraveno místo o délce cca 4m a rád bych tam zasadil 2-3 hlavy. Je to dobrý nápad? Jaký spon je podle vás nejrozumnější? Orientace je JZ a 230 mnm, podnož je K5BB, tj. by měla být hodně vzrůstná. Normální zahradní hlína, jámu samozřejmě vylepším kompostem atd.

Děkuju za každou radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika