Klasifikace odolnosti révy vůči nemocem



Stránky: 1,  2   
host - 160.194 (?) 
3.9.2016 0:35, zobrazeno: 12521x

Viaceri predajcovia revy u nas i v Rusky/Ukrajine uvadzaju odolnost revy podla medzinarodnej stupnice.
Slovplant hodnoti odrody podla medzinarodnej 9 bodovej OIV stupnice (stupne od 1 po 9; 9=najlepsi), kde napr. stupen 7 je definovany ako (na ich stranke v kapitole "Posudzovanie odolnosti viniča"):

"7 bodov – vysoko odolná odroda. Poškodenie listovej plochy, dreva a úrody je bez chemickej ochrany menšie ako 10%. Pestuje sa bez chemickej ochrany"

Okrem toho tu uvadza druhu stupnicu podla Husfelda od 0 po 5 (0=najlepsi) - ta sa pouziva dost na ruskych strankach.

V pouzivani tychto zdanlivo objektivnych standardizovanych stupnic vidim velmi vazny problem:
Pouziva ich kade-kto, ale nepoznam nikoho kto sa drzi zakladneho pravidla klasifikacie:  Hodnotit odrody BEZ pouzitia ochrannych POSTREKOV.

A ten kto strieka nema narok hodnotit odolnost revy v tych stupniciach!!! - alebo inak - jeho hodnotenia su podvod a zneuzitie medzinarodnej stupnice.

Na zaklade vlastnej skusenosti i ohlasov dalsich pestovatelov viem, ze mnohe odrody ktore Slovplant hodnoti s odolnostou 7 maju pri pestovani bez postrekov omnoho horsiu odolnost. 

Hladal som preto na rusko-ukrajinskych strankach hodnovernejsie informacie o odolnosti, ale bohuzial ani tam hodnovernost hodnotenia nie je v zasade vyrazne lepsie.

Takze som vlastne nenasiel hodnotenia, ktore by ma presvedcili, ze su zalozene na skusenostiach bez postrekov.

Preto jednoznacne radim brat vsetky tieto hodnotenia podla medzinarodnej stupnice s velmi velkou rezervou - teda ocakavat vyrazne horsie vysledky bez postrekov - toto plati hlavne pre hodnotenia odolnosti voci mucnatke.

Odrod skutocne odolnych voci perenospore je vyrazne viac ako proti mucnatke.

Poznate rozsiahlejsie hodnotenia odolnosti revy zalozenej na pestovani bez postrekov?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 214.16 (?), 3.9.2016 6:21

Souhlasím, že hodnotit odolnost za současného používání fungicidů nedává hodnověrné výsledky.

Také souhlasím, že jsou odrůdy, které je možné pěstovat bez ošetření proti plísni révové, ale zatím jsem nenašel odrůdu, která by s jistotou šla pěstovat bez ošetření proti padlí

Proto proti padlí ošetřuji každý rok, zatímco proti plísni révové neošetřuji už několik let.

Moje hodnocení odolnosti odrůd k plísni révové jsou tedy založené na pozorování bez ošetření proti této chorobě, ale zatím jsem je nezpracoval podrobně ani podle jedné z používaných stupnic. U odrůd, které jsou v mých podmínkách odolné, navíc předpokládám přítomnost genů odolnosti, ať už z amurské nebo jiných druhů rév. Tyto předpoklady jsou už u některých odrůd podloženy výsledky analýzy DNA.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 14.4.2017 22:28

od r. 2014 pestujem takzvane "rezistenty" celkom bez postrekov. Mam 60 roznych odrod "rezistentov". Hlavne stolove odrody.
Najhodnovernejsie bodove hodnotenie odolnosti proti perenospore - plesni som nasiel u bred_ik-a. Pozri posledny stlpec tabulky.
Z vlastnej skusenosti mozem potvrdit, ze vsetky odrody tu hodnotene s odolnostou 2 - 2,5 je mozne spolahlivo pestovat bez postreku voci perenospore - a to aj vo velmi zlych rokoch ako boli 2014, 2016. Stupen napadnutia je bezvyznamny.
Odrody tu hodnotene stupnom 3 v rokoch so strednym tlakom perenospory by mali zvladnut dobre, v zlych rokoch uz poskodenie moze byt vyznamnejsie. Teda pestovanie takychto odrod bez postreku moze byt riziko a zavisi dost od lokality. U mna to este celkom dobre ide.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 15.52 (?), 3.9.2016 7:34

Moja tohtorocna skusenost:

Monarch

Perenospóra 7 bodov
Múčnatka 5-7 bodov
Botrytída 7 bodov

Bez postreku zatial v pohode. Strapce uz asi uplne dozreju, spodne listy zacinaju schnut, neviem ci to je mucnatka alebo perenospora.

Preobrazenie

Perenospóra 5 bodov
Múčnatka 5-7 bodov
Botrytída 5-7 bodov

Bez postreku tento rok schytali 2 strapce mucnatku. Problem tohoto roku je ten, ze hrozno v aprili zmrzlo. Prezili 2 vyhony, ktore priniesli pekne strapce v juli. Dalsie vyhony a strapce su oneskorene v raste o mesiac. Takmer dozrete strapce z druhej vlny uz mucnatku nechytili. Tie najmenej dozrete popraskali. Toto je asi tiez situacia, ktoru treba pri hodnoteni zohladnit. Mraz na jar, potom dazdive a malo teple leto. Ak by bol normalny rok, tak preobrazenie dozreje koncom jula a choroby ho nestihnu znicit. Ale tato odroda je celkovo menej odolna, takze aj tak spokojnost.

Nizina

Perenospóra 7 bodov
Múčnatka 5-7 bodov
Botrytída 7 bodov

Este len vyfarbuje a postupne dozrieva. Prasklo len par bobul. Inak strapce by mali dozriet. Cize odolnost voci mucnatke o trochu vyssia ako preobrazenie. Ine choroby zatial nic.

Pestovane bez postrekov, pred 2 tyzdnami osetrene biologickym pripravkom AQ10, ktory by mal aj znizit vyskyt mucnatky v dalsom roku.

Ja osobne si myslim, ze hodnotenie na stranke slovplantu je vystizne a velmi pravdive. Myslim, ze ak by som mal odrody, ktore maju voci mucnatke hodnotenie 7 alebo 7-9, tak by naozaj nepotrebovali chemiu. Ale dopestovat bez postreku hrozno sa da aj s odolnostou 5-7.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 172.42 (?), 6.9.2016 23:42

Je pekne, ze Pepovi sa podarilo dopestovat peknu prvu urodu len s jednym neskoro nacasovanym bio postrekom. To, ze bol pomerne uspesny aj s Preobrazenim vsak naznacuje, ze je to viac zasluhou jeho mimoriadne priaznivych podmienok ako odolnostou odrody. Vyzera, ze v jeho blizkosti neboli nosice choroby a chorobe cosi trva kym ju priveje vietor. Je otazne ci dobre vysledky su u neho udrzatelne bez postrekov aj v dalsich rokoch.
Myslim, ze takyto vysledok je dosiahnutelny len u maleho percenta pestovatelov. Urcite nie v mojich len priemernych podmienkach. U mna ani Julian, ktory ma podla Slovplantu vyssiu odolnost (7bodov) ako jeho odrody nema bez postreku sancu odolat mucnatke. 

Na tomto fore je mozne najst dost ohlasov pestovatelov, ze stupen odolnosti odrody udavany Slovplantom je pri mnohych odrodach vyrazne nadsadeny a bez postrekov choroby napachaju velke skody.

Pozrite si na tomto fore rubriky:

Pěstování bez postřiku

Sazenice révy

Z odrod na stranke Slovplantu udavanych s odolnostou 7bodov su vyrazne horsie ohlasy napr. na:

Jupiter, Saturn (obaja s odolnostou 7-9 bodov!), Sprint, Talem, Glasa, Original, Moskovkij cernyj, Julian, Nadezda Azos,...

Radsej by som sa poucil z cudzich chyb ako slepo veril udavanej odolnosti podla "medzinarodnej stupnice" a popalil sa sam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 7.9.2016 6:56

Pepa měl štěstí, že se u něj padlí objevilo pozdě. Pokud by napadení padlím přišlo například po odkvětu, což je zcela běžná skutečnost, nemusel by mít úrodu žádnou. Tak bych určitě dopadl sám ve svých pro padlí příznivých podmínkách, pokud bych po odkvětu neošetřoval.
Souhlasím s Pepovým hodnocením odolnosti Monarchu a Preobraženie k perenospoře. Nizina má však podle mých pozorování nižší odolnost než Preobraženie, plíseň jsem na ní letos viděl.
Co se týká citlivosti k mrazu, jsou na tom podobné či identické odrůdy Preobraženie, Julián, Jubilej Novočerkasska a Viktor o stupeň hůře než jiné odrůdy. Na dvou keřích Juliánu a jednom Preobraženiju mám celkem dva hrozny (o to větší jsou letos bobule), zatímco jiné odrůdy v těsném sousedství (Vostorg, Světlana, Sfinx) mají hroznů podstatně více. Citlivost těchto odrůd (Julián atp.) k padlí je větší než u perenospory, listy i réví jsou silně napadeny a tudíž nerozumím, proč je Slovplant hodnotí různě tak vysokým stupněm odolnosti. Přikláním se stále víc k názoru zkušené šlechtitelky révy z Novočerkassku, že jedná o jednu a tutéž odrůdu s různými názvy, rozdíly mezi ročníky jsou podstatně větší než mezi těmito jednotlivými "klony".
Musím se pousmát nad hodnocením Jupiteru k perenospoře 7-9. Tato odrůda nejen u mě slouží jako indikátor prvního napadení perenosporou, proto bych ji takto vysoko v žádném případě nehodnotil.
Pokud by některá odrůda měla odolnost k padlí tak vysokou jako má například Monarch k perenospoře, byla by to bomba. Bohužel s takovou odrůdou jsem se dosud nesetkal, nepočítám-li Kišmiš Vatkana, který by pravděpodobně v mých podmínkách neplodil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 19.131 (?), 7.9.2016 14:29

U nás letos byly mrazové škody téměř 100 %. Moc mě mrzí, že Vostorg, který je mou oblíbenou odrůdou, byl poškozený nejvíce. Mám ho na několika místech a v počtu několik desítek keřů a všude dopadl téměř nejhůře ze sortimentu několika desítek  jiných stolních odrůd.

Docela mě to překvapilo, protože u takto plodné odrůdy jsem očekával alespoň nějaký hrozen z podočka. 

Od Kodrjanky jsem naopak nečekal nic a je letos prostě nádherná.  Talisman dal alespoň pár hroznů.  Dobrou úrodu dal Prim, Alden, Ajvaz a některé další.  Můj další oblíbenec Arkadia dala tak 2 hrozny na keř, ale jsou vynikající.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 15.52 (?), 7.9.2016 20:01

U mna to vymrzlo takmer vsetko. Prvu vlnu mrazov to prezilo, druhu to neprezilo, napriek tomu, ze som to vsetko zakryval hrubymi plachtami. Ale urodu som mal bezproblemov. Vsetky vyhony z podociek mali strapce, niektore aj 2 ks. Musel som urobit vyraznu redukciu strapcov. Buduci rok sa uz mrazov nebojim, moze to kludne zmrznut, tieto odrody zarodia aj tak. Aj ked uroda je potom o mesiac neskor...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
JakubM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 199.27 (?), 8.9.2016 6:58
U Jupiteru jsem letos našel peronosporu i přes pravidelné ošetření tvrdou chemií. Vedle něj jsou i odrůdy Vitis vinifera a ty jsou bez poškození. Takže kde udělali soudruzi z USA chybu? Jak odolný je Hasanskij sladkij a jaké jsou Vaše zkušenosti s touto odrůdou?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 12.3.2017 0:15

Ja som hodnotenie odolnosti Jupiter-u od americkych mnozitelov nevidel. Myslim, ze tu udajnu velmi vysoku odolnost si len vymysleli sudruhovia "marketingovi odbornici" niektorych tunajsich predajcov. Kto by inak zaplatil Slovplantu 15Eur za odrodu, ktora je citlivejsia na perenosporu ako mnohe "neodolne" odrody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika