Kdy sázet víno?



Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 124.132 (?)
26.10.2012 21:54

jen doplním růvek nad sazenici by měl být cca 3 cm nad vrchol a měl by tam zůstat cca do srpna(pokud není zavoskovaný) i když na to se dnes trochu názory liší, já to tedy tak dělám a na pohodu. Tak dlouho to je proto, aby letní slunko nespálilo rašící pupeny/letorosty když to navíc na zimu překrejete chvojím, či slámou, máte vystaráno. Navíc u Brna --> na pohodu a bez obav, my řešíme sázení "na horách" ;-)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 23.10.2012 15:21

Určitě ne, nechávám většinou dva výhony a někdy + jeden záložní (kratší) výhon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 24.10.2012 7:26

Jediná možnost, která mě napadá při tomto způsobu 1 roku zapěstování je, že to všechno v zimě vymlátí a teprve 2 rok začnete "pracovat" na kmínku. A to by v okrajovějších oblastech mohlo mít logiku. Dojde sice k posunu růstu o 1 rok, ale se zajistí prvoroční zima.

Nicméně moje letošní zkušenost je taková, že listová plocha je +-skoro konstantní, takže pokud se ostatní výhony odříznou, naroste více hlavní výhon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.235 (?), 24.10.2012 10:22

Poněkud jste vybočili od dotazu.Zdřevnatělé řízky vína, podobně jako rybízu, angreštu a pod.lze skutečně sázet(po dvou) hned na podzim a přímo na místo svého budoucího stanoviště.Malý hrůbek hlíny neuškodí a chrání očka před mrazem.Roubované sazenice se objeví na trhu až na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 24.10.2012 10:44

Ano, ale pokud někdo poradí A je nutné říci i B, protože méně zvídavý/á tazatel/ka to pak vezme za bernou minci a může si tím i uškodit.

K tématu: Obecně jsem někde v brožuře četl, že jarní výsadba je vhodnější pro oblasti s větší/delší/krutější/studenější zimou.  Podzimní lze, ale jarní je jistější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 27.1 (?), 26.10.2012 12:54

Dobrý den, dnes mě přišla zásilka vinné révy, pokud bych ji nesadila hned(mám malou zahrádku u domku, chráněnou zdí a plotem v Brně)tak jak ji do jara bez úhony uskladnit?Poradí mě někdo?Chtěla jsem ji zasadit ještě teď, ale diskuze zde mě rozhodila natolik, že nyní nevím co dělat.Děkuji za dobrou radu.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 26.10.2012 13:52

Co udělat teď se sazenicemi révy? Zasadit do vyhloubené jámy, na dno hrstku granul.hnojiva a vrstvu hlíny a výškou tak, aby sazebice vyčnívala nad terén 5cm.Zalét vodou a zasypat vrstvou hlíny.Vytvořený hrůbek ochrání roub před mrazy.Jarní výsadba je lepší, ale i tak do pravé zimy ještě kořínky zapracují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 124.132 (?), 26.10.2012 21:54

jen doplním růvek nad sazenici by měl být cca 3 cm nad vrchol a měl by tam zůstat cca do srpna(pokud není zavoskovaný) i když na to se dnes trochu názory liší, já to tedy tak dělám a na pohodu. Tak dlouho to je proto, aby letní slunko nespálilo rašící pupeny/letorosty když to navíc na zimu překrejete chvojím, či slámou, máte vystaráno. Navíc u Brna --> na pohodu a bez obav, my řešíme sázení "na horách" ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 27.10.2012 10:33

Velmi dobrý doplněk a zkušenost.Snad ještě zakrátit kořínky na 10 cm, aby se rozmnožily.Životaschopné sazenice se ujímají v podmínkách JM bez problémů(silná vrstva vosku např.může také způsobit horší ujmutí).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 255.44 (?), 24.10.2012 14:03

Ano. Rostlina udela vice-mene ker. Krcek nad zemi je silny a druhym rokem se da z nej hnat pekny, silny kminek. Rostlina ma uz silny korenovy system a zajistuje dobrou vyzivu a rust.Zda se ze se plodnost zpozdi o rok, ale ve skutecnosti se zrychli. Tretim rokem je uz pekna, zdrava a silna rostlina s mnoha hrozny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.21 (?), 24.10.2012 14:13

Dakujem za vysvetlenie vasej skusenosti.

Mam pred sebou knihu Rukovet vinare ktoru napisali Kraus, Hubacek a Ackermann, oni odporucaju klasicky spôsob zapestovania sadenice, myslim ze keby bol vhodnejsi spôsob ten vas, tak by na to boli prisli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika