Co vaše réva 2019?



host - 152.151 (?)
15.9.2019 14:57

Silně rezistentní odrůdy, to je co? Dáváte zavádějící rady, dochází Vám to vůbec? Réva tazatelky byla poničena, protože podmínky pro choroby byly ideální. Podobně vychvaluje své pěstování další diskutující, ale nic víc. Ani zmínka o tom KDE révu pěstuje a jaké odrůdy má. Vzhledem k tomu, že je má od vinaře z moravy, tak se asi bude jednat o nějaké mošťáky.

Pro tazatelku. Pokud budou panovat nevhodné povětrnostní podmínky, tak Vám nic jiného než použít tvrdou chemii nezbude. Samozřejmě správně načasovanou, plus další práce kolem révy, které zajistí provzdušnění a prosvětlení, abyste něco sklidila. Pokud tak neučiníte, nebudete mít úrodu, i když i zde to může být diskutabilní, vše je hlavně o počasí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12   
                     
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 128.42 (?), 15.9.2019 8:12

Tak zřejmě ty Vaše odrůdy zas takoví "rezistenti" nebyly. Co máte za odrůdy asi nevíte, že? Pokud chcete nestříkat, vyberte si silně rezistentní odrůdy a tyto stávající vykopejte. Nebo je jimi přeroubujte. Pozn: většina bio postřiků nepůsobí proti padlí léčebně, ale preventivně. Čili pokud jste je použila až ve fázi rozvoje padlí, bylo pozdě.. Je to jako očkování a antibiotika.. Chemie jsou ta antibiotika.. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.245 (?), 15.9.2019 8:46

přispěju taky se svojí zkušeností: révu jsem získal od strýce -vinaře a to tak že jsem ochutnal a pak si nechal ustříhnout štuple stanoviště je jihovýchodní zeď garáže a východní bok skleníku, postřiky ač strejda na moravě několikrát stříká ani nevím čím a co tak já krom jarního postřiku kuprikolem spolu s peckovinami nic je pravda že na víno aplikuju polyversum v době když dávám rajčata ven a po druhé když plody rajčat začínají zrát což je bio prostředek na plísně a hrozny jsem sklízel v super kondici 14.9. a to jen kvůli ptactvu co to začalo ozobávat jinak by vše zůstalo na keřích a postupně bych sklízel jak by jsme stačili konzumovat sladkost plodů je letost vysoká

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.151 (?), 15.9.2019 14:57

Silně rezistentní odrůdy, to je co? Dáváte zavádějící rady, dochází Vám to vůbec? Réva tazatelky byla poničena, protože podmínky pro choroby byly ideální. Podobně vychvaluje své pěstování další diskutující, ale nic víc. Ani zmínka o tom KDE révu pěstuje a jaké odrůdy má. Vzhledem k tomu, že je má od vinaře z moravy, tak se asi bude jednat o nějaké mošťáky.

Pro tazatelku. Pokud budou panovat nevhodné povětrnostní podmínky, tak Vám nic jiného než použít tvrdou chemii nezbude. Samozřejmě správně načasovanou, plus další práce kolem révy, které zajistí provzdušnění a prosvětlení, abyste něco sklidila. Pokud tak neučiníte, nebudete mít úrodu, i když i zde to může být diskutabilní, vše je hlavně o počasí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mevík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (115) - 101.14 (?), 15.9.2019 21:56

Já bych to zkusil bez emocí a nepoužíval silná slova. Faktem je, že pojem rezistent je chápán velmi různě a všemi akceptovatelná definice zřejmě neexistuje. Vzpomeňme jen na odrůdy jabloní kdysi rezistentní proti strupovitosti, které již nyní rezistentní proti strupovitosti nejsou a jsou jí běžně napadány.

Odborníci budou hovořit o genech rezistence proti nějaké chorobě. Pokud se u nás pěstují nějaké odrůdy révy, které jsou nositeli nějakého genu rezistence, jedná se vždy o gen rezistence proti plísni. Geny rezistence proti padlí jsou sice také, ale o odrůdu s takovým genem jsem v ČR ještě nezavadil (což ještě nutně neznamená, že tady neexistuje).

Laici samozřejmě uvidí u odrůdy révy nápis rezistence a snadno nabudou dojmu, že réva je odolná proti všemu. Navíc jsou prodejci, kteří slovo rezistence klidně použijí u obyčejné vinifery.

Smiřme se proto s tím, že ještě nějakou dobu bude padlí největší hrozbou pro náš vinohrad, samozřejmě podle ročníku. Jak s tím bojovat? Asi málo uděláme s počasím a se zdroji napadení v okolí. Hodně už můžeme udělat s tím, na které konkrétní místo révu vysadíme (aby tam byl pokud možno průvan - kvůli rychlejšímu osychání listů, ze stejného důvodu je lepší jihovýchodní expozice než jihozápadní). Důležitý je spon výsadby, druh vedení a hlavně kvalitně provedené zelené práce, cílem je udržet keř řídký, opět aby se na něm co nejméně držela nežádoucí vlhkost.

A nakonec ona ochrana. Chemie nemusí být vždy špatná. Samozřejmě nejúčinnější systémové prostředky vnikající dovnitř plodu (které tím pádem nelze smýt) jsou hodně problematické, ale proti padlí velmi dobře funguje přírodní chemický prvek - síra. Ta je dokonce povolena v ekologickém zemědělství, navíc je smývatelná. A jak bylo výše uvedeno, důležitá je prevence. Takový postřik sírou (Sulka) na počátku vegetace (kdy kromě padlí zlikviduje i živočišné škůdce) a potom ještě (Kumulus) těsně po odkvětu při řídkém sponu výsadby a kvalitně provedených zelených pracech by v zásadě měl zajistit slušný výsledek sezóny. Pokud bude počasí jako letos, bude třeba postřik sírou (možná i něčím účinnějším) zopakovat.

Nedávno jsem sledoval na youtube rozhovor se Světlanou Krasochinou (šéfka v Institutu v Novočerkassku), která hovořila o tom, že v současnosti jsou nějaké nové typy padlí, nebezpečnější než dříve. Podle ní jsou nejdůležitější ochranou zelené práce.

Pokud se týká Kuprikolu, ten sice primárně působí proti plísni, ale někde jsem četl, že měď zpevňuje pletiva rostliny a tím do jisté míry chrání i před napadením padlím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 156.67 (?), 16.9.2019 12:29

Samozřejmě že existují PIWI odrůdy vinné révy, které ve svém genomu obsahují jeden a více genů odolnosti proti oidiu. Více jich je mezi moštovými odrůdami, ale i mezi stolními je jich dost. Rezistence není nikdy stoprocentní (to ani u amerických druhů rodu Vitis) a téměř každoročně se na nich padlí vyskytuje. Jde ale o to, že se projeví jen primární infekce ve formě skvrn na líci listu, které se však dále nerozšiřují. Hrozny jsou témeř vždy čisté, bez známek onemocnění. Mám na zahradě a ve vinohradu několik moštových i stolních odrůd, které vůbec nestříkám, koncem léta se na listech peronospora a oidium vyskytne, ale hrozny jsou bez infekce. Důsledně provedenými zelenými pracemi lze napadení listové plochy snížit, za pomocí preventivního postřiku sírou ještě víc. Proto není pravda, že neexistují odrůdy s vysokou rezistencí proti padlí a že je třeba chemii použít vždy - jak udával ten nerudný anonymní přispěvatel. Pokud tazatelka neudala, jakou odrůdu na své zahradě má, nelze se ani vyjádřit k její případné rezistenci. Mám zkušenosti s tím, že prodavači sazenic Vám budou vyprávět o 100% odolnosti jím prodávané stolní odrůdy vinné révy a ze sazenice Vám pak vyroste muškát moravský apod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 62.22 (?), 16.9.2019 20:12

"odrůdy vinné révy, které ve svém genomu obsahují jeden a více genů odolnosti proti oidiu" Můžu se zeptat o jaké odrůdy se jedná? Rád si o nich něco přečtu. Děkuju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.239 (?), 20.9.2019 16:44

Mám Venus a Vanessa.. Na internetu píší, že odolnost proti houbovým chodobám je vysoká a podle toho jsem odrůdy vybírala. Pokud máte tip na nějakou odolnější odrůdu, tak poradte. Byla bych ráda. Soused mi před pár dny říkal, že on zatím nikdy nic nesklidil, protože jeho réva má ´´nějakou´´ chorobu. Je možné, že se padlí nezbavím, protože má soused pravděpodobně už léta padlí na révě a nic s tím nedělá? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.239 (?), 20.9.2019 17:07

A ještě doplním, že révu mám na JV. Měli jsme na zahradě velkou betonovou zed, která nevypadala opticky moc hezky, a proto jsem se rozhodla natáhnout na ni ocelová lanka a nechat ji porůst révou. Líbil se mi nápad, že bude zeď zelená a zároven budeme mít co sklízet. Jakmile réva vykvete, tak odstraňuji všechny listy, které hronzům stíní a zároven samozřejmě vylamuji, jako u rajčat.. Minulý rok u nás bylo extrémní sucho, letos hodně pršelo. Nejdelší období bez deště bylo asi 1 týden.. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 130.150 (?), 20.9.2019 17:12

bez postreku to zvladnu odrody:
1. velmi neskore labruskeve typy (samorodaky/amerikany): Isabella, Ottelo, udajne aj Bago (Baco noir)
2. Bianka - september, vynikajuca chut aj ako stolova odroda,
3. Solaris,- skora, male bobule, hlavne mustova
2,3 - maju klasicky hroznova chut, ziadna labruska)


nadejne odolnostou vyzeraju byt aj tieto uslachtilejsie labrusky s vynikajucou chutou, maju znaky labrusky ale su jemne, ovocne a vsetkym v okoli velmi chutia, neraz viac ako kvalitne stolove odrody. Bobule vacsie ako mustove, mensie ako stolove. Odolnost chorobam je vyrazne vacsia ako pri stolovych, velkoplodych "rezistentoch"/PIWI.
4. Supaga super skora
5. Swenson Red skora

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 130.150 (?), 20.9.2019 17:35

Tu je podrobny popis aj dalsich odolnych labrusiek.
 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika