Jaka reva?



Stránky: 1,  2,  3,  4   
v.e. - (14) - 75.11 (?) 
2.12.2019 13:30, zobrazeno: 11109x

Dobry den,

Chci si na zahrade nasadit par hlav revy, a tak bych se rad zeptal co doporucujete pri mych moznostech/pozadavcich.

Stanoviste:

- jizni svah (220mnm), tezsi, spise jilovita puda na vapnitem podkladu (myslim, ze ricni naplavenina). V lete horka a spise sucho (poslednich par let), v zime ale take muzou byt docela mrazy.

- cca 7m, tri kuly (prostredni v pulce), cca 2m vysoke.

Ucel je jak jidlo, tak mostovani. Revu bych radeji spise odolnou. Idealne neco bileho + neco ruzoveho.

Myslel jsem, ze bych tam dal 4 hlavy (neco jako 80cm od stloupku, 180cm od sebe, 80cm, ale to si rad necham poradit), neco jako 2xSolaris jako ranne, 1xHibernal jako pozdni a neco ruzoveho?

Ruzova by se mi zamlouvala Palava (i kdyz na tom s tou odolnosti neni uplne suprove). Teplotne by to dle mne slo, pudne asi take, ale nevim jak moc velke kere tvori a jak bych mel delat vedeni..

Tak si necham poradiit a rici ze je to uplna blbost ;)

Diky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 128.42 (?), 2.12.2019 20:57

Na 7 metrů dáte klidně 6-7 keřů révy. Pokud chcete dávat od každé odrůdy po jednom či dvou keřích, tak zasázejte spíše stolní odrůdy. Pokud to chcete na burčák (nepředpokládám, že ze 4-7 keřů budete chtít dělat víno), zvolte odrůdu Bianka, Krystal či Solaris.. Jsou to celkem nenáročné a plodné odrůdy a ze 7 keřů budete mít časem klidně 10 - 12 litrů burčáku. Ten Krystal je universální odrůda a hrozny jsou dobré i na jídlo.. Další univerzální odrůda je Prim (Palatina). Také jak na jídlo, tak na burčák (víno). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 105.69 (?), 3.12.2019 19:22

Souhlas s každým slovem. Chtěl jsem na zbývajících 6 míst z 60ti dát zjara Mulerku, ale prý mám dát Biancu. Tak ji dám. Mám Prim (krásně plodí), Krystal (dost dobré hrozny jak na jídlo, tak na burčák, a zjara jsem dával 30 Solarisů a protože mám rád i červený burčák, tak 15 Cabernetů Cortis. Tak uvidíme. A do toho jsem dal po dvou i několik odrůd stolního.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 62.21 (?), 3.12.2019 19:55

Proč ne, jenom bych nedoporučil, při požadavku na odolné odrůdy, tj. předpoklad že tazatel chtěl minimálně stříkat, dávat na 7m 6-7 keřů. Dal bych 4 když moc. Pořád leší mít 4 vzdušné keře než 7 přehuštěných kde bude bojovat s chorobami. Ale nechť každý činí jak jemu libo jest.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 34.221 (?), 5.12.2019 0:09

mel bych take dotaz, s vinem zacinam poprve, dal jsem si letos na zahradu 3 male sazenice jen tak na chut, a pouzil jsem na vyvazani misto kulu, roxorove tyce, cca 16mm tloustka a do zeme zarazil cca 40cm, a vyvazovaci drat 1,5mm. je to dostatecne, nebo to mam dimenzovat trochu vice co se tyka tech roxoru a pouzit radeji poradne kuly?moc netusim jak jsou v dospelosti rostliny tezke, dekuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 105.69 (?), 5.12.2019 7:56
Roxory úplně v pohodě. Ve vinicich se dávají taky. Na vyvázání kminku raději buzirku a na 4 hlavy a ta struna myslím stačí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 75.11 (?), 5.12.2019 11:34

Dekuji. Jak rikate, radeji bych vzdusnejsi kere nez strikat..

Premyslim, jak ale nejlepe to take dat. Napadaji me dve moznosti:

- jak jsem psal nahore, v podstate rozdelene na stejne velke casti, a vest na dva tazne nebo nejak..

- nebo dat ke kulu (teda, trochu vedle, kuly jsou dubove prumer 10cm,  castecne v betonu), s tim ze k prostrednimu dva, z kazde strany jeden, a potom vest RH na jeden tazen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 62.21 (?), 5.12.2019 17:28

Obecně řečeno bych keře nesázel blízko toho betonu, ať mají kořeny prostor, jinak je to asi celkem jedno. Réva si poradí: jenom, pokud to neuděláte zrovna šťastně, to bude štvát vás :-) Jinak za mě bych na tak malý počet keřů vůbec neřešil moštové odrůdy, moc toho stejně nevylisujete a na jídlo takové odrůdy nejsou nic moc, většinou velká jádra, vodnatá konzistence atd. Nevím jestli máte děti, ale ty většinou půjdou po bobulích stolních odrůd, než ozobávat malinké bobulky mošťáků, i kdyby byly sebesladší. Ono stejně asi nakonec nezůstane u těch 7 metrů a za chvíli budete řešit že tu a tu odrůdu rozhodně musíte mít a budete hledat další místo. pak klidně dosázejte mošťáky pokud vás to chytne. U mě se to už celkem zvrhlo, za chvíli budu na 25 odrůdách a některé mám i ve více keřích :-) Révě zdar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (364) - 167.81 (?), 5.12.2019 18:16

Plně se připojuji k uživateli xxx.xxx.62.21 a proč?

Nedělejte chybu, které budete litovat.

Začínal jsem přesně jako Vy, tedy 6m místa, kde jsem vtlačil 7 hlav doporučených odrůd. Byly to Solaris a Bianka.

Nic proti těmto odrůdám, mám je nyní namnožené do cca 50 hlav a jsem s něma spokojený, ale!

Pro začátek bych si zvolil stolní odrůdy. Jak už psal xxx.xxx.62.21, moštové odrůdy jsou fajn, ale jen na burčák, případně víno. Na výrobu takových moků musíte mít nějaké minimální množství vstupní suroviny. Ano tady mi budou mnozí namítat, že si vyrábějí lahodný burčák v pet láhvi v malém množství. Taky jsem to tak dělal. Připravte se ale na to, že i na tak malé množství budete potřebovat nějaké vybavení (mlýnek, lis). V malém množství jsou pak ztráty během výroby citelné a příjdete na to, že to není ono. Pak máte dvě možnosti: buď budete úrodu konzumovat ve formě bobulí, nebo si přisadíte a zvětšíte tak množství do uspokojivého stavu. To je pak na další polemiku. Za mě je pro Vás nejlepší zaměřit se zprvu na stoláky a ručim Vám, že nebudete litovat a po čase budete mít jasno o čem to je a co by jste chtěl do budoucna (zkusit třeba vysázet 25 hlav Solarisu). Co do samotného rozmístění révy, stavby drátěnky, orientace řady je pro Vás druhořadé. Prvně se musíte rozhodnout co budete pěstovat ;) Budu se těšit na další debatu :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 128.42 (?), 6.12.2019 9:48

Já bych to s tím rozhodnutím se pro to či ono nebral tak dramaticky, pořád je tady možnost révu kdykoli přeroubovat.. Naopak bych větší důraz kladl na správnou volbu vzdálenosti keřů od sebe, stavbu rátěnky, její polohu a orientaci - s tím už neuděláte nic..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika