Nerezové nádoby na víno



Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 7.63 (?) 
11.5.2018 22:37, zobrazeno: 6978x

Ahojte.

Má z vás niekto skúsenosti s nerezovými nádobami? Konkrétne ma zaujíma porovnanie vzduch vs. parafín - aké sú výhody a nevýhody. Ďakujem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.5.2018 9:04

porovnanie vzduch vs. parafín

V čem je chcete srovnávat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 7.63 (?), 12.5.2018 9:28

Neviem... preto sa pýtam tých čo to majú ktorý z tých dvoch druhov je lepší a prečo. Lebo mňa nič nenapadá a z toho dôvodu neviem pre ktorý typ sa rozhodnúť. A nechcem niečo kúpiť a potom zistím že by bolo lepšie to druhé, preto uvítam akúkoľvek informáciu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.5.2018 14:34

A o jaké nádoby Vám jde? A k čemu ten parafín?

Navštívil jsem už řadu vinařů, prakticky všichni používají řízené kvašení v nerezu. Kromě výjimek, jako jsou např. autentisté aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 32.187 (?), 12.5.2018 15:41

Pro začátečníky a pro malá množství je určitě lepší sklo a bublátko.
Je se na co koukat a hlavně je kvasný proces plně pod kontrolou.
Pro větší výrobu a zkušenější preferuji plastové sudy se sponou. Hlavně kvůli ceně. Ale nerez s duší je taky dobrou volbou.
Ale mám jen nerezové nádoby s plovoucím víkem těsněným olejem. Používal jsem je jen k maceracím. Bez oleje. Přístup vzduchu je v tom případě spíš žádoucí.
Přece jen lít nějaký olej, byť parafinový a k tomu určený, vedle plovoucího víka se mi nějak nelíbí. A v případě kvašení hlavně absence bublátka.
Jinak v některých případech je velmi užitečný vypouštěcí kohout který nerezové nádoby mají.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 250.122 (?), 12.5.2018 13:17

Hele,  to vino ma nejakou divnou chut jinou, nez to minule.

No tamto bylo ve skle a tohle fermentovalo v nerezu.

Hm, tak z toho nerezu mi to uz nedavej. To neni dobry.

Mne to taky nejede, uz ho do nerezu taky nedavam

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 19.131 (?), 13.5.2018 16:27

Nerezové nádoby nemají chybu, pokud je můžete udržovat plné. Vám se asi jedná o vyřešení režimu neplných nádob. Náhrada vína inertním plynem je pro malé vinaře příliš drahá. Parafínový olej do  kvalitního vína asi nikdo rozumný lít nebude. Dofukování a těsnění gumové duše je pracné a guma je někdy také cítit. Takže víno udržuji v plných nerezových nádobách nebo ho roztočím do skla. Nejdříve do 50 l demižonů, potom 35 nebo 25 l,  a končím na úrovni 5 litrových demižónků ze supermárketů, kterými mě zásobují přátelé zdarma. Je to pracné, ale pro dobré víno to nejlepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 7.63 (?), 13.5.2018 19:59

Nad nerezovými nádobami uvažujem hlavne z kapacitných dôvodov. Keďže momentálne vyrábam cca 250litrov červeného + biele a to ešte nemám kríky v plnej rodivosti. Doteraz som robil víno v demižónoch a už dochádzajú, ďalšie dokupovať neplánujem. Preto by som to chcel robiť do nerezu, príde mi to jednoduchšie, uvažoval som nad nádobami s kónickým dnom, kde sa dajú zospodu vypustiť kaly a víno by sa teoreticky potom nemuselo po vykvasení sťahovať a ušetrilo by sa tým dosť práce aj miesta.

Aké nerezové nádoby máte vy, a víno v nich aj kvasí alebo tam len skladujete?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 190.86 (?), 15.5.2018 19:07

nerezu sa netreba bat, ani parafinoveho oleja ani silikonovej duse.doteraz som nezbadal, ze by vinu davali nejaku prichut.mam obe.dusu pouzivam ked must fermentuje.pokial must este nefermentuje tak lezi na hladine.ak uz must zacne fermentovat tak ju nafukam asi 20 cm nad hladinou a udrzi mi v nadobe nad vinom ochrannu atmosferu co2.parfinovy olej pouzivam na vino ktore je uz vyzrete a je urcene na konzum.vino nechavam vyzrievat v drevenych sudoch min 9 mesiacov.mozete ist do kompromisu, lebo uz existuju plavajuce veka ktore su aj na olej aj na dusu v jednom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika