Odrůda Talisman



Stránky: 1,  2,  3   
host - 210.204 (?) 
10.11.2014 8:20, zobrazeno: 20828x

Je nutný pro Talisman opylovač a jaký?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 2.43 (?), 10.11.2014 15:32

Talisman potřebuje opylovač. Já ho mám v řadě mezi odrůdami Venus a Velika a úroda je podobná jako u dalších odrůd. Ve vzdálenosti několika metrů jsou okolo další odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 217.13 (?), 24.12.2014 22:11
to Vimon Mám dotaz, již nemám odrudu Velika, trpěla vším možným a ani na JZ zdi na chráněmém místě nedozrávala.490mnm.Jaká je vaše zkušenost.ďěkujo Radek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 26.225 (?), 25.12.2014 8:30

Už na ní chystám pilu. To co jste napsal platí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.88 (?), 20.4.2019 15:18

Velika a trpěla vším možnýmj?  - Jo když si pořídíte neodolnou odrůdu, pak se nesmíte divit. - Jinak je Velika v pohodě - má velké plody, které jsou odolné proti praskání. - Já jsem rád, že ji mám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.131 (?), 3.12.2014 22:36

Talisman je jedna z nejlepších odrůd v součastnosti pro naše podmínky.  Některé bobule jsou obrovské, ani letos moc nehnil a má také dobrou rezistenci a zatím nikdy nezmrzl. Musím ho ale chránit před srnčí zvěří.  Talisman mám na více místech a blízkosti různých odrůd / Prim, Muskaris, Solaris, Cabernet cortis, Regent, Monarch, Ajvaz, Dačnyj, Arkadia, Madlen atd. V opylování nevidím velké rozdíly. Neopylené bobule jsou také ňam a hlavně bezsemenné.  Na pergole se mě zdá lepší, než v ve vinici na klasickém RH vedení. Neopylené bobule vytvářejí řidčí hrozen a to je předpoklad pro odolnost k hnilobě. Letos si jako jeden z mála spolu se Solarisem, Vostorgem a odrůdama typu Labrusca udržel i zelené listí, zatímco klasika a většina ostatních „rezistentů“ přišla o celou listovou plochu díky peronospoře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 4.12.2014 9:13

Talisman je výborná odrůda, o tom není sporu. Ale má relativně dlouhou dobu zrání. Poslední dva roky na Hané dozrává až ke konci září. Možná by byla lepší podobná odrůda či kříženec I-8-7- neboli FVR-7-9, který má podobně velké bobule i odolnost a zraje o cca 10 dnů dřív.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 19.131 (?), 4.12.2014 23:37

U nás zraje Talisman v polovině zaří, kdy jsou poslední rané odrůdy v burčáku nebo ve včelím úle nebo vosím hnízdě.   A proto si Talisman cením, že i později na podzim je do čeho kousnout a hmyzí havěť je už trochu podchlazená.  Máme od Talismanu řadu potomků, ale ve velikosti hroznu a bobule jej zatím žádný nepřekonal. Jediné co si potomci berou od matičky je odolnost k houbovým chorobám.

Podobná je odrůda KING, také hodně pozdní v plné zralosti připomíná Arkadií a chutná jak Panonia Kicze s muškátovou vůní. King je na rozdíl od Talismanu lapač na hmyz.  Zraje až koncem října a i v této době si hmyzáci dělají v bobulích domečky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 5.12.2014 8:39

"U nás zraje Talisman v polovině zaří,..."

Kde "U nás"?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 62.53 (?), 16.4.2019 16:39

Zdravím, zasadil jsem letos pár hlav Talismanu, mezi jsem dal odrůdy Nero a Krystal. Jsou to vhodní opylovači vzheldem k termínu kvetení? Pokud ne, jaké jiné rezistentní stolní bílé odrůdy byste doporučil? Dále se chci zeptat, jaké je u RH vedení doporučené množství oček na letorostu v případě kdy bude jeden na hlavě? Ledaskde jsem se dočetl, že se doporučuje řezat na dlouhý tažeň,. ale počet oček se liší i o 100%. Jde mi spíš o to aby byly velké hrozny a raději zasadím víc hlav, než abych měl jednu hlavu a 3m tažeň. Rád si ale nechám poradit. Mám připraveno místo o délce cca 4m a rád bych tam zasadil 2-3 hlavy. Je to dobrý nápad? Jaký spon je podle vás nejrozumnější? Orientace je JZ a 230 mnm, podnož je K5BB, tj. by měla být hodně vzrůstná. Normální zahradní hlína, jámu samozřejmě vylepším kompostem atd.

Děkuju za každou radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika