Nechtějí vyrašit listy na tažni, pouze na kmínku



host - 101.42 (?)
12.1.2019 20:55

Problém není v tom, jestli je tlak mízy dostatečný, ale v tom, že když tažeň slzí, ale pak vůbec nevyraší, příčinou s největší pravděpodobností je vymrznutí pupenů na tažni. To se loni mohlo klidně stát, protože až do konce února byl průběh zimy mírný a nejsilnější mrazy pak přišly v březnu. V té době už mohly být pupeny na tažních částečně rozvinuté. S postupujícím rozvojem pupenů totiž jejich mrazuodolnost rychle klesá.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 45.50 (?), 13.5.2018 20:38, zobrazeno: 4236x
Dobrý den, jsem absolutní amatér, ale nechtěl bych o tu vinnou révu přijít, dostal jsem ji od sestry. Mám jí třetí rok, loni na jaře byla ještě slabá a krátká, ale dala jeden hrozen a vyrostla do požadované výše. Letos v březnu jsem vše odstřihl, nechal kmínek a založil jednu větvičku na vodorovný tažeň. Ale do teď raší listy (které ulamuju) pouze na kmínku, a nahoře nic…prosím o radu co s tím…vyraší později? Děkuji
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 13.5.2018 20:48

Ulamujte dál, až to zajde úplně. Co když je ten vršek zmrzlý, jakože asi ano. Z čeho vypěstujete náhradní výhon, když to lámete? Variace na "pane mistr, už jsem to dvakrát uříz a furt je to krátký" = už jsem to třikrát vylomil a furt to neroste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.50 (?), 13.5.2018 20:55
:-)) Když on ten ten ponechaný výhonek nahoře na posledním pupenu slzel (ještě před týdnem), tak jsem myslel, že žije...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 124.50 (?), 21.12.2018 9:26

Jen pro informaci (sice pozdě ale přece) - nakonec z toho pupenu, z kterého jsem chtěl (až nahoře) vyrašilo :-) takže u nás (ve vyšší nadmořské výšce) budu muset čekat na vyrašení až těch posledních pupenů neěkdy do konce května...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 21.12.2018 9:35

Moje zkušenost ve vyšší nm. výšce je neřezat hned načisto, ale nechávat rezervu. Jen u citlivých odrůd, třeba Somerset se dá řezat rovnou, ten nezmrzá. Pak se to při rašení opraví. Vylámat nepotřebné výhony se dá kdykoliv. Jistě ten postup je pracnější, vinař by kroutil hlavou, ale mně to vyhovuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 124.50 (?), 3.1.2019 8:05

JJ dobrý nápad, letos to asi taky tak udělám :-) díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.88 (?), 12.1.2019 6:56

Moje zkušenost je nechávat rezervu bez ohledu na nadmořskou výšku (u nás zhruba 230) - když ořežete révu na fest, je možné, že ořežete i květní očka a to co necháte, nemusí kvést.
A s panem PP samozřejmě souhlas - i když tažeň slzí a je živý, stále není záruka, že keř vytáhne do tažně tolik mízy, aby očka na něm vyrašila - párkrát se mi to tak také stalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 101.42 (?), 12.1.2019 20:55

Problém není v tom, jestli je tlak mízy dostatečný, ale v tom, že když tažeň slzí, ale pak vůbec nevyraší, příčinou s největší pravděpodobností je vymrznutí pupenů na tažni. To se loni mohlo klidně stát, protože až do konce února byl průběh zimy mírný a nejsilnější mrazy pak přišly v březnu. V té době už mohly být pupeny na tažních částečně rozvinuté. S postupujícím rozvojem pupenů totiž jejich mrazuodolnost rychle klesá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika