Odrody odolne praskaniu s dlhou vydrzou na koreni



Stránky: 1,  2,  3,  4   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.99 (?) 
20.9.2017 22:27, zobrazeno: 16183x

Tato tema je hlavne pre stolove "rezistentne" odrody. Stolove sorty mavaju problem s praskanim bobul. U stolovych odrod je velmi cenne, ked dlho visia na koreni bez straty kvality - tak aby sa dali postupne zberat a jest. Chceme jest cerstve hrozno co najdlhsie obdobie. Napiste ktore stolove odrody odporucate z hladiska odolnosti proti praskaniu bobul po dazdoch. Pozadovana je aj dlha vydrz na koreni bez ochrany proti hnilobe. Ochranu proti hmyzu a vtakom uz akceptujem ako nevyhnutnu. Bolo by dobre keby vydrzali az do oktobra na koreni.  

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 205.204 (?), 21.9.2017 7:05

Z tohto hladiska som spokojny s Vostorgom, trochu menej s Nerom a Ester. Tie druhe dve su ale modre odrody s mensimi bobulami, preto aj zrejme menej praskaju. Nero som zacal oberat tento rok okolo 5.8., este mam par strapcov a su v dobrej kondicii. Lenze tie strapce boli dost nerovnomerne vo vyvoji - oberalo sa teda od najzrelsich. Tie co sa oberaju teraz, boli toho 5.8 este ciastocne zelene. Ester som tento rok pretazil, takze to nie je celkom vhodny objekt na hodnotenie, ale tiez sa este obera (zvycajne dozrieva skor ako Nero, ale tento rok sa kvoli tomu pretazeniu zacalo skor oberat Nero). Vsetky strapce boli vo vreckach od Bred-ika, inak by z nich nic nebolo.

Trnavsko 145 mnm 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 211.100 (?), 21.9.2017 13:22

Dobrý den, taky by mne to zajímalo,
jestli se dají specifikovat stolní odrůdy, které mají dlouhou výdrž na révě, aniž by zplesnivěly či jinak se zkazily. Předpokládám též PIWI a chuťově dobré. Ideálně, aby hrozny dozrávaly cca. na začátku září a vydržely do řijna.
(oblast Praha - 280 mnm).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.99 (?), 21.9.2017 22:16

Predosle 4 dni silne prsalo, naprsalo spolu 70mm! - tieto zrazky dobre preverili odolnost voci praskaniu.

najodolnejsi praskaniu sa javia:

Galahad (3 roky uroda) -ukazuje Najlepsiu odolnost aj praskaniu - takmer ziadne praskanie a to je jedna z najskorsich odrod - zrely cca od zaciatku augusta. Galahad ma tesi ukazuje skvele vlastnosti vo vsetkych dolezitych parametroch.

Carli (3 roky uroda) tiez vyborna odolnost praskaniu, ale ten dozrieva podstatne neskor- asi pred 2 tyzdnami. Hoci sa vyfarbi uz velmi skoro treba ho oberat ovela neskor az ked ziska dobru sladku chut. 

Vostorg Novy Cerveny (2 roky uroda) - tiez vysoka odolnost, dozrieva neskor, cca 10dni zrely.

Bianka ma male bobule (2g) a nepraska- spominam len preto lebo nam chuti tak ako najlepsie stolove.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.99 (?), 29.9.2017 22:41

Carli som detailne kontroloval a na niekolkych strapcoch bolo viac (15%) popraskanych bobul - hlavne pri stopke, ale vacsina strapcov mala len malo prasknutych bobul. Ale Galahad a Vostorg novy cerveny su v tomto odolnejsi. Carli ma meksie bobule a tie sa aj rychlejsie kazia do hlbky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 253.99 (?), 1.10.2017 0:04

Glaša je dalsia odroda ktorej nepraskla ani jedna bobulka. Ale ma len jeden mensi strapcek, takze na hodnotenie je priskoro. Cital som vsak hodnotenie na webe od ineho pestovatela, ktory tiez spominal, ze Glasa mu nepraska. S Glasou som uz do buducna neratal kvoli citlivosti na mucnatku strapcov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.99 (?), 21.9.2017 22:28

Predosle 4 dni silne prsalo, naprsalo spolu 70mm!

Svetlana - 2 rocna rastlina, 1. uroda len s dvoma mensimi strapcami - posledne dazde vydrzali vsetky bobule. Ale viacere bobule popraskali cca pred 3 tyzdnami ked po velkom suchu naprsalo. - takze odolnost vyzera slubne ale treba to overit v dalsich rokoch.

Monarch 2 rocna rastlina, 1. uroda len s tromi mensimi strapcami - posledne dazde zvladla celkom dobre, ale viacere bobule uz mierne popraskali cca pred 2-3 tyzdnami po mensich dazdoch. Avsak ani bobule s malou prasklinou sa nekazili.  takze odolnost vyzera slubne ale treba to overit v dalsich rokoch.

Alexa (1. uroda) - Posledne silne dazde popraskalo viacero bobul (15-20%?). Predosle dazde nepraskali ziadne bobule - ale moze to byt tym, ze dozrieva neskor ako Monarch/Svetlana.

Vostorg - (1 rok uroda) vyzera tiez slubne, len niekolko bobul popraskalo.

Kto mate viacrocne skusenosti s Monarchom, Svetlanou, Alexou? - po 1 roku vyzeraju slubne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.99 (?), 29.9.2017 22:45

Vsetky tieto odrody maju vyrazne pevne chrumkave bobule a preto aj poskodene bobule dlhsie vydrzia - hniloba/plesen len pomaly postupuje hlbsie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.5 (?), 4.11.2017 15:26

Doteraz tato neznamá ukrajinská odroda vydržala, pani čo ju má 15 rokov vravela najlepšia je po prvych mrazoch a prizemné mrazíky uz sú, dnes zme sa do nej pustili je prijemne sladká.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.99 (?), 26.10.2019 10:43

pan Milan Fiala otazka priamo na Vas:
pozeram na sposob pestovania vinica ako na tomto vasom obrazku.
Je to v sade komplet zatravnenom a okolo kmena vinica je nieco ako plastova valcova ochrana.
Takyto sposob pestovania som este nevidel, akiste mate na to svoje dovody.

Co je zmyslom tych valcov okolo kmenov? Ako hlboko su zapustene do zeme? dakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika