Jak dál stříhat vinnou révu?



Markynin - (1) - 32.75 (?) 
3.11.2019 16:16, zobrazeno: 5661x

Jsem začátečník a potřebuji odbornou radu od někoho velmi zkušeného, kdo se v tom vyzná. Je tu nějaký machr, který poradí jak dál s vinnou révou?
Vše jsem se snažil popsat do obrázku. Poraďte mi prosím. Možná jsem doteď něco pokazil ale snad se to dá zachránit. Kde co říznout, uštípnout atd.

Mám 12 rév (12 obrázků pod sebou).

Hodně jsem si toho na internetu přečet a nejvíc mě zaujal vlog Pavola Macka zde. Používá řez Simonit a Sirch.

Poradíte?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 187.206 (?), 3.11.2019 17:51

Jsem taky začátečník, ale na podzim bych nic nestříhal. Nechat to na brzké jaro. Tuším, že kontejnerované odrůdy se zasadí a další rok zjara se zastřihnou nekompromisně na 2 očka a nechá se růst kmínek. Ty vaše se mi zdají "ulité". Nezaléváte přespříliš?

Já chci jet na RH vedení, takže se držím pravidla jednoho kmínku. Letos zjara jsem vysadil přes 50 sazenic a skoro u všech je kmínek zapěstován. Nechal jsem nejsilnější výhon, poctivě vyvazoval a vyštipoval zálistky. Po prázdninách jsem osečkoval a na jaře zastřihnu za ohybem na 6 - 8 oček a bude. Ohyb kmínku udělám cca v 60cm a potáhnu tažeň po struně. Několik kontejnerových mám taky a ty kmínky neudělaly silné, takže zjaro stříhám na dvě očka.

Asi nejlepší názornost střihu révy je na tomto obrázku od Jeroma

obrázek od Jeroma
obrázek od Jeroma
Moje letošní sazenice Cabernet Cortis
Moje letošní sazenice Cabernet Cortis
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 63.67 (?), 3.11.2019 21:28

V každém případě v prvním roce nic nezkracovat, jenom vylamovat fazochy. Jde o to, aby výhon narostl co nejdelší, dobře vyzrál a byla tam rezerva pro případné zmrznutí konce výhonu. Aby zbylo dost na kmínek a 2-3 očka nad spodním drátem. Po jejich vyrašení v druhém roce zbytek oček na kmínku vylámat. Není na tom nic až tak složitého. Pokud v daném roce nevyroste a nevyzraje dostatečně dlouhý kmínek, na jaře se zastříhne na 2 očka a kmínek se vypěstuje znovu v celku do správné výšky. Opět se v tom daném roce nic nezakracuje. Jakmile už mám vypěstovaný kmínek, můžu na jaře střihnout na délku kmínku plus 6-8 oček a ohnout tažeň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 4.11.2019 14:47

Teraz niž nezakracujte, až na jar. Nevyzretá časť sedenice vymrzne, preto budete na jar rezať po zdravé drevo. Pri krátkych, tenkých letorastoch (výška cca 50 cm) režte hlboko, na 2-3 očká, nech sadenica zosilnie. Málokedy bývajú jednoročné sadenice natoľko silné, aby Ste mohli ponechať viac očiek. Keď na jar očká vyrašia, ponecháte len jeden letorast, ostatné vylomíte (najlepšie zazelena). V druhom roku postupujtete tak, ako píše vyššie Dzordzik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 128.42 (?), 6.11.2019 16:29

No vy jste tomu dal! Jaký smysl má letorost zaštipovat za třetím či šestým očkem? Předpokládám, že je Vaším cílem zapěstovat kmínek. Pak nechápu smysl takového zaštipování letorostu v plném růstu. No nic, réva je blbuvzdorná a přežije skoro všechno. Podle Vašich fotek u žádného keře nedosahuje letorost ve výšce vodícího drátu síly tužky, čili z toho kmínek na jaře nezapěstujete a tudíž zastřihněte všechny keře v únoru u země na 2 očka. Ježíškovi napište o nějakou knížku o pěstování vinné révy a napřesrok začněte od začátku. Ono se to v pár větách špatně vysvětluje, jak správně zapěstovat keř révy..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 105.69 (?), 6.11.2019 19:29

publikace "Réva vinná pro malopěstitele" na téměř vše odpoví. (díky Pane Pavloušek a kolektive)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika