Jak uchovat hrozny vinné révy



host - 84.17 (?) 
9.9.2015 8:53, zobrazeno: 13936x

Prosím o radu zkušenější pěstitele. Máme pergolu popnutou vinnou révou, která začala dozrávat, ale mám obavy, že ji skoro neochutnáme. Od rána do večera je na ní velké množství vos a dokonce i sršni, vůbec jim nevadí, že kuličky nejsou ještě zcela zralé. Napadlo mě hrozny ostříhat a nechat je někde uskladněné dozrát, máte někdo radu? Děkuji Zdeněk

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 9.9.2015 8:56

Jediná možnost jsou pytlíky. Nejlépe ze záclony, či něco podobného. Podle starých rad zralé hrozny nejdély vydrží zavěšené ve studni(nad vodou). wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 9.9.2015 9:16

Pytlíky proti vosám se musí rozvěšovat po zaměknutí bobulí, aby je vosy neobjevily. Jakmile totiž cestu k hroznům znají, tak ochranu ze záclon klidně prokoušou. Nyní máte už možnost redukce počtu vos jejich odchytem do láhví s pívem či jinými atraktivně vonícími sladkými nápoji.

Uchování vyzrálého vína "ve studni" a v jiných "vlhkých chladničkách" není možné - vše zplesniví. Nezralé ani nedozraje - v chladu a bez světla se netvoří cukry a již vytvořené cukry se přeměňují na ovocné kyseliny. Ověřený postup na uchování zralého vína do vánoc je postup jako pro uložení hroznů k výrobě "slámového vína". Tj. v suchém a dobře větraném prostoru s regulátorem vlhkosti. Sláma totiž absorbuje přebytečnou vlhkost z okolí v době, kdy se nemůže odvětrat (venku prší) a zase doplní vlhkost v době výsušného počasí. Já osobně však hrozny vína rovnám do papírových přepravek (z marketu od holandských rajčat) a komínek z těchto krabic mám v nevytápěném zádveří (průměrná teplota 18°C a průměrná relativní vlhkost 55% a.v.). Víno sice postupně vadne, o vánocích je příjemně slaďoučké, ale i v únoru jsou to víceméně šťavnaté rozinky (určitě měkčí, než ty úplně suché z marketu). Podstatné je, že to nehnije, pokud se poškozené nebo podezřelé kuličky z hroznu včas odstraní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 9.9.2015 9:53

Je fakt, že je lepší dávat ochranu proti vosám nebo ptákům dřív než hrozny začnou zrát, ale pytlíky z Ukrajiny jsou natolik pevné, že je vosa nebo sršeň neprokousne, alespoň jsem nic takového nenašel. A nejhorší s vosami letos bylo, když vlivem deště některé aromatické odrůdy popraskaly, proto je lepší vybrat odrůdu, která nebude praskat tím lákat hmyz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 254.91 (?), 11.9.2015 14:14

Zdravím, já v půlce června stříknu révu, poté ji navléknu na začínající hrozny sáčky, ušité z buničiny a nyní jíme již zdravé, nenazobané a čisté víno. Pytlíky již 3 rokem navlékám a po sklizni vyperu v pračce a opět použiji. Stojí to za tu práci. Našila jsem jich kolem 150 a ty drobné nechávám bez pytlíků. Vidím, jak dozrávají... Míla


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zdeněk Vacek - (32) - 206.219 (?), 12.9.2015 7:29

Myslím, že dobrý nápad jak uchovat hrozny vína až do Vánoc, jsou na tomto vídeu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 12.9.2015 9:59

Návod začíná až na čase 8:53 a končí v 10:43 odkazovaného videa. S ohledem na prostorovou náročnost i nepřijatelný zásah do réví jej nepoužiji, ale souhlasím, že když jsou hrozny v suchu (tedy nehnijí) a zároveň hydratované přes ponechané jedno internodium réví. Co možná zkusím je, můj způsob modifikovat hydratační "vázičkou" na orchideje (viz obrázek) aj. ampule na řezané květiny.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika