Odrody odolne praskaniu s dlhou vydrzou na koreni



Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 74.216 (?)
12.10.2019 22:12

Dnes jsem objevil malý hrozen odrůdy Madonna (popisoval jsem ji v tématu PIWI odrůdy). Bobule nebyly popraskané, ačkoliv letošní deště pokračují, jen v říjnu spadlo už přes 40 mm. Chuť byla pořád víceméně stejná, tedy příjemná, harmonická. Co je ale nejdůležitější, struktura dužniny byla stále celkem pevná, chruplavá. Na to, že Madonna dozrála v polovině srpna, je to velmi slušné. S touto u nás prakticky neznámou odrůdou jsem velmi spokojen. Když ji srovnám s Baženou, které se podobá dobou zrání, barvou i tvarem bobulíí, tak Madonna má sice o několik gramů menší bobule (i tak přes 10 gramů), ale je chutnější, odolnější chorobám a jak se letos ukázalo, déle vydrží na keři. Dnes jsem zkusil i zbylé bobule Baženy, díky rozpadající se dužnině již byla téměř nekonzumovatelná.

Bonus u Madonny navíc - dnes sklizený hrozen nebyl nijak chráněn před hmyzen a zůstal jím nepovšimnut.

Ve výborné kondici je stále Kreščenskij, Skazka (také popsány u PIWI odrůd) a několik dalších odrůd

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
host - 63.85 (?), 27.10.2019 0:09

To není zapuštěné do země, ale je to ochrana proti poškození kmene při sekání, setkal jsem se s tím u zahraničních pěstitelů. Předpokládám, že toto info p. Fiala potvrdí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 253.107 (?), 25.5.2018 23:54

Monarch zacina kvitnut a uz teraz vidno ze kvety silne sprchavaju. Tento problem spominal aj Bred-ik. Mam ho stepeny na podnozi SO4 - ta by mala sprchavanie kvetov tlmit. Pred kvetom som robil postrek proti mucnatke s Vitisanom + hnojivo s mikroprvkami - mne to teda nepomohlo. Postrek s mikroprvkami by mal tlmit sprchavanie kvetov.... sprchavanie kvetov pokladam za velku nevyhodu Monarcha a preto tuto odrodu nebudem u mna rozmnozovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 253.107 (?), 26.5.2018 0:03

Galahad bol u mna vlani odrodou s najdlhsou vydrzou na koreni po dozreti. Posledne strapce som obral az pred mrazmi koncom oktobra a skladoval aspon 2 tyzdne v pivnici. Jednoznacne bol aj odrodou, ktorej najmenej praskali bobule. V zavere boli uz bobule stmavnute a scvrknute, ale stale sa nekazili a boli chutne... je to pozoruhodne, kedze je to velmi skora odroda. Je vsak pravda, ze vlanajsie jarne mrazy sposobili oneskorenie dozrievania vinica o cca 3 tyzdne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.131 (?), 23.12.2017 10:31

Včera jsme likvidovali poslední hrozínky odrůdy Romulus (Ny 15291).

Jedná se o klasický americký labruskový bezsemenenný hibrid. Na tuto odrůdu jsou různé reference.

Na mnoha místech jsem ho viděl, jak mu padají hrozny už ke konci vinobraní. Já ho mám na severní straně domu na pergole, pravokořenný. Řízky mě dal Prof. Kraus před 30 lety. Měli ho doma ve skleníku a paní Krausová je prý dávala jako hrozinky do pečiva.

U nás se mu daří, ale má to jednu podmínku. Nesmím zaspat a instalovat včas sítě proti okřídleným zlodějům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.108 (?), 9.10.2019 20:01

Galachad dlhodobo potvrdzuje spickovu odolnost voci praskaniu, proti hnilobe a dlhu vydrz na koreni. Hmyz ho prilis nenapada, ale treba ho urcite chranit sackami aby ho neposkodzovali.
Galachad moze poskodit priame slnko, najskor mu na slnku stmavne supka, postupne sa stensuje a ked je uz celkom tenka moze ju napadnut uslachtila plesen - je to len povrchovo - nie do hlbky a ked date supku prec, tak bobula je dobra.
Alexa uz 2. rok potvrdzuje tiez spickovu odolnost praskaniu, hnilobe a dlhu vydrz na koreni, vydrzi az do mrazov. Neda sa to rovnat s Galachadom, lebo ten je podstatne skorsia odroda, takze Galachad je mozne nechat dlhsie na koreni do mrazov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.108 (?), 9.10.2019 23:09

Vostorg vyzera byt z hladiska odolnosti praskaniu, hnilobe a dlhej vydrzi na koreni tiez vyborny... nemam ho vsak tak dobre otestovany.
Svetlana zda sa nebude mat taku dlhu vydrz na koreni ako Galachad, Alexa, Vostorg. Odolnost praskaniu vyzera dobra, ma velmi dobru konzistenciu bobule, pevna mesita... ale tento rok jej supku napadla uslachtila plesen uz vyrazne skor po dozreti ako napr. Galachad.
Aku mate skusenost so Svetlanou?

Udajne aj Novy Podarok Zaporozju je velmi dobre odolny praskaniu, hnilobe a dlho vydrzi na koreni. Aku mate skusenost? Mne nerodil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 10.10.2019 7:49

S Galahadem tak dobré zkušenosti nemám, nesvědčí mu většinou velké vedra po dozrání.
Pokud mám vyzdvihnout jiné odrůdy, líbí se mi v tomto ohledu Šarada UA, Prezent a Pamjati učitelja.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 130.150 (?), 10.10.2019 9:25

Ako sa prejavuju problemy u Galachadu?
Viem, ze je citlivy na zasychanie bobul/trapiny, vtedy samozrejme nema trvanlivost a aj cele stapce po zaschnuti odpadnu. Tam kde tento poblem nenastane a sucasne nie je silne vystaveny priamemu slnku, tam mi vydrzi aj cca do 1/2 az konca oktobra.
Je Prezent solidne odolny mucnatke?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 74.216 (?), 12.10.2019 22:12

Dnes jsem objevil malý hrozen odrůdy Madonna (popisoval jsem ji v tématu PIWI odrůdy). Bobule nebyly popraskané, ačkoliv letošní deště pokračují, jen v říjnu spadlo už přes 40 mm. Chuť byla pořád víceméně stejná, tedy příjemná, harmonická. Co je ale nejdůležitější, struktura dužniny byla stále celkem pevná, chruplavá. Na to, že Madonna dozrála v polovině srpna, je to velmi slušné. S touto u nás prakticky neznámou odrůdou jsem velmi spokojen. Když ji srovnám s Baženou, které se podobá dobou zrání, barvou i tvarem bobulíí, tak Madonna má sice o několik gramů menší bobule (i tak přes 10 gramů), ale je chutnější, odolnější chorobám a jak se letos ukázalo, déle vydrží na keři. Dnes jsem zkusil i zbylé bobule Baženy, díky rozpadající se dužnině již byla téměř nekonzumovatelná.

Bonus u Madonny navíc - dnes sklizený hrozen nebyl nijak chráněn před hmyzen a zůstal jím nepovšimnut.

Ve výborné kondici je stále Kreščenskij, Skazka (také popsány u PIWI odrůd) a několik dalších odrůd

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.99 (?), 19.10.2019 14:48

Blizi sa koniec oktobra a hrozno sa nam mina. Zostava nam uz len na par dni. Alexa, Moldova, trocha Svetlana. Tak to bolo aj minuly rok...

na konci sezony nam hrozno najviac chyba.

Ja citim nedostatok sort zrejucich v septembri a s vydrzou az do decembra.


Moldova je casto spominana ako takato sorta. Ta vsak dozrieva skutocne neskoro a casto nenaberie dost cukru - redukovat pocet strapcov azda pomoze. Chut nebola nic moc.
V mojich ociach je daleko lepsia Alexa, dozrieva skor ako Moldova, je vhodna aj do vyssich poloh, vynikajuca velkost i kvalita bobul / strapcov, nabera dostatok cukru a ma vynikajucu odolnost proti praskaniu, hnilobe a vydrz na koreni a zrejme aj pri skladovani - vydrzali sme ju nezjest max do konca novembra... ona by asi vydrzala vyrazne dlhsie.
Teda Moldovu nepotrebujem Alexa ju plne nahradi, lebo ju predci vo vsetkych smeroch.
- Smugljanka je udajne cca ako Moldova.
- Udajne aj Jalovenskij ustojcivyj vydrzi dlho skladovat, ale je to asi podobne ako Moldova, je velmi neskory a chutovo nic moc.
- Su viacere neskorsie sorty (udavane casto ako stredne skore), ale bud praskaju, alebo nemaju to velmi velmi dolezitu vydrz a odolnost. (Napr. Vostorg Novy Cerveny,..). Faraon je neskorsi ale asi tiez nebude mat potrebnu vydrz.
- neskorsi Moskovskij Cernyj sa mi nepaci, slabsia odolnost perenospore, kvalita bobul, velkost a chut nic moc... vydrz asi tiez nie dobra.

Cital som na forach o odrodach:
- Chottabyc
- Skazka
ktore, by mohli mat dobru vydrz a skladovanie.

Na zaver by som povedal:
Boze vdaka za Alexu, ale bola by dobra aj dalsia porovnatelne kvalitna odroda.
Poradte o vasich vlastnych skusenostiach, ale aj tipy na odrody z inych for.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika