Jaké zvolit vedení révy ve skleníku?



Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?) 
20.11.2014 18:47, zobrazeno: 5110x
Na jaře jsem do skleníku 3x9m zasadil 3 sazenice révy, konkrétně Vostorg, Beloje Čudo a Glenoru. V příštím roce bych rád přidal ještě Somerset Seedles. Původní záměr byl vést Vostorg a Čudo vertiko z každé strany vedle dveří a Glenoru na vodorovný kordon cca 30cm nad záhonem. Glenora je proto vysazena metr od Vostorgu na boku sklevíku. Čím více se zajímám o pěstování révy, přijde mi, že vhodnější by bylo vést všechny sazenice na vorovný kordon. Chtěl bych se proto zeptat zkušených pěstitelů révy na váš názor na moji situaci. Ještě bych doplnil, že ani jedna sazenice letos nevytvořila dostatečný letorost, takže z jara všechny střihnu na dvě očka a začnu znovu. Jde mi oto, zda mám Glenoru přesadit a kam. Vést dva kordony nad sebou bude asi hloupost.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 20.11.2014 19:54

Ve skleníku je vhodné vertiko, nebo tvar pod stropem, který používám já.Neubírá prostor jiným rostlinám, protože zabírá pro sebe nevyužitou plochu pod stropem skleníku.V parném létě výhodné ostínění rostlin před prudkým slunečním světlem.Jinak se používají pro zastínění rákosové rohože,nebo nátěr skleněných tabulí bílou barvou.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 20.11.2014 20:52

Tipuji, že vaše čtyři odrůdy jsou/budou pravokořenné. Pokud je tomu tak, při rozhodování o způsobu výsadby a jejich vedení v omezeném prostoru skleníku vezměte do úvahy jejich vzrůstnost. Například u mne jsou BČ i Vostorg silně vzrůstné, mají relativně velké listy a proto budou vyžadovat dostatečný existenční prostor. Proto jejich umístění vedle dveří na vertiku nepovažuji za příliš šťastný nápad. Naopak SS je málo vzrůstná odrůda, která proti dvěma výše jmenovaným roste doslova zakrněle a tudíž neobsadí zdaleka tolik místa. Osobně bych do skleníku volil nepříliš bujné odrůdy a současně takové, které se mohou střihat na krátké čípky a proto u nich lze bez problému využít kordónová vedení. Vedení delšího kordónu po obvodu skleníku, buď u země nebo pod stropem, považuji za praktickou variantu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 21.11.2014 18:08
Díky za názory. Sazenice jsou pravokořenné krom BČ to je roubované. Mám je od Bredika. Vypadá to, že tady V a BČ povedu na kordonové rameno ve výšce okapu a letorosty povedu ke štítu, abych nezastínil záhony z boku. Ješte bych měl otázku, zda G a SS mám přesadit buď do středu skleníku a vést stejným směrem nebo je zasadit k druhému štítu a vést je proti sobě?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika