Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Kontakty   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma


Réva vinná > Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli

Stránky: 1, 2   

Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli


roni (248) - xxx.xxx.253.103 (?)
8.5.2019 11:22, počet návštěv: 3442
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Minuly rok som mal obrovsky problem s Galahadom. Mal bohatu nasadu strapcov, dobre sa opelil, bobule sa nalievali, cca koncom maja/jun sa zacali hromadne scvrkavat bobule. Bolo to este predtym ako zacalo sucho.
Primarnou pricinou je zasychanie trapiny. Potom hrozno ani nedozrelo, cca vsetky bobule opadali nezrele, lebo trapina zaschla. Teda uroda nakoniec skoro ziadna. Galahad je vynikajuca odroda, v roku 2017 bol jednoznacne najlepsi zo vsetkych odrod - ale v tomto roku este mlade kry mali slabsiu urodu.
Galahad ma silnu tendenciu pretazenia (bohata nasada)...ale problem bol aj na kroch s normalnou alebo aj mensou nasadou. Mam Galahad asi na 24 korenoch v 2 roznych lokalitach. Jedna ma horsiu, suchu ilovitu podu, ale druha naopak kvalitnu urodnu a zavlazovanu. A problem bol v oboch lokalitach.
Zasychanie nebolo len asi na 3 korenoch (prestepene rok predtym), ktore mali slabu nasadu strapcov a potom bobule krasne dozreli a boli velmi velke. Ale na inych korenoch s podobnou nasadou trapina zasychala.
Tento problem bol jedine s Galahadom, ziadna ina odroda to nemala. Dokonca mam aj korene kde su nastepene 2 odrody na koreni: Galahad s Alexou, Galahad s Alladinom a tam zasychala len odroda Galahad a ta druha vobec nie. Takze urcite to je nejaka citlivost Galahadu.
Mate niekto podobnu skusenost s Galahadom?
Co je pricina?

Su teda 2 druhy zasychania bobul. Pri jednom zasycha trapina a pri druhom NIE.

Zaujimave, ze oba su sposobene zlym pomerom K-Mg (Draslika a horcika). Jedno vednutie sposobuje vysoky pomer K/Mg a to druhe naopak velmi nizky pomer....

V mojom pripade (zasychanie trapiny) je pomer K/Mg vysoky a este moze byt aj nedostatok Ca. Ano na niektorych listoch som pozoroval prejavy nedostatku Mg, ale urcite nie na vsetkych korenoch.

Problem bude asi aj v postrekoch. Pouzivam BIO postreky proti mucnatke Vitisan a Prev-B2 s pridavkom univerzalneho hnojiva s mikroprvkami. Vitisan obsahuje prave draslik - K takze ten postrek zvysuje pomer K/Mg.

Budem musiet teda do postreku pridavat viac Mg a mozno i Ca. (Skoda podu som ani tento rok nevapnil (Ca)). Azda mam sancu aj teraz este doplnit Mg do pody - lebo sa v pode rychlo pohybuje, neviem ci aj Ca je este teraz vhodne.

Galati v clankoch propagovali kazdorocne vapnenie vinohradov dokonca bez ohladu na typ pody - vraj to prospieva odolnosti/vitalite revy.

Ako sa branit?
Poucenia asi su:
1. Galahadu ponechat len mensi pocet strapcov,...on to vyrovna aj tym, ze budu vyrazne silnejsie bobule.
2. postrek: ak striekam s Vitisanom (s K) tak pridavat do postreku viac Mg a Ca.

3. Skoro na jar hnojit Mg a Ca (co som nerobil)

Připojit reakci   
recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
   

Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli


Peter.pe (166) - xxx.xxx.64.44 (?)
11.5.2019 6:51
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Som si ho tento rok nastepil a vysadil, tak som zvedavy. Ked porovnate chut a zdravotny stav Alladina a Galahadu, ktory sa vam zda lepsii? Neberiem do uvahy zatial to scvrkavanie bobuli.  Ja mam Alladin a s nim som zatial po uplne spokojny (ale minuly rok bola len prva vacsia uroda na prestepenom kry).

Připojit reakci
      

Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli


mičurinec (3091) - xxx.xxx.103.236 (?)
11.5.2019 7:25
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

docela prekvapeni pro me, mam obe zminene odrudy, ale roubovane a sazel jsem je ve vetsim poctu letos, uvidime jak to dopadne

Připojit reakci
      

Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli


vimon (405) - xxx.xxx.175.55 (?)
12.5.2019 7:21
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Pěstuji Galahad i Aladin asi 10let a pokud je budu porovnávat, tak nám víc chutná Aladin, ale méně odolává padlí. U Galahadu se někdy objevila plíseň hroznu. Při mrazíku minulý týden to přežil jen Aladin. U Galahadu bylo vše zelené spáleno mrazem. Teploměr ukazoval 0°C, ale u země bylo asi méně. Jirka

Připojit reakci
         

Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli


host - xxx.xxx.62.21 (?)
12.5.2019 16:12
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Jaká je dnes asi nejchutnější bílá stolní odrůda? Ideálně co nejodolnější a spíše velmi raná. Mám jak Galahad, tak Talisman, Krystal a Valjok, zatím bez úrody. Zaujaly mě odrůdy Vostorg, Aladin, Geliodor a Garold a nevím kterou zvolit. Jajké jsou praktické zkušenosti s nimi a porovnání chutí? Vím že chuť je hodně individuální ale příjemná chuť je nicneříkající a sázet 20 odrůd abych pak zjistil že mi 18 z nich nechutná je dost práce a dost času a hlavně dost místa.

Připojit reakci
            

Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli


host - xxx.xxx.234.248 (?)
12.5.2019 17:26
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

...nic jiného než otestovat co se dá... v dané lokalitě a uvidíte za 10-15 let. Začal jsem s podobnou úvahou, že někdo něco doporučí a bude to OK. Nebylo- většinou. Již jsem vykopal cca. 30 odrůd... možná více.A neustále zkouším další. Časem si najdete své 2-3 oblíbence. Jirka(jinak Galachad se zdál být také skvělý)

Připojit reakci
               

Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli


host - xxx.xxx.101.12 (?)
12.5.2019 21:36
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Odpověď na otázku "Jaká je dnes asi nejchutnější bílá stolní odrůda?" je prakticky nemožná právě kvůli různým druhům chutí (muškát, harmonie, ovocná) a subjektivitě hodnocení. Je samozřejmě možno 10 let pěstovat, zkoušet a pak něco vybrat, ale pro urychlení doporučuji navštěvovat jiné pěstitele a chutnat u nich. Ušetříte mnoho času i námahy.  Réva je sice někdy velmi proměnlivá z hlediska místa pěstování, ale chuťové charakteristiky se moc nemění.

Připojit reakci
                  

Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli


katoo (299) - xxx.xxx.162.233 (?)
13.5.2019 3:15
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Mám Garold i Galahad. Garold dozrál asi o 10 dnů dříve. Bobule menši než galahad, chuť dobrá. U mě to byla první úroda Garoldu, uvidíme jak letos.
Připojit reakci
                  

Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli


host - xxx.xxx.234.248 (?)
13.5.2019 9:08
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

...to máte pravdu, ale není to bohužel jen o chuti. Zajímá mě růst, odolnost mrazu, padlí, praskání bobulí atd. a poměrně zásadním faktorem jak dlouho vydrží na keři. Je bezva, že je odrůda chutná, ale když začne měkknout za 5 dní po dozrání jako u mě např. Beloe Čudo 2016,17,18...je to dobrá odrůda?  A to prostě nikde neochutnáte musíte to "zažít" Jirka

Připojit reakci
                     

Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli


host - xxx.xxx.62.21 (?)
14.5.2019 22:14
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Rozumím, ale pokud se tady objeví 20-30 reakcí, tak si z toho člověk něco vezme, nebo se aspoň vyvaruje zásadních omylů. To je moje úvaha. Jinak letos při sklizni mám domluvenu návštěvu na vinici kousek ode mě, se stejnými podmínkami. Problém je že tam jsou až na vyjímky odrůdy moštové, kdežto mě zajímavé odrůdy na jídlo.

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Jaka reva?126.12.2019941
Vinaři z okolí Frýdku-Místku 1134.12.201940849
Podnože révy vinné43.12.2019409
Dráty na révu71.12.20191777
Bianca3227.11.201932253
Zkušenosti s odolnějšími stolními odrůdami - PIWI23027.11.201953654
Sadenice z Poľska323.11.2019501
Peničkova metóda zakoreňovania viniča 22523.11.2019201050
Jaké jsou zásady přeroubování révy?2022.11.20195041
AKU nůžky na révu119.11.2019168
Nej odruda a nej zklamání 20191516.11.20192913
Ide to aj (ne)chemicky5313.11.201910308
Odrody odolne praskaniu s dlhou vydrzou na koreni338.11.20198891
Jak dál stříhat vinnou révu?66.11.20191002
Prosím poraďte odrůdu115.11.20191869
Sazenice révy 2016862.11.201949891
Co vaše réva 2019?11528.10.201925905
Avatar 524.10.20191886
Založená pidi vinice + další postup1214.10.20191595
Řez mladé révy4313.10.201927811
Simonit&Sirch zkušenosti, rady, návody296.10.20193518
Hmyz a stolní odrůdy126.10.20191459
Založení malé vinice36.10.2019667
Black Magic8829.9.201976018
Vinná réva - Tereza1529.9.201912099
Mráz a hrozno423.9.2019861
Rodí víno vypěstované ze semínka, nebo se musí roubovat?1318.9.201912082
Solaris 513.9.20191109
Vedení révy, RH nebo na víc pater?611.9.20191156
Svätomartinské víno426.8.2019839
Lékořice 126.8.2019461
Neznáma Labrusca 624.8.20195179
Sáčky na hrozno1924.8.20197759
Ochrana hroznů proti ptákům6224.8.201957626
Ochrana proti vosám a ptákům3320.8.201948975
Choroba vínné révy? 2414.8.20196804
Postřik na vinnou révu113.8.2019666
Vertiko612.8.20191718
Galachad vadnutie trapiny, scvrkavanie bobuli189.8.20193443
Garold 34.8.2019874
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Co mi žere slepice21:03
Krmení slepic v zimě5.12.2019
Krmení slepic v zimě5.12.2019
Chov pstruhov4.12.2019
Chov pstruhov3.12.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů