Hmyz a stolní odrůdy



Stránky: 1,  2   
host - 238.26 (?) 
23.9.2019 13:26, zobrazeno: 4741x

Měl jsem v srpnu na zahrádce Ukrajince, který má doba malý vinohrad. Když se díval na moje dvě hlavy a na nich pozůstatky vysátých hroznů od vos a včel tak mi řekl, že je to tím, že mám stolní odrůdu. Uvažuji proč totéž neudělá tento hmyz u odrůdy na víno?  Nebo jak se chrání vinohrady před vosami a včelami? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 156.67 (?), 23.9.2019 14:34

A vy mu věříte? Přemýšlel jste aspoň chvilku nad tím, jestli je to pravda nebo blábol? :-) Věřte, že vosa nelétá s encyklopedií odrůd vinné révy v podpaždí..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.143 (?), 23.9.2019 15:09

Je přeci známou věcí, že blanokřídlý hmyz miluje v první řadě odrůdy s muškátovou příchutí. Pokud máte neutrální  moštové odrůdy, které navíc zrají v pozdním termínu, tak je napadení minimální.

Neřekl bych, že ta verbež se žihadly nějak řeší jestli je odrůda moštová nebo stolní. Např. Talisman je stolní odrůda, ale napadení je

minimální.

Naopak Muškát moravský je moštová odrůda, která je u nás obsypána hejny loupeživých včel.

To ostatně neplatní jenom pro hmyzáky, ale taky pro srnčí a zajíce. Milují dřevo a letorosty muškátu nebo Agni.

Ukrajinec možná taky nemá problém jako u nás, kde stát včelařství vydatně dotuje bez nějaké koncepce a regulace a mnohé lokality jsou silně „převčeleny“. Na našem katastru je např. 700 včelstev a škody obrovské, protože včelaři schválně stěhují kočovné vozy z lesa domů, aby to zlodějky měly blíže do vinohradů.

Hlavně jim nesmíte nic říc, protože včela je přece pracovitá a něco jako posvátný býk v Egyptě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 238.23 (?), 23.9.2019 15:15

No možná je to jazykový problém zda jsme si správně rozuměli. Nikdy jsem nejedl ani nesbíral hrozno na víno. Možná má tvrdší slupku nebo dozrává později kdy hmyz už tolik nelétá. Z masmedií vím, že vinaři si stěžují na špačky. Na vosy a včely si ještě veřejně nestěžovali. Kdyby mi to řekla nicnedělající Gréta tak bych ji nevěřil ale on měl 60 let a v Čechách maká jako stavební dělník aby přilepšil rodině. Kromě zemědělství tam na Ukrajině jinou šanci nemá. Na mne udělal dojem, že jeho generace ví co mluví. Je z Podkarpatské Rusi a má od rodičů převzatou vzpomínku, že nejlépe jim bylo za Československa. Žiju v mylné představě, že směrem na východ jsou na tom vědomostně lépe co se týče starých poznatků a proto nad tím uvažuji.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 255.40 (?), 23.9.2019 15:04

Vosy a hmyz neřeší, jestli jde o odrůdu takovou nebo makovou, ale o to jestli je dostupná a jestli jim "voní, reso chutná". Pokud ano, udělají vosy všechno proto, aby se k bobulím dostaly. Jde také o to jestli v okolí nemají jiný, snadněji dostupný zdroj sladké šťávy a vody. Pokud ne, pomůže jedině hrozny zasáčkovat. O sáčcích na hrozny tady už bylo napsáno mnoho, stačí hledat, včetně zdroje kde je koupit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 238.23 (?), 23.9.2019 15:34

Děkuji za tu informaci o sáččích na hrozny. To mne ani ve snu nenapadlo, že takový problém je už řešen. To že mi vosy sežraly všechny nektarinky s tím jsem se smířil ale že letos sežrali hrozno, tak zašly hodně za hranu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 63.73 (?), 23.9.2019 16:28

Je tady na to přímo samostatné vlákno, tady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 187.206 (?), 23.9.2019 20:31

Tohle vlákno zrovna nemá kromě Oslavanu jediný odkaz, takže skoro o ničem(ten "sáček" nahoře se šňůrkou taky hledám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
cinca - (3) - 234.148 (?), 29.9.2019 22:28

Na Aliexpressu toho je spousta..."grape bags"," organza sachet..bag"...ovšem, co se týče kvality, tak nevím, neobjednával jsem je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 211.100 (?), 2.10.2019 9:16

Taky potvrzuji, mám na jednom místě vedle sebe Arkadii a bezsemený Lakemont, zatímco na Arkadii vosy lezou už v době, kdy hrozen ještě není k jídlu, do Lakemontu nelezou skoro vůbec. Možná vliv amerických genů v Lakemontu, že réva vosám tolik nevoní.
Naštěstí Arkadie má velké hrozny a redukuji je, takže není problém hrozn obalit sáčky, které mám z ebay, kde se prodávají za pár šupů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika