Množení vinné révy



bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?)
11.2.2014 10:58

Nedoporučil bych k zakořeňujícím řízkům přidávat do vody jakékoliv hnojivo. Zakořeňováním ve vodě jsem už zakořenil určitě víc jak 1000 sazenic a hlavním problémem je pro mne boj právě s baktériemi či prvoky ve vodě. Proto vodu vyměňuji po dvakrát týdně a nepoužívám čistou vodu, ale vodu slabě růžově zbarvenou hypermanganem. Teplotu doporučuji rozhodně nad 20°C, kalus a kořeny se špatně tvoří při nižších teplotách.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
               
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 13.2.2014 18:16

To by mě zajímalo, kde to všechno dáte?myslím zda je ještě místo pro zasazení nových sazenic, nebo je třeba před sadbou odstranit staré, nevyhovující hlavy?

Jinak zakořeňování ve vodě považuju za nejlepší transparentní způsob, jak řízkům nezapomenout zajistit vláhu.Převařená voda s kapkou chemie je asi sterilnější prostředí pro choroby, než třeba nepropařený substrát.V perlitu, substrátu,v pilinách není vizuální kontakt, zda májí kořínky vodu, nebo je sucho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 13.2.2014 18:40

A víte že mne by to také zajímalo?frown Je několik možností. Něco mám na rozdání pro známé, spešl odrůdy pro sebe, něco jen mám na zkoušky štěpování. Chtěl bych postupně nahradit odrůdy které jsou pro mne nezajímavé za nové, dále nahradit pravokořené za stejné štěpované a získat letorosty pro přeroubování těch nevyhovujících. Každopádně místo musím hledat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 13.2.2014 18:59

Tak já jsem tak trochu blázen do peckovin, proto musím udělat místo pro sadbu nových broskvoní.Vyřadím nějaké hlavy, které mám na drátěnce u zdi, a udělám nové místo broskvoním.Některých nových odrůd révy se ale zbavovat nechci.Některé mám na těsno u sebe,...když myslím na těsno, tak je to i třicet CM od sebe.S pohnojením půdy problém není, protože drátěnkové vedení je v blízkosti hnojiště, a o kvalitní hnojivo nouze není.Tažně pak budu vést výhony střídavě nízkým a vysokým vedením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 22.2.2014 8:04

Rozplavil jsem perlit abych zkontroloval stav řízků, "kilčevator" se spodním ohřevem, řízky v perlitu, hladina vody asi 2cm, teplota vody 26-27°, teplota ve verandě 19-25°. Vyjma odrůdy Eva, kerá neraší ani nekoření, všechny ostatní vyhnaly kořínky, centimetrový pupen Arkadie zaschl, Kodrjanka jen koření, přeborníkem je pozdní Original. Tyto řízky jsou ošetřeny práškovým stimulátorem Stimulax I, další stejná várka je v gelovém Stimulaxu III (pro porovnání). 

U řízků je vidět že koření i z podélných zářezů.

Řízky v PETce
Řízky v PETce










Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 10.2.2014 11:38

Dobrý den

mám v petkách řízky a zdá se, že začínají rašit. Ošetřujete je někdo nějakým postřikem. Nestříknul jsem je ani Sulkou, když jsem je donesl. Je to problém?

Díky za info GB.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 10.2.2014 11:45
Řízky žádným postřikem neošetřuji, jen při jejich namáčení použiji pár krystalků hypermanganu, nikdy problém nebyl. Řízky umí jen chytit nějakou tu plíseň když je necháte zakryty např. mikrotenovým sáčkem a nevětráte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 11.2.2014 9:08

Ještě se zeptám. Je to sice alchymie, jak za krále Rudolfa II. Nezkoušeli jste někdo při množení v PET-kách ve vodě, přidat do tý vody takovou tu výživu, co se rozdává v květinářství, jako výživa pro kytky do vázy. Netuším jaký to má složení, popř. jaký by to mohlo mít na ty řízky vliv. Teoreticky by to mělo těm řízkům dodat jakési živiny. Ale aby mi zas nevykvetly. wink

Díky za info GB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 11.2.2014 10:33

Neptáte se vůbec špatně. Ale obávám se, že na tuhle otázku Vám tady nikdo jednoznačně neodpoví. Zakořeňování klasických řízků révy ve vodě je amatérský způsob, který se provádí v "domácích" podmínkách. Velcí producenti sazenic mají vypiplané jiné metody a množící postupy. A proto asi nikdo nemá úplně objektivně vyzkoušené, jaká vodní přihnojení, či stimulátory jsou nejlepší. Takže se ocitáme na poli vlastního experimentování.  V každém případě to docela slušně funguje i na obyčejnou vodu, která by měla být čistá, bez bakteriálního či plísňového zákalu. Kromě kvality vody je důležitá i její teplota. Myslím si, že v prvé fázi zakořeňování řízků je důležité hlavně stimulování tvorby kořínků. V této fázi je asi hnojivá výživa nepříliš žádoucí, protože by nám silně přirůstaly zelené výhony a posléze by trpěly nedostatkem vody. Význam hnojiva přichází na řadu, až když máme na rostlině kořínky a chceme, aby rostliny začaly normálně růst i v nadzemní části. Ale já například, když se objeví kořínky ihned přesazuji řízky do půdního substrátu, kde se již kořínky rozvíjejí ve svém přirozeném prostředí. Vytáhlé sazenice s dlouhými kořeny by se špatně přesazovaly. Takže hnojivo ve vodě při zakořeňování není podle mne žádoucí, žádoucí je účinný stimulátor růstu a prostředky, které zabraňují rozmnožování plísní a hub. A co vlastně obsahuje to "dárkové hnojivo" z květinářství? Ví to někdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 11.2.2014 10:37

Ono spíše než o živiny jse o ošetření proti rozvoji hnilobných bakterií a prvoků (trepka a spol.).  Já osobně mám vyzkoušené, že k řízkům s vyslepenými očky (ty 2-3 pod hladinou) přidám rostlinku lidově nazývanou "blázen voděnka" (Tradescantia laekenensis), která ten samý účel splní také. Zároveň také do vody uvolňuje stimulátory zakořenění (prý kyselinu ß - indolyloctovou). Teplota kolem 16°C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 11.2.2014 10:58

Nedoporučil bych k zakořeňujícím řízkům přidávat do vody jakékoliv hnojivo. Zakořeňováním ve vodě jsem už zakořenil určitě víc jak 1000 sazenic a hlavním problémem je pro mne boj právě s baktériemi či prvoky ve vodě. Proto vodu vyměňuji po dvakrát týdně a nepoužívám čistou vodu, ale vodu slabě růžově zbarvenou hypermanganem. Teplotu doporučuji rozhodně nad 20°C, kalus a kořeny se špatně tvoří při nižších teplotách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika