Množení vinné révy



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host 
10.2.2006 12:18, zobrazeno: 339770x
Chtěl bych vědět,jak namnožit révu "pravokořenně".Kdy odebrat z rostliny řízky a jak dále postupovat.Děkuji
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 46.152 (?), 20.2.2006 14:24
Odběr řízků je možný od opadu listů do začátku rašení révy, (pozor na namrzlá očka na jaře!) nejlepší jsou řízky o 2- 4 očkách, horní řez 2-3 cm nad horním očkem, dolní bezprostředně pod kolénkem. V případě podzimního odběru je nutné řízky uskladnit - teplota kolem 0°C , většinou je nutné ošetření proti plísním.
Způsobů zakořeňování řízků je mnoho, proto jen krátce.  Nejjednodušší je přímo venku na záhoně -  podmínkou je vyšší teplota půdy (nad 10°C),tj. druhá polovina května nevýhodou je malá výtěžnost.
Pokud se řízky množí v pokojových podmínkách, je pro zakořenění nutné zabezpečit vyšší teploty u kořenů (25°C) než u horních částí řízků (pod 10°C), aby nedošlo vyrašení výhonů dřív než vyrostou letorosty. Jako substrát je ideální použít perlit.
Další způsob je množení dle Radčevského (Rusko), na parapet na slunné místo se dají PET flašky s odřezanou horní částí , na dno se dá vata a 2-3 cm vody a do ní řízky. (Použít převařenou vodu a pro zabránění jejího rychlého zkažení je dobré požít slabě růžový roztok hypermanganu). Podle okolní teploty se po 2-3 týdnech objeví výhony, a po dalším týdnu kalus a kořínky. Doporučuje se při objevení několika výhonů ten nejmohutnější vylomit, aby se řízek nevyčerpával růstem výhonu. Po objevení kořínků je nutné řízky nasadi do nádoby se zeminou.
Hodně úspěchů
Bred
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 147.209 (?), 26.2.2012 11:24

zdrvi potřeboval bych poradit jak namnožit vinnou révu řízky mam nastříhané a nevim jestli je dát do vody aby zakořenily nebo rovnou do petky s hlínou? Pavel 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 190.179 (?), 26.2.2012 12:00

Tesne pred nástupom Ruskej zimy som nastrihal rezky stolových odrôd, o ktoré som nechcel priísť v dôsledku event. zmrznutia. Spodok rezkov som namočil do gelového stimulátora a rezky vložil do PETky. Studničnej vody som nalial cca 4 cm. PETku som položil k severnému oknu na vlažný radiátor v temperovanej miestnosti +17 st.Celzia. Dnes majú takmer všetky očká vyrašené 2 cm výhonky a začínajú rásť aj korienky. Vodu vymieňam po 10 dňoch. O mesiac, keď bude solídna koreňová sieť, rezky presadím do kontajnerkov so substrátom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 26.2.2012 12:55

Ten spodní ohřev jim očividně svědčí. Jak "daleko" zastřiháváte řízky pod spodním očkem, vyslepujete prostřední u tříočkových řízků?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 190.179 (?), 26.2.2012 13:18

Žiadne z očiek Mirku nevyslepujem, rašia iba vrchné 2 nad hladinou vody. Pod spodným očkom nechávam cca 2 cm dreva. Škoda, že sme si na to pri Vašej včerajšej návšteve nespomenuli. Videl byste rezky na vlastné oči. Keď bude viac korienkov, PETku nafotím a pošlem do fóra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 26.2.2012 14:00

Já většinou zařezávám řízek šikmo proti spodnímu očku, prostřední nevyslepuji ani já, mám tuto informaci od kolegů-vinařů z Hustopečska. Zkoušel jsem také podélné zářezy tak jak to uváděl bred_ik, stimulátor práškový nebo gelový, zakořeňuji v perlitu v PETkách. Dopoledne jsem byl na zahradě ale mokro mne vyhnalo, přinesl jsem jeden řízek z odrůdy Aročnyj a namočil ho do vody pro zítřejší použití. Jinak se nechystám množit a řízkovat, spíše "zušlechťovat" očkováním, tak jak jsme se bavili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 144.134 (?), 26.2.2012 15:59

Aročnyj som predvlani naočkoval na frankoamerikán, ale počas nasledujúcej zimy mladý výhonok vymrzol. Rezok Aročného som znova od Bredíka nepýtal, ale dostal som na jeseň zakorenenú Glašu. Tá by mohla byť chuťovo lepšia ako Aročnyj. Má dosť slabý- prischnutý korienok, podobne ako Prairie Star, tak som je dal na zimu do kôlne do väčšieho kontajnera s vlhkým substrátom. Na jar je opatrne presadím na miesto. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.12 (?), 28.2.2012 19:04

Na množení pravokořenných sazenic jdu podobně jako kolega s tím, že vystavit nádoby na placaté radiátory ústředního topení je téměř nemožné, navíc nemáme takovou místnost, kde by řízečky nebyla bez rizika, že je děcka nebo i dispělí nechtěně strhnou. Takže obětoval jsem tři stokoruny na teráriové fóliové vytápění, má to cca do 30 W, pěkně jim topím zespodu více jak 20 stupňů a v okolí mají těch do 10 stupňů. Podstavec je z odřezků polystyrenu, ten aby teplo šlo jen nahoru a zepředu mám folii protože už ho víc nebylo.  Letos experimentuji takto poprvé, dříve jsem toto provozoval podobně do perlitu, ale bez spodního vyhřívání v normální pokojové teplotě. Petr

Množení vinné révy
Množení vinné révy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 28.2.2012 19:18

ja osobne davam nad radiator lehke starsi dvere, ktere maji dve nohy a od spodu jde teplo a taky to funguje :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika