Doporučte moštovou červenou odrůdu vinné révy PIWI



katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?)
26.10.2018 9:06

Pěstuji jak Solaris, tak Cortis. Vše zatím v počtu do 10 hlav. Solaris jsem letos vysázel 50 dalších. Solaris letos sklizený 7.září, cukernatost 23°Bx, ale byly rozdíly v umístění keřů. Ty u zdi byly již přesušené do rozinek. Naopak ty ve volném prostoru plné a zvládly by ještě cca 14 dnů. Růst solarisu na SO4 je u mě bujný, mnohem víc než Cortis (taky SO4).

Cortis sklizen 21.září s cukernatostí 28,5°Bx, všechny střapce nádherně zdravé (což se u solarisu nedalo říct). Ze 7 hlav vylisováno po maceraci 12l moštu. Jaké bude víno uvidíme. Jsem spíš na bílé a červené skoro nepiji. Pokud má ležet několik let, aby se odbouraly třísloviny a chuť se zlepšila, napíšu až za pár let laugh

Možná bych zkusil vysadit i Cantor, jsou někde dostupné sazenice?

Ještě poznamenám, že se nacházím na severní moravě 360m.n.m

katoo

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
      
host - 75.20 (?), 25.10.2018 20:10

Alebo tak starý dobrý Nero. Ale ten dozrieva spolu so Solarisom, takže to asi nechcete. Radovan

Nero
Nero
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 224.180 (?), 25.10.2018 21:46

Cortis je dobrý i v tom, že se sám dobře vyčistí hrozen a nevyvinuté bobulky samy odpadnou a nekazí chuť v moštu. Cantor je na tom podobně, i když ne tak dokonale jako Cortis. To spoustu odrůd neumí a pokud hrozen špatně odkvete, tak mošt nikdy není "žádná sláva". Cantor je v burčáku vynikající, ale je to škoda neudělat z něho víno. Podle mě předčí C.Marávia. Jen můj názor z roku 2014 -2018. Je velice odolný vůči chorobám a extrémně bujný v růstu jako Solaris. (mám ho na bujné AA125, SO4 by byla určitě lepší). Víno z Cantoru zatím úspěšnější pro všechny kamarády, než u Cortisu. Ale myslím, že Cortis potřebuje ležet minimálně 3 i více let. Ročník 2015 (22°NN) teprve nyní začíná být zajímavý, třísloviny jsou stále lehce svíravé, ale rozpadají se, uvidíme za další roky. To u Cantoru není - po roce příjemně hladké pití. Solaris je dobrý hned. Jako burčák skvělý - (možná nejlepší) jako lehké mladé víno dobrý, na léto a horké dny osvěží. Ale možná, že potřebuje nějakou specifickou technologii při výrobě vína, aby z něho bylo zajímavé hodnotné víno na úrovni klasických odrůd. Mně si z něho nic extra pěkného vyrobit zatím nepovedlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.236 (?), 25.10.2018 22:12

já jsem s Cortisem tez maximalne spokojen, letos byly cukry tak vysoké az to bylo za hranou, u mě na suché stráni tak bujně neroste, naopak Solaris si bujnost udržel, obecně bych řekl, že piwi odrůdy nejsou tolik suchovzdorné jako klasické winifery, jinak ještě chválu pěstitelé dávají na odrůdu Regent a Rondo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 26.10.2018 8:18

Co se týká burčáku, neviděl bych jako nutný vysoký obsah cukru při sklizni, to je důležité spíše při výrobě vína. Když se mi podaří "chytit" burčák z Ronda, bývá vynikající. Rondo nemívá u mne vysoké cukry, protože ho nechávám většinou silně přetížené, ale neznám moštovou odrůdu s větším výnosem. Navíc struktura bobulí je vhodná pro výrobu moštů, nemá pevnou dužninu, ale spíš šťavnatou. Letos jsem do bílého burčáku převážně z Perlety (cukernatost 15°Brix!) namíchal zbytek rmutu z Ronda. Výsledkem byl slabě růžový burčák s velmi ovocnou chutí. Kdo ho ochutnal tak tvrdil, že takový ještě nepil. Z bílých odrůd uvažuji o Souvignieru Gris, letos by u mne na Hané určitě dozrál nad 21°Brix už v září a líbí se mi jeho vysoká odolnost k houbovým chorobám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 26.10.2018 9:06

Pěstuji jak Solaris, tak Cortis. Vše zatím v počtu do 10 hlav. Solaris jsem letos vysázel 50 dalších. Solaris letos sklizený 7.září, cukernatost 23°Bx, ale byly rozdíly v umístění keřů. Ty u zdi byly již přesušené do rozinek. Naopak ty ve volném prostoru plné a zvládly by ještě cca 14 dnů. Růst solarisu na SO4 je u mě bujný, mnohem víc než Cortis (taky SO4).

Cortis sklizen 21.září s cukernatostí 28,5°Bx, všechny střapce nádherně zdravé (což se u solarisu nedalo říct). Ze 7 hlav vylisováno po maceraci 12l moštu. Jaké bude víno uvidíme. Jsem spíš na bílé a červené skoro nepiji. Pokud má ležet několik let, aby se odbouraly třísloviny a chuť se zlepšila, napíšu až za pár let laugh

Možná bych zkusil vysadit i Cantor, jsou někde dostupné sazenice?

Ještě poznamenám, že se nacházím na severní moravě 360m.n.m

katoo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 156.67 (?), 26.10.2018 22:46


Loni jsem vysadil cca 180 sazenic "Gemischter Satz" 6-ti PIWI odrůd, mezi nimi i Souvignier gris, Bronner a Savilon. Chci z toho dělat oranžové víno. Letos bylo prvních pár hroznů. Co do kvality hroznů se mi SG zdál nejlepší - krásné zdravé hrozny, bez náznaku plísně šedé. Odolnost vůči oidiu a peronospoře téměř 100%. Hrozen je řidší, bobulky se nedotýkají a mají tužší slupku. Cukernatost byla koncem září 21°CNM.

Děkuji za porovnání odrůd c. cortis a c. cantor. Mám obě, po 150 keřích. letos panenská úroda, celkem od obou odrůd cca 100 kg. Pomačkáno společně, 24 °CNM. 2 týdny naleženo. Víno hodně tříslovité, dal jsem jej do sudu.

Příští rok zkusím udělat oddělenou sklizeň těchto 2 odrůd - uvidím, zda mé poznatky buodu shodné..

cabernet cantor + cortis, vpravo směska
cabernet cantor + cortis, vpravo směska
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 107.19 (?), 7.11.2018 9:20

Rondo mi bylo také doporučeno, můžete srovnat dozrávání se Solarisem, cukry - případně při jakém zatížení? (nemyslím na kg, ale opět ve srovnání se Solarisem)

Je vnímavější Rondo či Cantor, Cortis k padlí nebo plísni šedé ve srovnání se Solarisem?

všechno srovnávám se Solarisem, ale je to opravdu jediná moštová réva s kterou mám pěstitelské zkušenosti.

Ještě k burčáku, při jaké teplotě kvasíte? Solaris letos dozrál v půlce srpna, kvasim s kvasinkama Vinka (nemáte tip na vhodnější?) problém je, že ve sklepě je 17 i 20 st, kvašení probíhá určitě rychleji než bych potřeboval, je to způsobeno určitě teplotou možná i hluboce prokvášejícíma kvasinkama? Nemáte nejaký tip na příští rok jak se s tím burčákem lépe poprat?

díky, PavelJC

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 83.146 (?), 7.11.2018 13:36

Cantor nemám, Rondo solidní odolnost, o maličko horší mi vychází Solaris a poté ještě nižší odolnost Cortis, který mě trochu co do odolnosti zklamává (takřka vše pěstuji bez postřiků). Asi spíš máte na mysli plíseň révovou nebo ne? Solaris se umí rozkvasit sám velmi pěkně a přijde mi, že mošt nemá tak brutální nájezd s rizikem že to vyrve i zátku s bublinkovátkem jako mě jednou. Petr 600 mnm  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 83.146 (?), 7.11.2018 13:46

a ještě doplňuji, plíseň šedá občas napadala bobule při dozrávání při vlhkách. Jeden keř Cortisu byl letos tak napaden plísní rév., že ta mrcha perena úplně zdecimovala celou rostlinu, pletiva réví jsou prolezlý její texturou. Rondo mi dělá malé hrozny, Solaris je co do cukrů největší kabrňák, letos udělal 28-30° až to lepilo hubu. Třeba se vyjádří Bredik, který to tady občas čte a má dlouholeté praktické zkušenosti s porovnáváním odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mexican - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (86) - 168.36 (?), 16.11.2018 18:49

Pěstují západně od Českých Budějovic z modrých super regent, odolný k nemocem a fajn ovocité víno.23.9. 20čnm.Hmyzáci moc nenapadají, ale když už jsem se do modrého pustil šel dolů.  Rondo také moc dobré ovocité vínko, trochu problémy s padlím. Sklizeň 23.9 kvůli hmyzákům při 18,5čnm.Cabernet cortis 24čnm.Vína byl loni vzorek a i tak chutnalo, ale ovocitost oblíbená tam hold není. Víno musí trochu déle vyzrát. Letos je ho 60litránků tak něco nechám chvilku nazrát. Bílé.Solaris. Tam není co řešit. Toho bylo letos 370kg.Loni nádherné vínko které z jara dozrálo do úžasné ovocitokvětinovosti. Pak dubljanskij. Zatím druhým rokem žádný zázrak. Moc se mu u mne nechce do velké cukernatosti a i tak chybí kyselinky moc mi ale chutná hrozno. A zkouším a letos dosazen muscaris. Letos z pěti hlav trochu vínka a jeví se fajn. Pak ještě zmíním zde nadhozený souvigner gris. Loni objednaná sazenka letos zaplodila. Úžasný zdravotní stav. Nyní s bělehradským bezsemeným jediný k jídlu. 23.9.byl 20,5čnm.Dnes měření a jednotlivé kuličky 22až 25,5čnm.A to reflektometr lže. Lisoval jsem v září a reflektometr oproti moštoměru ukazoval o 2stupně méně. Velice mně to překvapilo. Ale píše se že je pouze informativní. Tož zkušenosti ze 490mnm.Chráněná poloha. Radomír 

Souvigner gris 16.11.
Souvigner gris 16.11.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika