Nej odruda a nej zklamání 2019



Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?)
16.11.2019 5:50

Moje osobní top 2019? Pokud bych měl hodnotit odrůdy se zahrnutím více kritérií (chuť, odolnost chorobám, ještě bych dal vzhled a další pěstitelské chyrakteristiky- zejména růst, úrodnost, kvalita opylení), tak bych musel jednotlivé patrametry bodovat a vážit a do toho se pouštět zatím nebudu.

Mohu uvést jen top 2019 z hlediska chuti. Ale i to je složité, kvůli různým dobám zrání a hlavně druhům chutí.

Já mám nejraději muškát. V letošním roce se muškáty moc nevydařily, ale něco se přece urodilo. Klasický silný muškát zastupuje Darja, Rozmus, Něžnost, Koroljok, muškát s ovocnými tóny bezsemenné Zolotce, muškát s květovými tóny Landyš, muškát s příchutí karamelu Deja, svou vlastní kategorii mají vynikající Ladannyj 2 a bezsemenný Cimus.

Odrůdy s ovocnou chtí dopadly ještě hůř, letos byly nejlepší bezsemenné Jupiter a Joy Seedless.

Nejllépe letos dopadly odrůdy s harmonickou chutí, ovšem i tam jsou chuťové rozdíly (míněny odlišnosti chutí, ne kvalita) velké. Top odrůdy letos byly Adler, II-8-1, Nazarij, Albina, Rafinad, Pamjati nebesnoj sotni, Dubovskij rozovyj, Azalija (se zcela zvláštní příchutí). Úplně speciální chutí v této kategorii se vyznačuje Čarli (mně chutná moc).

Z besemenných odrůd kromě již výše uvedených Zolotce a Cimusu byla chuťově nejlepší Ivanka.(úplně jiná chuť než třeba Zolotce, sice také s ovocnou příchutí, ale bez muškátu).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?), 16.11.2019 5:50

Moje osobní top 2019? Pokud bych měl hodnotit odrůdy se zahrnutím více kritérií (chuť, odolnost chorobám, ještě bych dal vzhled a další pěstitelské chyrakteristiky- zejména růst, úrodnost, kvalita opylení), tak bych musel jednotlivé patrametry bodovat a vážit a do toho se pouštět zatím nebudu.

Mohu uvést jen top 2019 z hlediska chuti. Ale i to je složité, kvůli různým dobám zrání a hlavně druhům chutí.

Já mám nejraději muškát. V letošním roce se muškáty moc nevydařily, ale něco se přece urodilo. Klasický silný muškát zastupuje Darja, Rozmus, Něžnost, Koroljok, muškát s ovocnými tóny bezsemenné Zolotce, muškát s květovými tóny Landyš, muškát s příchutí karamelu Deja, svou vlastní kategorii mají vynikající Ladannyj 2 a bezsemenný Cimus.

Odrůdy s ovocnou chtí dopadly ještě hůř, letos byly nejlepší bezsemenné Jupiter a Joy Seedless.

Nejllépe letos dopadly odrůdy s harmonickou chutí, ovšem i tam jsou chuťové rozdíly (míněny odlišnosti chutí, ne kvalita) velké. Top odrůdy letos byly Adler, II-8-1, Nazarij, Albina, Rafinad, Pamjati nebesnoj sotni, Dubovskij rozovyj, Azalija (se zcela zvláštní příchutí). Úplně speciální chutí v této kategorii se vyznačuje Čarli (mně chutná moc).

Z besemenných odrůd kromě již výše uvedených Zolotce a Cimusu byla chuťově nejlepší Ivanka.(úplně jiná chuť než třeba Zolotce, sice také s ovocnou příchutí, ale bez muškátu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 32.36 (?), 2.11.2019 21:28

Dobrý den

Bydlím na rozhraní jižní Moravy a Vysočiny, n.v. 430 m. Srážky letos zatím nějakých 400 mm.

Všechny keře révy před rašením ošetřuji Sulkou a po začátku rašení Karathane New.

Bílé odrůdy (Veltlínské zelené, Irsai Oliver, Rulandské bílé) jsem během vegetace ošetřoval pouze BIOTON, BIOAN a výsledek byl dobrý, pokud neberu v potaz vosy, sršně ap., kteří letos neměly jiné ovoce.

Obdobně i stolní Aurora, Nero, Isabela, Verdelet. Padlí se objevilo ve větší míře až po sklizni na listech, zvl. u Nera.

U modrých moštových (ZW, MP a mám ještě dvě, které tady rostou víc jak sto let, tak nevím co jsou zač)  už používám po odkvětu kombinaci Topas+Ridomil Gold, Talent+Acrobat po 10-12 dnech, vždy nejpozději druhý den po dešti, jinak je pozdě. Hlavní problém je padlí, letos pl. révová byla slabší, s plísní šedou zatím mám klid. v loňském roce se objevil silně vlnovník.

Zdravím

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 63.67 (?), 3.11.2019 13:22

Děkuju. A které že odrůdy byly letos vaše nejlepší a které nejhorší, pokud jde o úrodu, chuť, odolnost chorobám atd?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 32.36 (?), 4.11.2019 21:20

Omlouvám se, na to jsem pozapoměl. Nejlepší jsou stolní,  jak výnosem, tak i odolností chorobám. Dle mého názoru od nejlepšího Verdelet, pak Isabela, Nero a Aurora. Možná výnosem vede Nero, vzhledem k jeho bujnému růstu. Sklizeň konec srpna, Isabela konec října.

Bílé moštové odrůdy sklízím na přelomu srpna, září (loni bylo vše o 14 dnů dříve, i kvetení, letos jsem měl celé léto noční teploty o 5'C nižší). Cukernatost 17-19, vše co je nad sklidí vosy, od příštího roku budu muset vše zakrýt. Nejlepší je RB, máme jílové podloží a to jí vyhovuje víc než VZ a IO.

Modré odrůdy jsou výnosově i napadením plísněmi podobné, snad jen u MP spíš větší náchylnost na pl. révovou, u ostatních na padlí. Sklízel jsem přelom září, říjen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.143 (?), 14.12.2020 21:06

Ročník 2020 nám nějak sebral chuť diskutovat, na lidi útočí covid na révu stolbur.

Ale snad zase přijdou normální dny.

Tak jen pár poznámek, k letošní úrodě.

Z mých favoritů nezklamaly letos: Talisman, trochu problém s dozráním, ale nakonec to dal, Světlana - velké chruplavé, zdravé bobule, Galahad dobrý, letos větší bobule než loni, zajímavé aroma, všechny tři odrůdy měly bujný růst,  Alexa byl chutný ještě před dvěma týdny,  Aladin letos průměr, měl moc silné dřevo a málo hroznů,  Běloje čudo mě poprvé překvapilo pěknými, chutnými a zdravými hrozny,  Venus, pěkné hrozny - opravdu chuť „tutti fruti“, mě to chutná, snědli jsme vše,  Kišmiš 342 - bujný plno chutných hroznů s menší bobulí, ale neměl jsem sáčky, tak hodovali vosy, Rošfór - pěkné velké hrozny, ale brzy začaly octovatět, příště nesmím zaváhat se sklizní, letos šly poslední hrozny na kompost, Best early - pěkné hrozny bez semen, letos trochu znatelná labrusková chuť, ale příjemná, Aivaz, Arkádia - docela chutné, ale mají slabší dřevo, chce to omezit zatížení a hnojit, Alden - jako obvykle držák, letos byly „jahody“ méně výrazné, Irsai Oliver -  málo cukru, špatné dřevo. Chrupka bílá a červená - kupodivu nezklamaly - hodí se do drsnějších podmínek, pěkná úrodo a na chrupky i dřevo, Prim - nebyl uplně špatný, ale letos tak nevoněl, jako obvykle, kdy soutěží s Iršajem o nejlepší buket.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika